- Japan i Filipini potpisali su obrambeni pakt kojim se japanskim snagama omogućuje izvođenje zajedničkih vježbi na Filipinima.
- Sporazum o recipročnom pristupu dopušta filipinskim snagama obuku u Japanu.
- Kina upozorava Japan da bi trebao “ozbiljno razmisliti o svojoj povijesti agresije” u regiji.
Japan i Filipini potpisali su ključni obrambeni pakt u ponedjeljak kojim se dopušta raspoređivanje japanskih snaga za zajedničke vježbe u državi jugoistočne Azije koja je bila pod brutalnom japanskom okupacijom u Drugom svjetskom ratu, ali sada gradi savez s Tokijom dok se obje zemlje suočavaju sa sve agresivnijom Kinom.
Sporazum o recipročnom pristupu, koji na sličan način omogućuje filipinskim snagama ulazak u Japan radi zajedničke borbene obuke, potpisali su filipinski ministar obrane Gilberto Teodoro i japanska ministrica vanjskih poslova Yoko Kamikawa na ceremoniji u Manili kojoj je prisustvovao predsjednik Ferdinand Marcos Jr. Stupit će na snagu nakon ratifikacije od strane zakonodavna tijela zemalja, rekli su filipinski i japanski dužnosnici.
Kamikawa je nazvao potpisivanje “revolucionarnim postignućem” koje bi trebalo dodatno potaknuti obrambenu suradnju između zemalja.
SAD, AUSTRALIJA, JAPAN I FILIPINI ZAKLJUČUJU SE NA PRODUBLJIVANJE OBRAMBENE SURADNJE USRED NAPETOSTI U JUŽNOKINESKOM MORJU
Japanski i filipinski dužnosnici “izrazili su ozbiljnu zabrinutost zbog opasnih i eskalirajućih akcija Kine” u Second Thomas Shoalu, poprištu nedavnog sukoba između kineskih i filipinskih snaga u Južnom kineskom moru. Užurbani morski prolaz ključna je globalna trgovačka ruta koju gotovo u cijelosti polaže Kina, ali je djelomično osporavaju i Filipini, Vijetnam, Malezija, Bruneji i Tajvan.
Oni su u zajedničkoj izjavi naglasili potrebu “da međunarodna zajednica progovori o važnosti održavanja i jačanja slobodnog i otvorenog međunarodnog poretka temeljenog na vladavini prava” u spornim vodama.
U Pekingu je glasnogovornik ministarstva vanjskih poslova Lin Jian rekao da “azijsko-pacifička regija ne treba vojne blokove, a kamoli male skupine koje potiču blokovske sukobe ili novi hladni rat” i podsjetio Japan na njegove zločine tijekom Drugog svjetskog rata u zemljama jugoistočne Azije, uključujući i Filipine.
“Japan bi trebao ozbiljno razmisliti o svojoj povijesti agresije i djelovati oprezno na polju vojne sigurnosti”, rekao je glasnogovornik.
Obrambeni pakt s Filipinima, koji uključuje i vježbe bojeve paljbe, prvi je koji je Japan sklopio u Aziji. Japan je potpisao slične sporazume s Australijom 2022. i s Britanijom 2023.
Pod premijerom Fumiom Kishidom, Japan je poduzeo korake za jačanje svoje sigurnosne i obrambene vatrene moći, uključujući sposobnost protuudara koja odstupa od poslijeratnog načela zemlje da se fokusira samo na samoobranu. Udvostručuje rashode za obranu u petogodišnjem razdoblju do 2027. kako bi ojačao svoju vojnu moć i učinio Japan trećim najvećim vojnim potrošačem u svijetu nakon Sjedinjenih Država i Kine.
Mnogi azijski susjedi Japana, uključujući Filipine, bili su pod japanskom agresijom sve do poraza u Drugom svjetskom ratu, a napori Tokija da ojača svoju vojnu ulogu i potrošnju mogli bi biti osjetljivo pitanje. Japan i Filipini, međutim, stalno su produbljivali obrambene i sigurnosne veze.
Kishidini potezi u skladu su s Marcosovim naporima da stvori sigurnosne saveze kako bi ojačao ograničenu sposobnost filipinske vojske da brani svoje teritorijalne interese u Južnom kineskom moru.
Sjedinjene Države također jačaju niz vojnih saveza u Indo-Pacifiku kako bi se bolje suprotstavile Kini, uključujući bilo kakvu buduću konfrontaciju oko Tajvana, i uvjerile svoje azijske saveznike. Japan i Filipini ugovorni su saveznici SAD-a, a njihovi čelnici održali su trostrane razgovore u travnju u Bijeloj kući, gdje je predsjednik Joe Biden obnovio “oklopnu” obvezu Washingtona da brani Japan i Filipine.
KINESKE AMBICIJE ZA SAD SAVEZNIKE POTIČE WASHINGTONSKI SIGURNOSTNI SUMMIT S JAPANOM I FILIPINIMA
Japan ima dugogodišnji teritorijalni spor s Kinom oko otoka u Istočnom kineskom moru. U međuvremenu, brodovi kineske i filipinske obalne straže i mornarice uključeni su u niz napetih sukoba u Južnom kineskom moru od prošle godine.
U najgorem sukobu do sada, pripadnici kineske obalne straže naoružani noževima, kopljima i sjekirom na motornim čamcima više puta su udarili i uništili dva opskrbna broda filipinske mornarice 17. lipnja u kaotičnom obračunu kod spornog Second Thomas Shoala u kojem je ozlijeđeno nekoliko filipinskih mornara. Osoblje kineske obalne straže zaplijenilo je sedam mornaričkih pušaka.
Japanski i filipinski dužnosnici rekli su da su kineske akcije na plićaku “ometale slobodu plovidbe i prekinule opskrbne linije, čime su se povećale napetosti”.
Kihara je na konferenciji za novinare rekao da se Japan “odlučno usprotivio opasnoj i prisilnoj uporabi pomorskih sigurnosnih agencija i plovila pomorske milicije”.
Filipini su oštro prosvjedovali protiv postupaka kineske obalne straže i tražili milijun dolara za štetu i povrat pušaka. Kina je optužila Filipine za poticanje nasilja, rekavši da su filipinski mornari zalutali u ono što je nazvala kineskim teritorijalnim vodama unatoč upozorenjima.
KLIKNITE OVDJE ZA PREUZIMANJE APLIKACIJE FOX NEWS
Japan i SAD među prvima su izrazili zabrinutost zbog kineskih postupaka i pozvali Peking da poštuje međunarodne zakone. Washington je dužan braniti Filipine, svog najstarijeg ugovornog saveznika u Aziji, ako filipinske snage, brodovi i zrakoplovi budu izloženi oružanom napadu, uključujući i Južnokinesko more.