Poprilično diskretno i bez prevelike pompe, kao epilog dogovora između HDZ-a i Domovinskog pokreta ovih je dana u Upravu državne tvrtke Hrvatskih cesta ušao diplomirani agronom Nenad Matić, čija je biografija u najmanju ruku osebujna.
Matić u Hrvatske ceste stiže kao kadar Pokreta na čijem je čelu vukovarski gradonačelnik Ivan Penava, a kakve veze sa cestama ima agronom za sada nije sasvim jasno.
No, ono što je i više nego jasno jest da Matić u Hrvatskim cestama može očekivati plaću od oko 4.000 eura. Usporedno s Matićevim imenovanjem na čelo ove moćne i bogate državne tvrtke stiže istaknuti splitski HDZ-ovac Ivica Budimir za kojega je snažno lobirala splitska struja HDZ-a koja smatra da je njihova županija zapostavljena u kadrovskim križaljkama premijera Andreja Plenkovića, što niti nije daleko od istine.
Svestrani agronom
Iako se velika prašina digla oko Budimirova imenovanja, ono Matićevo možda je još i zanimljivije ponajviše zbog njegove biografije u kojoj se teško pronalaze veze sa cestogradnjom. Matić je inače čelnik Zelene stranke, kojim su se mediji svojedobno bavili propitkujući i njegov braniteljski put. Tom se tematikom svojevremeno bavio i naš portal, a priča je pokrenuta na društvenim mrežama gdje su izneseni suspektni detalji Matićeva odlaska na ratište kao i podatak da se status dragovoljca mogao ostvariti samo u određenim periodima ratovanja.
“Nenad Matić koji se predstavlja Dragovoljcem Domovinskog rata, rođen je 16. lipnja 1973. godine. U rat pristupa, kako kaže, sa 19 godina. No, znamo da je u tom razdoblju još završavao četvrti razred srednje škole i maturu. Znači, rujan, 1993. To je doba u kojem je već odavno formiran HV i ZNG-e, kao i vojni centri za obuku ročnika. Po sebi znam kada sam se javljao u vojni centar da me pošalju na bilo koju frontu poslije srednje škole, rekli su mi da prvo moram odslužiti vojni rok u trajanju od 10 mjeseci.
Isto je to vrijedilo i za Matića, morao je odslužiti vojni rok, a to je onda već bila 1995. godina. Dakle, Nenad Matić može biti hrvatski branitelj, ali nikako Dragovoljac Domovinskog rata odlikovan ordenom Red hrvatskog trolista”, pisalo se po Facebooku. Na te napise u razgovoru za Dnevno.hr reagirao je upravo Matić objasnivši kako je 1993. bez završenog vojnog roka dobrovoljno otišao u Bosnu, odnosno u Orašje.

Sukob s Beljakom
”Bio sam pripadnik 145. borbene brigade, a odličje Reda hrvatskog trolista zaslužio sam sudjelovanjem u Bljesku. Prije odlaska u Bosnu pokušao sam se priključiti HOS-u, ali nisam primljen. Fakultet sam upisao i završio naknadno, nakon rata”, objasnio nam je tada ovaj bivši i dugogodišnji HSS-ovac koji je iz te stranke suspendiran 2017.godine odlukom predsjednika Kreše Beljaka, s kojim je kasnije vodio javne polemike.
Iako možda dobar dio građana za Matića nije čuo, Matić je zapravo vrlo iskusan političar koji je svojedobno obnašao dužnost glavnog tajnika HSS-a. Bio je i čelnik zagrebačkog HSS-a te zastupnik te stranke u skupštini Grada Zagreba. Odnosi u ovoj stranci poljuljali su se na stranačkim izborima 2016.godine kada je Branko Hrg kao dotadašnji predsjednik stranke izgubio u prvom krugu.
U drugom krugu izbora našli su se Matić i Beljak, koji je iz te utrke izašao kao pobjednik. Nakon toga suspendirani su neki Beljakovi suparnici počevši od Hrga pa do Marijane Petir i Darka Korena. Matić je krajem te godine suspendiran, a početkom naredne 2017.godine donio je odluku o napuštanju stranke što je Beljak nazvao ‘odlaskom uhljeba’. Po odlasku iz HSS-a Matić je najavio da će nastaviti podržavati Bandića u Gradskoj skupštini.
Plenković je ovim potezom pokazao da je ranjiviji nego ikada prije: Slijede turbulentna vremena
Suradnja s Bandićem
Nedugo potom osniva svoju Zelenu listu, a na osnivanju stranke pojavljuje se s Bandićem i obećava da će blisko surađivati s tadašnjim gradonačelnikom s kojim je Zelena lista izašla na lokalne izbore održane 2017.godine.
Ništa novo, rekli bi oni koji znaju Matića, a koji podsjećaju da je on i kao član HSS-a podržavao Bandića. Osim toga, Nenad Matić u Bandićevoj eri bio je zaposlenik u Zagrebačkom holdingu što je 2015.godine rezultiralo aferom koja je uslijedila nakon što je Matić imenovan savjetnikom direktora u jednoj od podružnica te gradske mega tvrtke. Problem je uslijedio nakon što se uspostavilo da bi Matić trebao savjetovati nepostojećeg direktora koji na poziciju nije niti imenovan.
Taj nemili događaj iz Holdinga u javnom prostoru okarakteriziran je kao klasičan primjer uhljebljivanja. Nenad Matić jedno je vrijeme spominjan i kao član skupštine nogometnog kluba Dinamo, a tada je njegove veze s odbjeglim Zdravkom Mamićem kritizirao Mostov Zvonimir Troskot.