Ne tako davno od strane američkog State Departmenta od terorizma amnestirani (skinut s američke crne liste zbog islamističkog terorizma traženih osoba) novi sirijski čelnik Ahmed al-Sharaa nakon što su sirijske oporbene snage (između ostalog i one radikalne kojoj je Sharaa bio šef) u munjevitoj vojnoj operaciji detronizirale dugogodišnjeg predsjednika Bashra Assada, sada Trumpovoj administraciji očito želi demonstrirati kako on neće biti isključivo njihova lutka na koncu i da se svojih ključnih stavova usprkos svemu (čitaj fotelji) ipak ne želi odreći.
To je svojevrsna reakcija koja se poput bumeranga vratila potezu bivšeg američkog predsjednika Joea Bidena čija je administracija u vrijeme završetka svog mandata i donijela navedenu odluku o amnestiji Sharaae.
Evo o čemu se zapravo radi.
Tjedna analiza Zorana Metera: Uzavreli Baltik, promjene državnih granica i Trump, kao put u kaos
“Ozbiljan zločin koji će na kraju propasti”
Novi sirijski predsjednik Ahmed al-Sharaa rekao je u izjavi emitiranoj u ponedjeljak kako vjeruje da je plan američkog predsjednika Donalda Trumpa da preseli Palestince iz Gaze i preuzme Pojas “ozbiljan zločin koji će na kraju propasti”.
Podsjećamo da je Trump nedavno rekao da će SAD preuzeti ratom razoreni Pojas Gaze i ekonomski ga razviti nakon što Palestinci budu preseljeni negdje drugdje. U intervjuu za britanski podcast, Sharaa je rekao da Trumpov prijedlog neće uspjeti, izvješćuje danas saudijski medij Asharq Al-Awsat.
“Vjerujem da nikakva sila ne može otjerati ljude s njihove zemlje. Mnoge su zemlje to pokušale učiniti i nijedna nije uspjela, posebno tijekom nedavnog rata u Gazi u posljednjih godinu i pol”, rekao je.
Sharaa je naglasio da ne bi bilo ‘ni mudro, ni moralno ni politički ispravno’ da Trump predvodi napore da se Palestinci istjeraju s njihove zemlje. “Više od 80 godina ovog sukoba, svi pokušaji da ih se raseli propali su; oni koji su otišli požalili su zbog svoje odluke. Palestinska lekcija koju je svaka generacija naučila je važnost držanja svoje zemlje”, dodao je.
Egipat, Jordan i druge arapske zemlje oštro su se usprotivile svakom pokušaju da se Palestinci potisnu preko granice. Poput Palestinaca, oni se boje da bi svako masovno kretanje preko granice dodatno potkopalo izglede za “rješenje s dvije države” – ideju stvaranja države Palestine uz Izrael – i ostavilo arapske nacije da se nose s posljedicama.
Hayat Tahrir al-Sham: Zločinačka organizacija na čelu Sirije u kvazidemokratskom ruhu