Priličnu pozornost svjetskih medija izazvali su nedavni masivni ruski zračni napadi na ukrajinske aerodrome diljem zemlje, u kojima je u svega nekoliko dana uništen znatan broj ukrajinskih vojnih zrakoplova. To je priznala i ukrajinska strana iako u manjim razmjerima nego što je tvrdilo rusko ministarstvo obrane.
Međutim, čini se kako su ruski izvori ipak bili uvjerljiviji jer su napade potvrdili konkretnim video snimkama na kojima se vidi uništavanje zrakoplova.
Da je stanje u navedenom smislu po Ukrajinu ozbiljno, svjedoči i nedavni tekst (4. srpnja) u britanskom mediju The Telegraph autora Davida Axea.
Rusi izazvali pustoš
U brutalna i zastrašujuća tri dana, Rusija je izazvala pustoš u malenim, iscrpljenim ukrajinskim zračnim snagama – podižući bespilotne letjelice da nadgledaju aerodrome na prvoj liniji zračnih snaga, a zatim ispaljujući balističke projektile kako bi uništili ratne zrakoplove koje je teško zamijeniti – navodi se u tekstu britanskog medija.
Kako se raketna kampanja nastavlja i broj žrtava raste – četiri ili pet zrakoplova uništeno je u 72 sata – sve je jasnije da samo jedna stvar može spasiti ono što je ostalo od ukrajinske zračne moći. Više protuzračne obrane zapadne proizvodnje.
Sadašnji val napada počeo je 1. srpnja, kada je ruska bespilotna letjelica uočila šest borbenih aviona Suhoj Su-27 ukrajinskih zračnih snaga parkiranih na otvorenom usred bijela dana na pisti u zračnoj bazi Mirgorod, 100 milja od ukrajinske sjeverne granice s Rusijom. Ruska balistička raketa Iskander pogodila je i uništila dva nadzvučna lovca.
Sljedeći dan se ponovilo. Ruski dron letio je iznad ukrajinske zračne baze u Poltavi, istočno od Mirgoroda. Nakon sati nadzora, još jedan projektil Iskander pogodio je – oštetivši, ako ne i uništivši, borbeni helikopter ukrajinske vojske Mi-24.
Napadi su nastavljeni 3. srpnja. Ovaj put Rusi su ciljali zračnu bazu Dolgintsevo u blizini Kryvyi Rih, 45 milja od prve linije u južnoj Ukrajini. Dron je skenirao bazu, a čak tri Iskandera su se obrušila, uništivši nešto što je izgledalo kao lovac ukrajinskog ratnog zrakoplovstva MiG-29 .
Rusi uništavaju avione na aerodromima i napreduju na terenu. Što se događa s ukrajinskim snagama?
Ukrajina sada možda ima manje od 100 zrakoplova
Jasno je zašto se ovo događa. Ukrajinci moraju istovremeno zaštitili gradove, vojne postrojbe na prvoj crti i ranjive baze kao što su aerodromi Mirgorod, Poltava i Dolgincevo.
U teoriji, Ukrajinci još uvijek imaju 90 posto svojih predratnih snaga protuzračne obrane. Ali raštrkana je šire nego što je bila prije veljače 2022. Rusko bombardiranje ukrajinskih gradova natjeralo je zračne snage da svoju najbolju protuzračnu obranu koncentriraju oko najvećih naseljenih središta. Zbog toga su mnoga vojna postrojenja manje zaštićena.
To znači da će više ruskih bespilotnih letjelica nekažnjeno letjeti iznad njih i više ruskih raketa koje napadaju.
Ukrajinske zračne snage možda imaju manje od 100 preostalih borbenih i jurišnih zrakoplova. Od europskih saveznika dobit će 85 lovaca Lockheed Martin F-16 i možda desetak lovaca Dassault Mirage 2000. Ali ti će zrakoplovi biti jednako ranjivi u svojim bazama – konstatira se dalje u tekstu.
Paket pomoći vrijedan 2,3 milijarde dolara koji su Sjedinjene Države objavile 3. srpnja uključuje velike pošiljke projektila za baterije Patriot kao i za odvojenu protuzračnu obranu srednjeg dometa. Ali ove dodatne Patriot baterije nisu ni približno dovoljne s obzirom na 20-ak ukrajinskih velikih zračnih baza, a da ne govorimo i o desecima velikih gradova koji još uvijek nemaju značajnu zaštitu od zračnih napada?
Opseg ukrajinskih potreba za protuzračnom obranom je ogroman – i raste kako Rusija usavršava svoje metode nadzora i bombardiranja. Ako ukrajinski saveznici ne budu mogli poslati mnogo više protuzračne obrane, i to uskoro, ruski napadi mogli bi skoro na ništa svesti ono što je ostalo od ukrajinske zračne moći.
Rusi masovno napadaju ukrajinske aerodrome na koje trebaju stići avioni F-16; Kijev podiže 200 000 ljudi