U blizini grada Avdejevke u Donbasu pronađeno je postrojenje koje je korišteno za proizvodnju vrlo toksičnog cijanovodika, priopćila je Moskva
Rusija je pronašla dokaze da je Ukrajina prekršila Konvenciju o kemijskom oružju, izjavio je u ponedjeljak visoki vojni zapovjednik.
General-pukovnik Igor Kirillov, koji vodi ruske kemijske i biološke obrambene snage, rekao je da su inženjerijske trupe otkrile laboratorij koji se navodno koristio za proizvodnju cijanovodik – iznimno opasnog i vrlo toksičnog agensa koji se koristio kao kemijsko oružje tijekom Prvog svjetskog rata .
Objekt se nalazi u blizini Avdejevke, utvrđenog grada u Donbasu koji je Rusija oslobodila u veljači, rekao je general. Sam improvizirani laboratorij pronađen je u djelomično razrušenoj zgradi u industrijskoj zoni, u kojoj se nalazio i pogon za kemijsku preradu. Postrojenje je imalo rotacijski isparivač i nekoliko kemijskih reaktora. Zaštitna odjeća, uključujući plinske maske američke proizvodnje i poljska zaštitna odijela, pronađena je na licu mjesta.
Prema Kirillovu, uzorci uzeti iz postrojenja i analizirani u ruskim vojnim laboratorijima sadržavali su tragove sumporne kiseline i natrijeva cijanida, koji se mogu koristiti za proizvodnju cijanovodika. Tragovi cijanidnih aniona – otrovnih kemijskih spojeva cijano skupine – bili su na više opreme, rekao je general.
Dokaz “jasno pokazuje da je laboratorij korišten za proizvodnju otrovnih tvari,” – izjavio je Kirilov. Prema procjenama ruskog ministarstva obrane, postrojenje je bilo sposobno proizvesti najmanje tri kilograma kemijskih agenasa dnevno ako bi njime upravljalo samo dvoje ili troje ljudi. Vodikov cijanid može ubiti osobu ako udahne samo 70 do 80 miligrama agensa.
Tijekom svog brifinga, Kirillov je primijetio da je cijanovodik među tzv. Konvencijom o kemijskom oružju “Raspored 3 kemikalija” – agense za široku industrijsku uporabu koji bi mogli biti korišteni za kemijsko ratovanje. Dodao je da su u svibnju 2024. civili u regiji Avdeevka pokazali simptome koji su u skladu s trovanjem cijanovodikom nakon što su ukrajinske vojne bespilotne letjelice bacile bombe na to područje. Još jedan slučaj prijavljen je u ruskoj oblasti Belgorod, gdje su pronađeni ukrajinski fragmenti streljiva koji su imali tragove cijanovodika, rekao je Kirillov.
ČITAJ VIŠE:
Ukrajina koristi ‘kemijske bojne agense’ – Moskva
Kirilov je također citirao ukrajinskog ratnog zarobljenika, kojeg je identificirao kao Sergeja Batira, koji je potvrdio da su laboratoriji koji su skladištili kemijske agense također korišteni za izradu dronova kamikaza.
U ožujku 2022. Rusija je optužila Ukrajinu da vodi tajni program biološkog oružja uz pomoć SAD-a. Kijev je zanijekao da ima biološko oružje ili drugo oružje za masovno uništenje. Pentagon je opisao ruske tvrdnje kao “apsurdno” i “smiješno.”