Mostov gradonačelnik Sinja Miro Bulj objavio je na svojem Facebook profilu da se protiv njega provode izvidi. “Da, dragi prijatelji, znam da zvuči nevjerojatno, ali je istinito. Provode izvide kako bi me kazneno gonili i to samo zato jer sam odbio suradnju sa Pupovčevim Srpskim narodnim vijećem i što nisam pristao na zajedničko organiziranje izložbe Susret na Tromeđi. AP-ova hobotnica me putem DORH-a sumnjiči i naložila je policiji da me sutra ispita kao osumnjičenika zbog obustave izložbe u organizaciji SNV-a. Stojim iza svakog svog poteza i spreman sam na sve posljedice”, napisao je.
Nastavio je s detaljnima: “Sutra u 10 sati na Stepinčevo ću se odazvati pozivu policije kao osumnjičenik i dati iskaz. Prema novom zakonu Lex AP ne smijem ništa ni komentirati vezano uz izvide jer će me vjerojatno i za to teretit. Moguće da im je konačan cilj pravomoćno me osuditi kako se ne bi mogao kandidirati, samo neće im to proći bez otpora kako su oni zamislili. Smeta im Sinj koji se nezaustavljivo razvija, u kojem raste zaposlenost, koji ima pozitivan prirodan prirast i koji dokazuje što se sve može napraviti kad gradove, općine i županije vode nacionalno svjesni ljudi koji na prvo mjesto stavljaju interese naroda”, napisao je Bulj.
Dodao je sumnja o čemu se radi… “Osim toga Sinj im smeta jer za razliku od gradova gdje je na vlasti lijeva oporba, nisam dopustio provođenje globalističkih politika, sjetite se samo korone kada sam odbio uvesti mjere dok su Plenkovićevu vladu slijedili svi lijevo/liberalni gradonačelnici od Zagreba do Splita. Sinj im smeta jer sam i jedini gradonačelnik koji je glasao protiv uvođenja eura što je dodatno osiromašilo građane kao i jer se snažno suprostavljam politici zamjene stanovništa i nekontroliranog uvoza strane radne snage. Nastavljam jednako odlučno u borbi za narod”, napisao je Miro Bulj na Facebooku.
Sporna izložba
Podsjećamo, u vezi s dopisom sinjskog gradonačelnika Mire Bulja kojim je, prema navodima iz medija, Gradskoj galeriji Sikirica zabranio održavanje izložbe fotografija Inie Herenčić “Susret na tromeđi”, pučka pravobraniteljica zatražila je očitovanja relevantnih dionika.
No, dodala je, s obzirom na navedeno u medijima moguće je odmah ukazati na tri stvari. Problematična je sama zabrana izložbe, takvom se zabranom ograničava i prostor manjinskih prava i prostor umjetničke slobode i izražavanja, kaže pravobraniteljica.
Problematični su razlozi koji se navode za zabranu. Gledajući zabranu, kao i navedene razloge, nije razvidno kako bi ona mogla biti u skladu sa Ustavom i zakonima RH. Naime, pri donošenju odluka, uključujući na lokalnoj razini, potrebno je odlučivati u okviru pravnog okvira koji postavljaju Ustav, potvrđeni međunarodni ugovori i zakoni RH. Ustav RH pripadnicima nacionalnih manjina jamči ravnopravnost, kao i kulturnu autonomiju, koja predmnijeva održavanje, razvoj i iskazivanje vlastite kulture te očuvanje i zaštitu svojih kulturnih dobara i tradicije, rekla je.
Hrvati ga nisu birali, a predstavlja ih u Srbiji: ‘Glumi velikog vođu, prodao se Vučiću’