Visoke temperature zraka kojima smo ovih dana izloženi mogu ugroziti zdravlje, ukoliko se ne ponašamo u skladu s njima. Normalno je da je ljeti toplo, no ne treba podcjenjivati snagu prirode.
Toplinski udar i sunčanica zdravstvene su poteškoće izazvane visokim temperaturama i pretjeranim boravkom na suncu.
Sunčanica nastaje zagrijavanjem tijela, osobito glave, stoga je izuzetno važno glavu zaštititi šeširom kada izlazite na sunce.
U nastavku donosimo simptome sunčanice koja se smatra blažim oblikom toplinskog udara o kojem smo već pisali.
Simptomi sunčanice
- suha koža
- crvenilo u licu
- visoka tjelesna temperatura
- glavobolja
- vrtoglavica
- mučnina
- preosjetljivost na svjetlo
- zujanje u ušima
- opća slabost
- dezorijentiranost
- uznemirenost
Što učiniti u slučaju sunčanice?
Osobu koja ima sunčanicu treba hitno smjestiti u hlad, u poluležeći položaj te ju rashladiti vodom sobne temperature – staviti joj obloge oko vrata, na čelo, na zapešća, skinuti s nje odjeću. Bitna je i hidracija.
Ispijanje vode također sobne temperature, u malim gutljajima i polako. Tjelesnu temperaturu hlađenjem treba spustiti ispod 38 Celzijevih stupnjeva.
Posljedice sunčanice mogu se osjećati nekoliko dana tijekom kojih bi trebalo odmarati u zamračenoj i tihoj prostoriji zbog glavobolje i osjetljivosti na svjetlo i zvukove.
Kako biste izbjegli zdravstvene probleme, dok se temperature ne spuste toliko da se može normalno živjeti, fizičke aktivnosti i kuhanje svedite na minimum, držite se hlada, pijte puno vode i jedite laganu hranu.
Ako imate kućne ljubimce i na njih posebno pripazite, a ostavite i pokoju zdjelicu vode u hladu ispred kuće ili zgrade za sve one životinjice o kojima nema tko brinuti.