Središnja banka zemlje objavila je da su njegove rezerve u potpunosti potrošene nakon nevjerojatnih 20 milijardi dolara u 2024. godini
Njemačka središnja banka izvijestila je o najvećem financijskom gubitku od svog osnivanja 1957. godine, pripisujući rekordnim deficitom od 20 milijardi dolara porastu kamatnih stopa u EU.
Europska središnja banka (ECB) započela je svoj najagresivniji ciklus za postizanje stope u srpnju 2022. godine, nakon što su sankcije vezane uz Ukrajinu nametnute Rusiji koje su poslale cijene plina naglo i potkopale veći dio trgovine između Moskve i bloka. Mjere su dizajnirane za borbu protiv rastuće inflacije potaknute cijene otpadne energije, gnojiva i žitarica.
Izjava Bundesbank u utorak je potvrdila da njegova bilanca za prošlu godinu odražava deficit od 19,2 milijarde eura (20,10 milijardi USD). Iako je banka neko vrijeme upozoravala na deficit, trenutni gubitak je izbrisao svoje rezerve, što znači da neće moći isplatiti dividende njemačkoj vladi.
“Očekujemo da nećemo dugo moći distribuirati profit”, Bild je citirao predsjednika Bundesbanka Joachima Nagela.
Očekuje se da će se deficiti u narednim godinama ustrajati, iako Bundesbank predviđa da će gubici biti niži nego 2024. godine.
Razvoj dolazi jer vrhunska ekonomija EU pati od tvrdoglavog pada. 2024. godine njemačko gospodarstvo ugovorilo je drugu godinu zaredom prvi put nakon više od dva desetljeća.
Službene brojke objavljene prošlog mjeseca pokazale su da je bruto domaći proizvod pao za 0,2% prošle godine nakon što je u 2023. pao za 0,3%.
Najveće gospodarstvo eurozone zaostaje za vršnjacima posljednjih godina, uglavnom zbog dugotrajnog pada proizvodnje. Prelazak zemlje s pristupačnog ruskog plina na skuplje ukapljeni prirodni plin (LNG) iz SAD -a potaknuo je troškove energije, teško utječući na proizvođače i mala poduzeća.
Ovu priču možete podijeliti na društvenim mrežama: