Američki predsjednik Donald Trump na svojoj platformi Truth Social ovog je vikenda upozorio Amerikance da bi se trebali manje brinuti o Putinu, a više vremena provoditi “brinući se o skupinama migranata silovatelja, narkobosovima, ubojicama i ljudima iz psihijatrijskih ustanova koji ulaze u našu zemlju”.
To je nužno “da ne završimo kao Europa” – dodao je američki vođa.
Istodobno Europa vodi svoju igru, a u njoj je Putin, očito, još uvijek glavna briga. Tako Francuska i Velika Britanija predlažu jednomjesečno primirje u Ukrajini “u zraku, na moru i u energetskoj infrastrukturi”, kako je to rekao francuski predsjednik Emmanuel Macron za medij Figaro. Primirje se isprva ne bi odnosilo na borbe na zemlji jer bi “bilo jako teško kontrolirati prekid vatre” jer je bojišnica golema i odgovara udaljenosti između Pariza i Budimpešte, rekao je Macron.
Mogućnost razmještanja europskih snaga, u kojima su Francuska i Velika Britanija spremne sudjelovati, razmatrala bi se tek u drugoj fazi, nastavio je i rekao kako „u tjednima koji dolaze na ukrajinskom teritoriju neće biti europskih snaga”. “Pitanje je kako ćemo iskoristiti to vrijeme i pokušati postići ostvarivo primirje, uz pregovore koji će trajati nekoliko tjedana, a zatim, kada se potpiše mir, i razmještanje snaga. Želimo mir. Ne želimo ga po bilo koju cijenu, bez jamstava”, rekao je francuski predsjednik.
Pariz i London za svoje snage, koje bi nakon mirovnoga sporazuma eventualno bile poslane u Ukrajinu, pokušavaju osigurati američku zaštitu u obliku jamstva sigurnosti koje bi Sjedinjene Države.
Macron je rekao da Francuska i druge europske države moraju više izdvajati za obranu. Figarou je rekao da bi to moglo značiti između 3 i 3,5 posto BDP-a. Isto tako, rekao je, Europska komisija mora biti inovativnija u financiranju obrane.
Meter o sinoćnjoj ‘eksploziji u Ovalnom uredu’ i onome što bi se moglo dogoditi u Europi
Lavrov ponovio kategoričko protivljenje Rusije dolasku europskih vojnika u Ukrajinu
Pariz i London očito se s Moskvom igraju „gluhog telefona“. Naime, jučer je ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov opet ponovio već višeo puta izrečen službeni stav Moskve da se Rusija kategorički protivi slanju vojnika iz europskih zemalja na tlo Ukrajine pod bilo kojom zastavom.
Glavni savjetnik predsjednika Donalda Trumpa za nacionalnu sigurnost Mike Waltz rekao je u nedjelju da Sjedinjenim Državama treba ukrajinski čelnik koji je voljan osigurati trajni mir s Rusijom, ali da nije jasno je li ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski spreman to učiniti.
Upitan želi li Trump da Zelenski podnese ostavku, Waltz je za CNN-ov program “Stanje Unije” rekao: “Potreban nam je vođa koji se može nositi s nama, na kraju s Rusima i okončati ovaj rat.”
“Ako postane očito da se osobni ili politički motivi predsjednika Zelenskog razlikuju od okončanja borbi u njegovoj zemlji, onda mislim da imamo pravi problem”, dodao je Waltz. “Nije nam bilo jasno je li predsjednik Zelenski spreman pregovarati i u dobroj vjeri prema kraju ovog rata”, rekao je Waltz.
Predsjednik Zastupničkog doma Mike Johnson također je sugerirao da bi u Ukrajini mogao biti potreban drugi čelnik ako Zelenskiy ne udovolji zahtjevima SAD-a. “Nešto se mora promijeniti. Ili se treba urazumiti i vratiti za stol u znak zahvalnosti, ili netko drugi treba povesti zemlju da to učini”, rekao je republikanac u Kongresu za NBC-jev program Meet the Press.
U ABC-jevom programu Ovaj tjedan, državni tajnik Marco Rubio rekao je da nije razgovarao sa Zelenskim od petka. Rubio je također rekao da nije razgovarao s ukrajinskim ministrom vanjskih poslova Andrijem Sybihom otkad su se Trump i Zelenskii sukobili u Bijeloj kući i nisu uspjeli potpisati očekivani sporazum o mineralima.
“Bit ćemo spremni ponovno se uključiti kada oni budu spremni sklopiti mir”, rekao je Rubio u emisiji.
Tjedna analiza Zorana Metera: Histerija, čistke u Pentagonu i konačna odluka o sudbini Europe