Možda su idejni začetnici ove ideje bili inspirirani izraelskim pejdžerima koji su podijeljeni operativcima Hezbollaha. Naime, ruska vojska je od anonimnog izvora dobila na poklon naočale za upravljanje dronovima iz prvog lica (FPV dronovi kakvi se naveliko koriste na bojištu u Ukrajini).
No, svaka od tih naočala je sadržavala plastično eksplozivno punjenje dizajnirano da detonira kada se uređaji uključe. Ruska državna novinska agencija TASS prva je izvijestila o incidentu. Kaže da ih je o pokušaju obavijestio Igor Potapov, službeni predstavnik JSC NPP koji razvija i isporučuje opremu za elektroničko ratovanje ruskim snagama, posebno jedinicama koje djeluju u takozvanoj “specijalnoj vojnoj operaciji”. Popatov je rekao: “Pošiljka Skyzone Cobra X v4 FPV naočala prenijela je osoba po imenu Roman kao oblik humanitarne pomoći našim snagma. Kad su se naočale uključile, detonirale su i eksplodirale. Kad smo otvorili pošiljku, pronašli su plastični eksploziv u svim proizvodima”.
Explosive goggles target Russian FPV drone operators
Russian security services are investigating a plot to booby-trap FPV goggles with explosives designed to detonate upon activation.
Several suspicious packages were intercepted, preventing casualties.
10-15 grams of plastic… pic.twitter.com/12ZzW7G0R3
— Clash Report (@clashreport) February 8, 2025
Uloga naočala i FPV dronova
Kineska tvrtka Skyzone specijalizirana je za proizvodnju elektroničke opreme potrebne za upravljanje bespilotnim letjelicama iz prvog lica (FPV). Skyzoneova Cobra X v4 sastoji se od sustava koji se stavlja na glavu, a sadrže 48-kanalni “Steadyview” prijemnik/odašiljač od 5,8 gigaherca uz snimke koje generira dron svojom kamerom i koje se u stvarnom vremenu prikazuju se na njegovom integriranom LCD zaslonu visoke rezolucije. Postao je omiljen među vojnim i civilnim korisnicima zbog kvalitete, stabilnosti slike i kontrole signala.
Neki od vojnika na obje strane sukoba su već toliko vješti u ovakvom upravljanju da mogu pogoditi vrlo okretne i male mete. Mali FPV dronovi putuju brzinom od oko 60 km/h. Prisiljavaju oklopna vozila da brzo voze do i od prve crte bojišnice, prevozeći trupe ili žrtve, a montirene termalne kamere znače da mogu jednako učinkovito djelovati i noću. “Mogućnost napada je demokratizirana, tako da više ništa ne može biti sigurno na bojnom polju”, kaže vojni stručnjak Samuel Bendett za The Guardian. Trajanje baterije ograničava vrijeme leta, iako kamikaza FPV dron po lijepom vremenu može prijeći čak 20 km. Može se uštedjeti novac lansiranjem bespilotnih letjelica koje ispuštaju bombe iznad mete i vraćaju se, a njihov efektivni radni radijus je bliži 5 km.
Ruski dužnosnik upozorava na anonimne “dobročinitelje”
Ruski dužnosnik Popatov je rekao da je incident naglasio potrebu da vojno osoblje bude na oprezu kada prima humanitarnu pomoć iz nepoznatih izvora: “… humanitarna pomoć uvijek zahtijeva detaljnu provjeru ako ih pružaju nove, nepoznate osobe. Imamo dosta ljudi uključenih u humanitarnu pomoć; svi su već prilično poznati. A kad se iznenada pojavi neki dobročinitelj sa željom da pomogne – to je, naravno, divno, ali uvijek treba detaljno provjeriti”, kaže.
15 grama plastičnog eksploziva kod sljepoočnice
Prokremaljski vojni bloger RaZved DoZor objavio je slike rastavljenih eksplozivnih Cobrinih naočala. Vidi se eksplozivno punjenje i detonator skriven u plastičnoj kutiji unutar naočala. Iz tih slika može se procijeniti da je uređaj sadržavao oko 15 grama plastičnog eksploziva smještenog ispod kućišta u blizini ventilatora za hlađenje naočala odmah do sljepoočnice nositelja. Detonacijom, korisnik bi gotovo sigurno bio ubijen, a bilo koje osoblje u blizini ozlijeđeno.
Plastični eksploziv u sebi ima dodatkom mineralnih ulja, lanenoga ulja, plastifikatora koji ga čine podatnim za lako i jednostavno oblikovanje, utiskivanje u šupljine i sl. Postojan je, a zahvaljujući dobrom kontaktu između eksploziva i objekta ima veliku razornu moć. Namijenjen je poglavito za diverzije. Najpoznatiji plastični eksploziv je C4. Snimka iznad ovog ulomka pokazuje koliko je razoran samo jedan gram kada se detonira uz mobitel (od 4:20, pa nadalje).
Niti jedno izvješće nije sadržavalo pojedinosti o tome kako su zamke otkrivene. Kao što pokazuju slike RaZved DoZor, naočale bi morale biti potpuno rastavljene da bi se pronašla bomba. Osim ako sumnje o izvoru “donacije” nisu dovele do pažljivijeg pregleda pošiljke od uobičajenog, postoje spekulacije da se jedna od naprava možda aktivirala tijekom upotrebe, piše The Kyiv Independent.
Nebeski igrokaz i zračni dueli dronova: Automatizirani manevar kao ruski odgovor