Kremlj je danas priopćio kako se nada da će SAD pojasniti komentare potpredsjednika J.D. Vancea da Washington ima vojne, ali i gospodarske poluge pomoću kojih može pritisnuti Rusiju da postigne dobar mirovni sporazum s Ukrajinom. Nakon što se Washington suočio s kritikama nekih europskih zemalja zbog ovotjednog razgovora između američkog predsjednika Donalda Trumpa i ruskog predsjednika Vladimira Putina, Vance je u intervjuu za Wall Street Journal uoči Münchenske sigurnosne konferencije rekao da SAD ima alate koje može koristiti da potakne Rusiju da postigne nagodbu za okončanje rata.
“Postoje ekonomski alati utjecaja, postoje naravno i vojni alati utjecaja” koje bi SAD mogle upotrijebiti protiv Putina, rekao je Vance. Upitan da komentira takvo spominjanje vojnih poluga, glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov rekao je da Moskva želi znati više. “To je bio novi element o stavu (SAD-a). Nismo prije čuli takve formulacije, nisu bile izrečene prije”, rekao je Peskov novinarima. “Dakle, naravno, tijekom samih kontakata o kojima smo razgovarali, naravno, nadamo se da ćemo dobiti neka dodatna pojašnjenja”, prenosi RIA.
Vice President JD Vance at the Munich Security Conference:
“The biggest threat to Europe isn’t external—it’s internal. A retreat from its own fundamental values, values shared with the U.S.” pic.twitter.com/w8UrRrTknZ
— Libs of TikTok (@libsoftiktok) February 14, 2025
Konferencija u Münchenu
Trump je u četvrtak rekao da će se američki i ruski dužnosnici sastati danas u Münchenu te da je pozvana i Ukrajina, no Kijev je odgovorio da ne očekuje razgovore s Rusijom u njemačkom gradu. Peskov je, upitan o Trumpovim izjavama o prisutnosti ruskih dužnosnika u Münchenu, rekao da Kremlj nema ništa novo za reći o mirovnim naporima u Ukrajini i da će trebati nekoliko dana da se uspostave diplomatski kontakti sa SAD-om o Ukrajini.
Odvojeno, Maria Zaharova, glasnogovornica ruskog Ministarstva vanjskih poslova, rekla je da ruski dužnosnici neće nazočiti Münchenskoj sigurnosnoj konferenciji jer Rusija nije pozvana na događaj koji je optužila da je postao “destruktivno” proukrajinsko okupljanje. Međutim, nije jasno hoće li ruski dužnosnici i dalje putovati u München na sastanke izvan mjesta održavanja konferencije s američkim ili drugim dužnosnicima. Ukrajina i njezini europski saveznici zabrinuti su da bi mogli biti marginalizirani u pregovorima, nakon što su se Trump i Putin dogovorili sastati kako bi razgovarali o načinima za okončanje trogodišnjeg rata.
Veliki NATO sastanak: Najave i zaključci oko Ukrajine