Više od 81 posto njemačkih birača izrazilo je nezadovoljstvo radom vlade
Čini se da niti jedan njemački državljanin nije u potpunosti zadovoljan svojom vladom, pokazalo je najnovije istraživanje ARD-DeutschlandTREND.
Zemljom trenutno upravlja takozvana semafor koalicija koju čine Socijaldemokrati lijevog centra (SPD) kancelara Olafa Scholza, Slobodni demokrati (FDP) i Zeleni.
Prema istraživanju, provedenom od 1. do 3. srpnja, nula posto Nijemaca je reklo da jesu “potpuno zadovoljan” s radom vladajuće koalicije, pri čemu je samo 19% reklo da je donekle “zadovoljan.”
Ukupna stopa nezadovoljstva vladinom politikom porasla je na 81%, a 38% je reklo da jesu “uopće nisam zadovoljan.”
Polovica anketiranih glasača SPD-a i Zelenih priznala je da su sada manje nego zadovoljni učinkom vlade. Brojka je još upečatljivija među pristašama drugih stranaka, sa samo 17% glasača Slobodne demokratske stranke (FDP) i 11% pristaša Kršćansko-demokratske unije (CDU) i Kršćansko-socijalne unije (CSU) reklo je da donekle odobravaju rad vlade .
Oko 96% birača koji podupiru novu ljevičarsku stranku BSW, koju je osnovala bivša čelnica stranke Ljevica Sahra Wagenknecht ranije ove godine, rekli su da su nezadovoljni semafor koalicijom, dok nitko od desničarske Alternative za Njemačku (AfD) pristaše stranke rekli su da su zadovoljni radom vlade.
Tijekom prošlomjesečnih parlamentarnih izbora za Europski parlament Scholzova koalicija lijevog centra doživjela je poraz, zauzevši treće mjesto nakon konzervativaca i AfD-a, zbog čega je oporba tražila izglasavanje nepovjerenja vladi ili prijevremene izbore. Stranka SPD osvojila je samo 14% glasova, što je najgori rezultat u desetljećima.
Scholz je loše rezultate svoje stranke pripisao neslaganju birača s vojnom potporom Ukrajini i sankcijama protiv Rusije, ali tvrdi da “Ne postoji alternativa da se to promijeni.”
Prije rusko-ukrajinskog sukoba, Njemačka je bila jedan od najvećih potrošača relativno jeftinog ruskog prirodnog plina, što je uvelike koristilo cijenjenom industrijskom sektoru zemlje. Nakon što je EU nastojala eliminirati ruski uvoz energije kao dio sankcija, njemačko gospodarstvo pretrpjelo je nekoliko velikih udaraca, pri čemu su mnoga energetski intenzivna poduzeća ili napustila zemlju ili se potpuno zatvorila.