Nakon što je Sud Bosne i Hercegovine 7. travnja 2025. godine donio pravomoćnu presudu u predmetu „Mirko Tufegdžija i drugi“, u kojem su Visoka škola „Union“ iz Mostara i Univerzitet modernih znanosti CKM (odnosno njegov pravni sljednik „Victoria International University“) proglašeni odgovornima za nezakonito izdavanje diploma, portal Hercegovina.info zatražio je odgovore od nadležnih institucija o tome što će se dogoditi s većim brojem spornih diploma izdanih u razdoblju od 2016. do 2023. godine.
Podsjetimo, u sklopu afere „Klaster“, Sud BiH je utvrdio da su ove visokoškolske ustanove izdavale diplome, zvanja i titule bez stvarnog izvođenja nastavnog procesa i bez ispunjavanja zakonskih uvjeta prema Okvirnom zakonu o visokom obrazovanju u BiH.
Uputili smo službeni upit Ministarstvu obrazovanja, znanosti, kulture i sporta HNŽ-a te Centru za informiranje i priznavanje dokumenata iz oblasti visokog obrazovanja (CIP), s pitanjem hoće li te diplome biti predmet poništenja ili posebnog upravnog postupka.
Ministarstvo HNŽ-a: Čekamo presudu
Iz Ministarstva obrazovanja HNŽ-a za naš portal su potvrdili da još nisu zaprimili presudu Suda BiH, ali su poručili da će, po njezinom primitku, poduzeti mjere i radnje u skladu s vlastitim nadležnostima.
“Po primitku iste, a u skladu s onim što je presudom izrečeno, Ministarstvo će pokrenuti mjere i radnje iz svoje nadležnosti”, navedeno je u odgovoru Ministarstva.
CIP: Poništenje diploma mora provesti nadležno ministarstvo
Iz CIP-a (Centar za informiranje i priznavanje dokumenata iz oblasti/područja visokog obrazovanja), istaknuto je da poništenje diploma nije u njihovoj nadležnosti, već u nadležnosti obrazovne vlasti županije, konkretno Ministarstva HNŽ-a.
“Diplome izdane od visokoškolskih ustanova mogu biti poništene jedino od nadležne obrazovne vlasti, u konkretnom slučaju Ministarstva obrazovanja, znanosti, kulture i sporta HNŽ, u postupku propisanom zakonskim i podzakonskim aktima. Jednom kada se diplome ponište, isto se objavljuje u Službenim novinama HNŽ”, navodi se u odgovoru CIP-a.
Dodaju i da ne mogu izdavati preporuke za daljnje postupanje, jer nemaju takvu zakonsku nadležnost, osobito uzimajući u obzir složen sustav obrazovanja u BiH.
Informacije će biti javno dostupne
Obje institucije su istaknule da će, ukoliko dođe do poništenja diploma, to biti javno objavljeno u službenim glasilima – Službenim novinama HNŽ, Službenom glasniku ili drugim javnim objavama.
Za sada, međutim, ne postoje aktivni postupci za oduzimanje ili poništenje diploma, a vlasnici diploma izdanih od strane spornih visokoškolskih ustanova i dalje formalno posjeduju važeće dokumente – unatoč pravomoćnoj presudi kojom je potvrđeno da su te diplome izdane nezakonito.
Pri preuzimanju teksta, obavezno je navesti hercegovina.info i autora kao izvor te dodati poveznicu na autorski članak.