Visoke ljetne temperature su već u punom mahu, a očekuje se još nekoliko toplinskih valova. Važno je biti spreman i upoznati se s najvažnijim uputama za zaštitu od vrućine i svih posljedica koje toplinski valovi mogu uzrokovati, posebno od toplinskog udara.
Visoke temperature i visoka vlaga mogu uzrokovati ozbiljne zdravstvene probleme, posebno kod osoba s visokim krvnim tlakom i srčanim bolestima. Visoka temperatura uzrokuje povećan protok krvi prema koži, ubrzavajući rad srca koje cirkulira dvostruko više krvi po minuti nego tijekom normalnog dana. Toplina i znojenje mogu smanjiti količinu tekućine u tijelu, smanjujući volumen krvi i dovodeći do dehidracije. To može ometati sposobnost tijela da se ohladi i dodatno opteretiti srce.
Dehidracija nastaje kada tijelo izgubi više tekućine nego što unese, što može smanjiti njegovu sposobnost obavljanja normalnih funkcija. Svaka osoba može postati dehidrirana, no osobe pod većim rizikom su one s kroničnim bolestima, starije osobe, djeca te osobe koje su aktivne na otvorenom, bilo kroz rad ili vježbanje.
Osvježenje u fontani (Foto: Goran Mehkek / CROPIX)
Što se događa u tijelu tijekom vrućina?
Vazodilatacija: Krvne žile se šire, što snižava krvni tlak.
Promjene u krvnom tlaku: Mogu uzrokovati slabost i nesvjesticu.
Ubrzan rad srca: Srce ubrzano kuca, što može dovesti do raznih srčanim problema, uključujući i infarkt.
Smanjena cirkulacija: Smanjuje se cirkulatorni volumen, a krv postaje gušća, što može stvoriti mnogobrojne probleme.
Gubitak tekućine i elektrolita: Znojenje hladi tijelo, ali intenzivno znojenje može uzrokovati toplinske grčeve i iscrpljenost.
UV zračenje: Može uzrokovati zloćudne novotvorine na koži.
Već idući tjedan kreću ogromne vrućine, Vakula o ljetu: ‘Čeka nas jedna od najtoplijih godina’
Krvni tlak – što učiniti ako vam vrijednosti skaču
Osobe s visokim krvnim tlakom trebale bi pratiti svoj krvni tlak tijekom toplinskih valova. Preporučuje se piti puno tekućine, izbjegavati podnevnu vrućinu, jesti zdravu prehranu, nanositi kremu za sunčanje i nositi šešire dok su vani. U slučaju sumnje, najbolje je ostati u hladnom okruženju.
Ako su vrijednosti tlaka snižene, odnosno ako je tlak snižen ispod 100/60 mm/Hg, savjetujte se s liječnikom o promjeni terapije. Pijte puno tekućine kako bi pomogli regulaciji tlaka.
Ono što je važno jest da izbjegavajte izlazak tijekom najtoplijeg dijela dana znači od 10 do 17 sati, boravite u rashlađenim prostorijama na temperaturama između 22 i 24°C. Razlika između unutarnje i vanjske temperature ne smije biti veća od 7°C. Pijte dovoljno tekućine, jedite umjereno, konzumirajte sezonsko voće i povrće.
Obavezno redovito uzimajte propisanu terapiju i posjetite liječnika ili kardiologa na početku ljeta. Osobe koje uzimaju diuretike trebaju dodatno piti tekućinu i nadomjestiti elektrolite.
Vrućine stižu, stručnjak upozorio na grešku koju ljudi rade: ‘Četiri su skrivena rizika po vaše zdravlje’
Vrućine – opasnost za organizam
Iako vam se možda čini da vrućine nemaju utjecaj na vaš organizam postoji mogućnost da ne podnosite najbolje vrućine i mogu se pojaviti sljedeći znakovi:
• Hladna, vlažna koža
• Zbunjenost i dezorijentacija
• Vrtoglavica i umor
• Ubrzan puls
• Pretjerano znojenje ili nesposobnost znojenja
• Glavobolja, mučnina
• Grčevi
• Oticanje ruku ili nogu
Ako imate više od jednog ili dva od ovih simptoma, otiđite u hlad ili u prostoriju koja nije prehladna i odmah potražite medicinsku pomoć.
Komentari