Među pojedinačnim europskim tržištima ove godine najviše blista Ljubljanska burza koja je u utorak dosegla novu prekretnicu. Indeks SBITOP prvi put nakon 19. ožujka 2008. ponovno je premašio granicu od 2000 bodova. Dionice Petrola, koje su već prije financijske krize vrijedile 50 eura (zapravo 1000 eura, ali moramo uzeti u obzir podjelu 2022. godine u omjeru 1:20), polako se ponovno približavaju rekordu.
Strateški plan
Ovogodišnji rast dionica Petrola zaista je visok, čak 43%.
“Usporedbe radi, samo četiri dionice u njujorškom indeksu S&P 500 (Palantir, Super Micro Computers, CVS Health i Constellation Energy) imale su bolje rezultate ove godine.”, pišu analitičari Ilirike Za ovako snažan rast analitičari Ilirike prvenstveno vide razloge u nedavno objavljenom strateškom planu poslovanja Petrola. Grupa Petrol ove godine planira ostvariti 6,1 milijardu eura prihoda od prodaje, EBITDA od 339 milijuna eura i neto dobit od 177,8 milijuna eura, čime će poboljšati svoje financijske pokazatelje.
Iz tvrtke navode da poslovni plan odražava “promišljenu prilagodbu izazovnim okolnostima i predanost postizanju dugoročnih ciljeva”.
Kako je Petrol objavio na stranicama Ljubljanske burze nakon što je poslovni plan odobren na sjednici nadzornog odbora, svjesni su da će ovu godinu obilježiti kontinuirana volatilnost na globalnim energetskim tržištima, potaknuta geopolitičkim napetostima, inflacijom i regulacija cijena energije. Posebno u Sloveniji, koja je najveće tržište za Grupu Petrol, niske marže na naftne derivate i stroga regulatorna ograničenja i dalje vrše pritisak na poslovanje.
“Iako predviđanja ukazuju na postupno popuštanje cijena energije, regulatorni zahtjevi i troškovi povezani sa zelenom tranzicijom, poput povećanja udjela biogoriva i zakonodavstva o zaštiti okoliša, i dalje će predstavljati izazov”, istaknuli su.
Grupa Petrol će svoje aktivnosti prilagoditi ovim uvjetima daljnjom optimizacijom procesa i troškovne učinkovitosti. Cilj je osigurati dugoročnu stabilnost i poslovni uspjeh, uključujući dodatna ulaganja u digitalizaciju i uvođenje mjera za poboljšanje operativne učinkovitosti, ističu iz tvrtke. Grupacija će posebnu pozornost posvetiti upravljanju rizicima i jačanju strukture kapitala.
“Na taj način će odgovoriti na ključne izazove i nastaviti se prilagođavati promjenjivim uvjetima na energetskim tržištima”, objasnili su. Grupa ove godine planira uložiti 150 milijuna eura, a više od polovice tih sredstava otići će u projekte energetske tranzicije, uključujući ulaganja u obnovljive izvore energije, digitalizaciju i širenje ponude mobilnosti.
Energetska tranzicija
Što se tiče strateških smjerova, napisali su da stabilnost izvora energije u vezi s energetskom tranzicijom ostaje ključna. Osim modernizacije prodajnih mjesta i uvođenja novih sadržaja, intenzivno razvijaju projekte iz područja obnovljivih izvora energije.
“Poslovni plan za 2025. izgrađen je na čvrstim temeljima koji podržavaju prijelaz na održiva energetska rješenja i poslovnu stabilnost. Strateškim ulaganjima u obnovljive izvore energije i digitalizaciju ojačat ćemo svoju konkurentsku prednost i stvoriti dodanu vrijednost za sve dionike, sažeo je Sašo Berger, predsjednik Uprave Petrola.