Split se pojavio među europskim državama oko toga hoće li se uskladiti s obećanjima Sir Keir Starmer da će pošaliti britanske trupe u Ukrajinu, jer su saveznici izbacili odgovor na gurnu američkog predsjednika Donalda Trumpa za sporazumom s Vladimirom Putinom.
Divizije su postale jasne jer su čelnici sudjelovali na samitu hitne pomoći u Parizu usred straha da će Washington smanjiti svoje transatlantske obrambene obveze.
Samit za hitne slučajeve pozvan je nakon plana g. Trumpa da se naleti na Europu držeći Ukrajinski mirovni pregovori izravno s gospodinom Putinom.

Sir Keir rekao je da bi bio voljan doprinijeti sigurnosnim jamstvima „stavljanjem vlastitih trupa na zemlju ako je potrebno“, ponovio je slične izjave francuskog Emmanuela Macrona.
No, nekoliko drugih država EU odbilo je slijediti tužbu, a Poljska je isključila takav potez.
“Poljska će podržati Ukrajinu kao što je to učinila do sada: organizacijski, u skladu s našim financijskim sposobnostima, u smislu humanitarne i vojne pomoći”, rekao je premijer Donald Tusk novinarima prije nego što je ukrcao u avion u Pariz.
“Ne planiramo poslati poljske vojnike na teritorij Ukrajine. Mi ćemo … dati logističku i političku podršku zemljama koje će možda htjeti pružiti takva jamstva u budućnosti, takva fizička jamstva.”
U međuvremenu, Švedska, Njemačka, Nizozemska i Španjolska, naznačile su da nisu odlučene po tom pitanju i da će im trebati daljnja jamstva prije nego što počine trupe.
Njemački Olaf Scholz rekao je da će se buduća pitanja o sigurnosnoj arhitekturi u dogledno vrijeme riješiti, naglašavajući da ako se postavi jasan okvir za postavljanje čizama na zemlju, Njemačka se “neće sramiti” od stavljanja čizama na zemlju.
Divizija dolazi uoči sastanka Crunch -a u Rijadu između Rusije i SAD -a u utorak, a državni tajnik Marco Rubio vodio je delegaciju koja će tražiti kraj borbe.
Ukrajina nije pozvana na razgovore i neće prihvatiti ishod ako Kijev nije uključen, rekao je Volodymyr Zelensky. Ovaj će tjedan putovati u Saudijsku Arabiju, ali njegov posjet nije povezan s razgovorima.
Dok Bijela kuća nije otkrila tko će se sastati točno američki dužnosnici, ruski ministar vanjskih poslova Sergey Lavrov uletio je u ponedjeljak u ime Putina.
Sir Keir – koji bi trebao posjetiti SAD kasnije ovog mjeseca – rekao je da će svaka nagodba trebati biti “trajni mirovni sporazum, a ne samo pauza da Putin opet dođe”.
Također je rekao da “generacijski izazov” s kojim se suočava Zapad zahtijeva od Velike Britanije i Europe da “pojačaju sposobnost” – što će odjeknuti zahtjevi gospodina Trumpa da europski saveznici troše više na obranu.

No, isključenje Ukrajine iz razgovora stavilo je Veliku Britaniju na tečaj sudara s republikanskom upravom, pri čemu je sir Keir više puta upozoravao da o Ukrajini bez Ukrajine ne može biti “”.
U postu na društvenim mrežama X nakon okupljanja u Parizu, premijer je rekao: “Ako postoji mirovni sporazum, a svi žele mirovni sporazum, onda to mora biti trajni mirovni posao, a ne samo stanka za Putin do Dođi opet.
“Dakle, o tome treba raspravljati. Ovdje je i širi mir, što je kolektivna sigurnost i obrana Europe. I evo mislim da imamo generacijski izazov.
“Svi moramo pojačati sposobnost i ono što radimo kao Europljani, a to je sigurno slučaj, poruka, argument koji ću iznijeti.”
Bivši šef vojske Lord Richard Dannatt rekao je da je sir Keir radio “pravu stvar” podržavajući mirovne snage u Ukrajini, ali upozorio je da će doći do “znatnog troška”.
Rekao je BBC -u da Britanija nema snage ili opremu “stavljati veliku silu na zemlju duže vrijeme”.
Dolazi usred upozorenja iz SAD -a da Europa mora potrošiti više na obranu, a američki ministar obrane Pete Hegseth rekavši da bi potrošnja trebala doseći 5 posto BDP -a.
Velika Britanija trenutno troši 2,3 posto, a Laburisti se obvezao da će je povećati na 2,5 posto – ali nije utvrdio kako ili kada će se postići ovaj cilj.
Posljednji put kada je potrošnja obrane u Velikoj Britaniji prešla 5 posto bila je u 1980 -ima tijekom hladnog rata.
Ranije u ponedjeljak, Downing Street nije isključio izglede za glasovanje o pitanju mirovne uloge britanskih trupa u Ukrajini.
Upitan o izgledu glasovanja, službeni glasnogovornik premijera rekao je: “Već je šire stranačka podrška Ukrajini u Velikoj Britaniji od kada je sukob prvi put započeo, uvijek smo bili vrlo jasni da ćemo igrati da ćemo igrati Naša uloga u budućim jamstvima sigurnosti.
“Ali nećemo dočekati odluke o tome, a očito će se Parlament i dalje ažurirati i savjetovati se prema potrebi.”