Viktor Orbán nenajavljeno je posjetio Kinu nakon sličnih posjeta Rusiji i Ukrajini prošlog tjedna. Cilj njegovih putovanja bio je razgovor o izgledima za mirno rješenje sukoba u Ukrajini. Mađarski premijer pohvalio je kineske “konstruktivne i važne inicijative” za postizanje mira, nazvavši Peking stabilizirajućom silom usred globalnih turbulencija. Kineski predsjednik Xi Jinping apelirao je na sastanku na svjetske sile da potaknu Rusiju i Ukrajinu na nastavak izravnog dijaloga i pregovora – navodi AP News.
Podsjetimo se, Viktor Orbán je doputovao u petak u Moskvu nakon što je Mađarska preuzela šestomjesečno rotirajuće predsjedanje Europskom Unijom. Orbán je izjavio da se broj zemalja koje mogu razgovarati s obje zaraćene strane smanjuje te da Mađarska postaje jedina zemlja u Europi koja može razgovarati sa svima. Njegov sastanak s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom izazvao je prijekore drugih čelnika članica EU-a koji upozoravaju da on ne može govoriti u ime cijele Unije.
Orbán je na Facebooku napisao da kraj rata ovisi o “odluci tri svjetske sile: SAD-a, Europske unije i Kine”. Njegov posjet Pekingu uslijedio je nakon što je u srpnju ugostio Xija u Mađarskoj tijekom europske turneje koja je uključivala Francusku i Srbiju. Mađarska je pod Orbánovom vladom izgradila značajne političke i gospodarske veze s Kinom, uključujući brojne kineske pogone za proizvodnju baterija za električna vozila.
R
Frustracije unutar EU i NATO-a
“Kina na svoj način aktivno promiče mirovne pregovore te potiče i podupire sve napore koji vode mirnom rješenju krize”, rekao je Xi, dodavši da su osnovni prijedlozi Kine i Mađarske i smjer njihovih napora isti, a Kina je voljna ostati u komunikaciji s Mađarskom i svim relevantnim stranama – navodi kineska medijska platforma Xinhua.
Mađarski premijer, koji održava najbliže odnose s Putinom među liderima EU-a, često je blokirao, odgađao ili ublažavao inicijative EU-a za pomoć Kijevu i uvođenje sankcija Moskvi zbog njenih postupaka u Ukrajini.
Njegovo zalaganje za prekid neprijateljstava u Ukrajini zanemarivalo je teritorijalni integritet zemlje što je izazvalo frustraciju među saveznicima u EU i NATO-u koji su osudili ruske akcije kao kršenje međunarodnog prava i prijetnju sigurnosti istočnoeuropskih zemalja.
Evo što Orbanov odlazak u Rusiju i susret s Putinom znači za Hrvatsku i Europsku uniju