Tijekom prošle godine prilično veliku prašinu je podigla Googleova odluka o korištenju kolačića za praćenje. Googleovo poslovanje je općenito pod brojnim kritikama zbog primjene raznih metoda prikupljanja korisničkih podataka, a kolačići za praćenje su bili točka kod koje su brojni korisnici prelomili te izrazili negodovanje. Google je pod pritiskom odustao od kolačića za praćenje i definitivno ih ukida, no uvodi se nešto još gore – počinje se s praćenjem svih uređaja koje koristite, piše PcChip
Korak naprijed, dva unazad
Korisnici Google Chromea definitivno su pozdravili novu vijest kako Google uklanja kolačiće za praćenje. Oni će tako dobiti iskustvo slično onome na Appleovim uređajima gdje se može birati između opcije kojom se dopušta praćenje te one u kojoj se praćenje zabranjuje.
Ovo zvuči zaista sjajno i konačno se o ovako važnoj stvari korisnike nešto pita na Chromeu, no u isto vrijeme smo doživjeli hladan tuš kad smo vidjeli Googleove najave u kojem se smjeru sada ide.
Povratak na fingerprinting
Za one koji nisu upoznati s terminom, fingerprinting je metoda putem koje se skupljaju informacije o uređajima korisnika te ih web preglednik zajedno sastavlja kako bi se stvorio profil korisnika. Specifična namjera skupljanja informacija nije nužno vezana uz plasiranje reklama korisnicima, no može se iskoristiti za stvaranje ciljanih oglasa koji se temelje na korisničkim podacima.
Ovo je ključna stvar za novu Googleovu politiku jer od 16. veljače se Googleov fingerprinting širi na sve vaše uređaje – računala, telefone, tablete, pametne televizore te čak igraće konzole. Drugim riječima, širi se na sve moguće uređaje koji Googleu mogu dati podatke o vašim aktivnostima.
Kakvi se podaci ovdje kombiniraju?
Navest ćemo primjer s kakvim će podacima Google manipulirati.
Veličina zaslona koji pojedina osoba koristi na svom uređaju te postavke jezika na njemu možda se ne čine važnima, no kad ih se iskombinira s vremenskom zonom i IP adresom dobivamo solidan paket podataka koji će mnogo više reći o korisniku i web uslugama koje koristi.
Ovo je klasičan primjer fingerprintinga koji je dosad Google znao okarakterizirati kao nepoželjnu metodu skupljanja podataka, no vremena se mijenjaju i sada on postaje sasvim legitimna metoda koja je dozvoljena i kojom se dobivaju podaci o svim korisnikovim uređajima.
Možemo samo zaključiti da Googleu i općenito marketinškoj industriji trebaju vaši podaci i to se vjerojatno više neće mijenjati.
Mnogi stručnjaci nazvali su ovaj Googleov potez „neodgovornom promjenom“ i očito je samo došlo do zamjene metode prikupljanja podataka nakon što je priča s kolačićima sada regulirana.
POGLEDAJTE NOVI PODCAST ‘POSLOVNI SVIJET S ILIJOM JANDRIĆEM’