Nedavno smo izvijestili o velikim problemima koji su u smislu visokih cijena opskrbe električnom energijom pogodile tri baltičke zemlje – Litvu, Latviju i Estoniju, nakon što su poslije višegodišnjih aktivnosti i napora konačno integrirane u opskrbi sustav EU-a, tj. napustile energetski prsten BRELL u kojeg su bile uključene s Rusijom i Bjelorusijom kao naslijeđe iz doba Sovjetskog Saveza.
Kao rezultat toga, u veljači su prosječne mjesečne veleprodajne cijene električne energije na Baltiku porasle za 67% u usporedbi sa siječanjskim brojevima. One iznose 148-149 eura po MWh, prema burzi NordPool.
S druge strane u Njemačkoj nije došlo do takvog poskupljenja struje iako je zima oštra i bez vjetra, dakle, nepogodna za vjetroelektrane. Prosječni iznos veleprodajne cijene struje u toj zemlji iznosilo je 128 eura po MWh, dok je u Francuskoj bio 123 eura.
Problem na istoku i jugoistoku Europe
Iako je energetski sustav EU-a jedinstven, infrastruktura za prijenos električne energije između zapadne i istočne Europe i dalje je dovoljno problematična. Kada se tome dodaju i troškovi opskrbe električnom energijom Ukrajine i Moldavije, koji je prije svega pao na leđa Mađarske i Rumunjske – problem je još veći.
Nije stoga čudo što su baš te zemlje, skupa s onima na Balkanskom poluotoku postale one koje imaju najviše veleprodajne cijene struje u čitavoj Europi – veće i od spomenutih baltičkih država koje su napustile energetski prsten BRELL.
Tri godine ruske invazije izazvalo je energetsku krizu diljem Europe
Visoke cijene plina pogoršavaju stanje
U Rumunjskoj je u veljači cijena struje iznosila 158 eura po MWh, dok je u Mađarskoj prošli tjedan dosegnuto čak 169 eura po MWh. Svemu tome pridonose i visoke cijene plina u Europi koje također pogoršavaju situaciju. Duga zima s niskim temperaturama i još uvijek nestabilna opskrba „plavim energentom“ između ostalog i zbog nadmetanja s Azijom za ukapljeni plin (LNG) – pogodovale su rastu cijena ovog energenta do rekordnih razina pretprošloga tjedna.
Europa proizvodi daleko manje prirodnog plina nego što troši i još uvijek se uvelike oslanja na druge zemlje, poglavito Sjedinjene Države, u održavanju opskrbe električnom energijom. Prirodni plin, koji diže cijenu električne energije, u EU košta oko četiri puta više nego u Americi. Visoke cijene energije vrše pritisak na kućanstva i prisiljavaju tvornice na zatvaranje, slabeći europsko gospodarstvo. Pritom je prelazak na obnovljive izvore energije skup – nedavno piše The New York Times.
Ali vratimo se MI opet Jugoistočnoj Europi jer nas ta regija najviše i zanima s obzirom da njoj geografski pripadamo i mi u Hrvatskoj.
“Regija se suočava s ogromnim razlikama u cijenama u usporedbi s ostatkom kontinenta, što je navelo vlade članica EU-a da zatraže intervenciju od Bruxellesa,” – stoji u izvješću MMF-a.
U Bugarskoj je došlo do točke u kojoj su se tamošnje Ministarstvo energetike i udruge poslodavaca složili da će od travnja zemlja uspostaviti minimalno i maksimalno ograničenje burzovnih cijena električne energije.
“Tvrtke u regiji snose goleme negativne posljedice zbog nesavršenosti određivanja cijena na europskom tržištu električne energije, nedostatka dovoljne povezanosti sa zapadnom i sjevernom Europom, kao i tereta osiguranja energetske sigurnosti i nestašice električne energije za Ukrajinu i Moldaviju,” – navodi Mediapool.
“Naš glavni prioritet je imati dugoročnu politiku koja nam omogućuje opskrbu poduzeća energijom po pristupačnim cijenama kako bismo podržali njihovu konkurentnost. Automatizirani mehanizam dio je ove politike”, rekao je bugarski ministar energetike Žečko Stankov. Zemlje jugoistočne Europe tražit će odštetu od Europske komisije zbog iznimno visokih cijena struje u regiji, tvrdi bugarski ministar.
Hrvatska
Kako bismo imali točan pokazatelj stanja s veleprodajnim cijenama električne energije u Hrvatskoj, izvršili smo uvid u Hrvatsku burzu električne energije. Tamo se navodi kako bazna cijena struje na dan 26. veljače iznosi 149 eura/MWh, a vršna cijena 158,20 €/MWh.
Nakon proslave u Estoniji zbog prelaska s ruske na EU el. mrežu, veselje naglo splasnulo. Evo zašto