Sjeverna Koreja je objavila da je u ponedjeljak uspješno testirala novi taktički balistički projektil sposoban nositi super veliku bojnu glavu težine 4,5 tona, izvijestila je državna novinska agencija KCNA u utorak.
Novi projektil, nazvan Hwasongpho-11 Da-4.5, testiran je sa simuliranom teškom bojnom glavom radi provjere stabilnosti i točnosti leta. Detalji o simuliranoj bojnoj glavi nisu otkriveni. Državna uprava za projektile planira još jedno lansiranje ovog tipa projektila u srpnju kako bi testirala “snagu eksplozije” super velike bojne glave, navedeno je u rijetkoj najavi budućeg lansiranja projektila.
Hwasongpho-11, poznat i kao KN-23 i KN-24, je serija balističkih projektila kratkog dometa. KN-23 je projektil za koji se vjeruje da je Sjeverna Koreja isporučila Rusiji, a koji je korišten u ratu protiv Ukrajine, prema ukrajinskim vlastima koje su analizirale ostatke projektila lansiranih od prosinca. Sjeverna Koreja i Rusija negiraju bilo kakvu trgovinu oružjem, ali su njihove veze ojačale nakon sastanka čelnika dviju zemalja u rujnu prošle godine, gdje su obećali bližu vojnu suradnju.
Tko ima najviše?
Na svjetskoj sceni trenutno postoji oko 13.000 nuklearnih bojevih glava, oružja poznatog po svojoj sposobnosti izazivanja masovnog uništenja. Zbog potencijala za katastrofalne posljedice, prijetnja nuklearnim oružjem se mora shvaćati ozbiljno. U Americi je učestalost pretraga za pojmove poput “nuklearno oružje” i “nuklearni rat” naglo porasla 24. veljače prošle godine, nakon ruske invazije na Ukrajinu.
Ova povećana bojazan potiče pitanja o tome koja zemlja posjeduje najveće zalihe nuklearnog oružja. Iako točni podaci variraju, konsenzus je da Rusija ima najveći nuklearni arsenal, dok je SAD na drugom mjestu.
Prema portalu Business Insider, Rusija ima 6.850 komada nuklearnog oružja, od čega je 1.600 aktivno raspoređeno, 2.750 uskladišteno, a 2.500 povučeno iz upotrebe. SAD ima 6.450 komada nuklearnog oružja – 1.750 u aktivnoj upotrebi, 2.050 uskladišteno, i 2.650 povučeno.
Statista je u siječnju 2022. procijenila da Rusija ima 5.997 nuklearnih bojevih glava, dok SAD posjeduje 5.428. Organizacija Bulletin of Atomic Scientists navodi da Rusija ima oko 4.477 komada takvog oružja, dok SAD ima oko 3.708 bojevih glava.
Unatoč različitim procjenama, jasno je da Rusija i SAD zajedno posjeduju oko 90% ukupnog svjetskog nuklearnog arsenala. Kina je na trećem mjestu sa 350 bojevih glava prema Statisti, dok Business Insider navodi 280 komada.
Rusija ima veći nuklearni arsenal od SAD-a
Različite procjene ukazuju na to da Rusija ima veći nuklearni arsenal od SAD-a, što se dijelom pripisuje povijesnim strahovima Rusije od NATO-a. Rusija je usmjerena na sprečavanje potencijalnih invazija sa Zapada ili iz Amerike, zbog čega je povećala svoj nuklearni arsenal.
Prema udruženju Union of Concerned Scientists, ruske kopnene rakete mogu dosegnuti SAD u najmanje 30 minuta, dok nuklearne rakete na podmornicama mogu stići za 10-15 minuta nakon lansiranja. Obje zemlje drže svoje rakete u stanju pripravnosti, spremne za lansiranje u slučaju potrebe.
Sporazum o smanjenju strateškog oružja, poznat kao Novi START, predviđa smanjenje nuklearnih arsenala SAD-a i Rusije, s ograničenjem na 700 aktivnih interkontinentalnih balističkih raketa (ICBM), podmorničkih balističkih raketa (SLBM) i teških bombardera, te 1.550 nuklearnih bojevih glava. Sporazum je na snazi do 4. veljače 2026.
Znanstvenici su na Suncu uočili neugodnu pojavu nalik onoj na Zemlji: ‘Odlomio se komad površine’
Devet zemalja svijeta posjeduje nuklearno oružje: Kina, Sjeverna Koreja, Francuska, Indija, Izrael, Pakistan, Rusija, Velika Britanija i SAD, prema organizaciji International Campaign to Abolish Nuclear Weapons (ICAN).
Iako je presretanje nuklearnih projektila teoretski moguće, u praksi je to izuzetno teško zbog njihove male veličine i velike brzine. Za vrijeme mandata Ronalda Reagana osamdesetih, predložen je program Strategic Defense Initiative (SDI) s ciljem obrane od sovjetskog napada iz svemira, ali program nikada nije zaživio.
Različiti sporazumi i inicijative nastoje smanjiti opasnost od nuklearnog rata, ali prijetnja i dalje postoji, naglašavajući potrebu za stalnom pažnjom i međunarodnom suradnjom.
Komentari
odražavaju
stavove
njihovih
autora,
ali
ne
nužno
i
stavove
portala
Dnevno.hr.
Molimo
čitatelje
za
razumijevanje
te
suzdržavanje
od
vrijeđanja,
psovanja
i
vulgarnog
izražavanja.
Portal
Dnevno.hr
zadržava
pravo
obrisati
komentar
bez
najave
i/li
prethodnog
objašnjenja.