- Kineski predsjednik Xi Jinping pozvao je svjetske sile da omoguće izravni dijalog između Rusije i Ukrajine tijekom sastanka s mađarskim premijerom Viktorom Orbanom.
- Orbán je neočekivano posjetio Kinu nakon posjeta Rusiji i Ukrajini u sklopu mirovne inicijative.
- Xi je opisao Kinu kao globalnu stabilizacijsku silu i pohvalio njezine konstruktivne mirovne inicijative tijekom razgovora s Orbánom.
Kineski predsjednik Xi Jinping pozvao je svjetske sile da pomognu Rusiji i Ukrajini da nastave izravni dijalog tijekom sastanka u ponedjeljak s mađarskim premijerom Viktorom Orbanom, izvijestila je državna televizija CCTV.
Orbán je iznenada posjetio Kinu nakon sličnih posjeta Rusiji i Ukrajini prošlog tjedna kako bi razgovarao o izgledima za mirno rješenje više od dvije godine rata. Mađarska je ovog mjeseca preuzela rotirajuće predsjedanje Europskom unijom i Orbán je od tada krenuo u mirovnu misiju, koja, međutim, nema podršku drugih europskih čelnika.
“Kina je ključna sila u stvaranju uvjeta za mir u rusko-ukrajinskom ratu”, napisao je Orbán na platformi društvenih medija X. “Zbog toga sam se došao sastati s predsjednikom Xijem u Pekingu, samo dva mjeseca nakon njegova službenog posjeta u Budimpeštu.”
AMERIČKI IZASLANIK NAPAO NA KINU U RIJETKOM POTEZU, KAŽE: PEKING NIJE ‘SIGURNA VLADA’
Općenito se smatra da Orbán ima najtoplije odnose sa Xijem i ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom među europskim čelnicima. Njegov prošlotjedni posjet Moskvi izazvao je osude Kijeva i dužnosnika EU, koji su inzistirali da Orbán ne djeluje u ime cijelog europskog bloka.
Njihov prijekor nije uspio odvratiti Orbana od produženja sličnog posjeta Pekingu, koji je nazvao “Mirovna misija 3.0” na slici objavljenoj na X.
Tijekom sastanka sa Xijem, Orbán je Kinu opisao kao stabilizirajuću silu usred globalnih turbulencija i pohvalio njezine “konstruktivne i važne” mirovne inicijative.
Kina promiče vlastiti mirovni plan u šest točaka, koji je objavila s Brazilom u svibnju. Peking kaže da je neutralan u sukobu, iako u praksi podupire Moskvu kroz česte državne posjete, rastuću trgovinu i zajedničke vojne vježbe.
Dok je bio domaćin Orbánu, Xi je pozvao Rusiju i Ukrajinu na prekid vatre, a druge velike sile da stvore okruženje pogodno za razgovore. Samo kada sve velike sile projiciraju “pozitivnu energiju umjesto negativne energije” može doći do prekida vatre, rekao je Xi, prenosi CCTV.
Orbán je ugostio kineskog čelnika u Mađarskoj prije samo dva mjeseca u sklopu europske turneje po tri zemlje koja je uključivala i posjete Francuskoj i Srbiji, koja za razliku od druge dvije nije članica EU-a ni NATO-a.
Tijekom putovanja, Kina je unaprijedila svoje veze s Mađarskom u “sveobuhvatno strateško partnerstvo za sve vremenske prilike”, jedno od najviših obilježja za odnose s inozemstvom koje se uz Mađarsku odnosi samo na Bjelorusiju, Pakistan i Venezuelu.
Mađarska je pod Orbánom izgradila značajne političke i gospodarske veze s Kinom. Europska nacija domaćin je brojnim kineskim pogonima za proizvodnju baterija za električna vozila, au prosincu je objavila da će kineski div za proizvodnju električnih vozila BYD otvoriti svoju prvu europsku tvornicu za proizvodnju električnih vozila na jugu zemlje.
Mađarski premijer općenito se protivi zapadnoj vojnoj pomoći Ukrajini i blokirao je, odgodio ili razvodnio napore EU-a da pomogne Kijevu i nametne sankcije Moskvi zbog njezine invazije. Orbán se dugo zalagao za prekid neprijateljstava u Ukrajini, ali ne naglašavajući što bi to moglo značiti za teritorijalni integritet zemlje ili buduću sigurnost.
Takvo držanje frustriralo je mađarske saveznike u EU i NATO-u, koji su osudili rusku invaziju kao kršenje međunarodnog prava i prijetnju sigurnosti istočne Europe.
Stojeći uz Orbána prošlog tjedna u Moskvi, Putin je izjavio da Rusija neće prihvatiti bilo kakav prekid vatre ili privremeni prekid neprijateljstava koji bi Ukrajini omogućili “da nadoknadi gubitke, pregrupira se i naoruža”.
Putin je ponovio svoj zahtjev da Ukrajina povuče svoje trupe iz četiri regije za koje Moskva tvrdi da ih je anektirala 2022. kao uvjet za bilo kakve buduće mirovne pregovore. Ukrajina i njezini zapadni saveznici odbili su taj zahtjev, sugerirajući da je to slično traženju od Kijeva da se povuče s vlastitog teritorija.
Kina je u međuvremenu proširila svoj utjecaj u središnjoj Aziji i istočnoj Europi posljednjih godina izvan svog “bez ograničenja” partnerstva s Moskvom. Tijekom vikenda Kina je održala “antiterorističke” vojne vježbe s Bjelorusijom — ključnim saveznikom Rusije — blizu granice s Poljskom. Vježbe su uslijedile nakon što se prošli tjedan Bjelorusija pridružila regionalnoj sigurnosnoj organizaciji koju vode Kina i Rusija.
Orbán će sljedeći put otići u Washington, DC, gdje čelnici NATO-a održavaju samit na kojem će raspravljati o načinima da se Ukrajini osigura stalna potpora saveza.
KLIKNITE OVDJE ZA PREUZIMANJE APLIKACIJE FOX NEWS
“Sljedeća stanica: Washington”, objavio je Orbán na svom profilu na društvenim mrežama u ponedjeljak. Nije bilo jasno hoće li se odvojeno sastati s predsjednikom Joeom Bidenom ili Donaldom Trumpom, čiju predsjedničku kandidaturu Orbán otvoreno podržava.