Talijanski sindikat izradio je izvješće o utjecaju prenatrpanog kalendara. Calcagno: “Nije samo stvar u zdravlju ljudi, već iu kvaliteti emisije”
Borba vlasnika “imanja” za osvajanje tržišnih udjela i nedostatak sveobuhvatne vizije osmislili su savršeni zločin: nogomet, sa svojim pretjerano proširenim kalendarom, poludio je. Natjecanja rastu, interesi se preklapaju. I dolazimo do paradoksa da su se poslodavci (udruga europskih liga) i radnički sindikati (Fifpro na čelu) udružili podnijevši Europskoj komisiji tužbu protiv FIFA-e, optužene za zloporabu dominantnog položaja nakon stvaranja Svjetsko klupsko prvenstvo prošireno je na 32 momčadi. AIC je aktivno sudjelovao u tom procesu: talijanski sindikat je među prvima u Europi podržao globalnu zastupljenost kategorije. I napravio je studiju rječitog naslova: “Vrijeme povrede”. Analizirane su sezone 2022-23 i 2023-24 momčadi Serie A, Premier lige i La Lige, dakle isključivo klupske obveze između prvenstva, nacionalnih i europskih kupova.
alarm
—
Postoji jedna činjenica koja se ističe među svima. I to izaziva uzbunu. Igrači koji su igrali 54-55 utakmica godišnje zabilježili su prosječno 71 dan ozljeda po sezoni. Pa, novi formati koje su uvele FIFA i UEFA (Klupsko Svjetsko prvenstvo i Liga prvaka) predviđaju prosječno povećanje od 11 utakmica po sezoni po klubu. U izvješću čitamo: “Projicirajući, iz predostrožnosti, trend rasta ozljeda zabilježenih između 40 i 55 utakmica po sezoni, moguće je predvidjeti da bi svaki igrač u prosjeku bilježio 107 dana ozljede po sezoni”. To znači da bi dodatnih 11 utakmica značilo 36 više dana ozljede po igraču. Skok od 50%, tako da bi svaki klub svaki treći dan imao ozlijeđenog igrača. “S obzirom na to da u prosjeku svaki vrhunski klub zapošljava 20 igrača za 90% minutaže, jasno je da je najkonkretniji rizik, koji proizlazi iz strategije povećanja broja utakmica, taj da se protagonisti ne stave u poziciju da izvedu najbolji dio predstave. Ti isti igrači, s posebnim osvrtom na one najzaposlenije, koje klubovi registriraju kako bi svojim navijačima i medijima jamčili najveću razinu zabave.” Pazite, zdravlje igrača, a time i zaštita proizvoda koji će se prodavati televiziji, sponzorima i javnosti, već su ugroženi u ovoj eri nogometne “pornografije”. Nije da problem nastaje danas s novim formatima natjecanja. Istraživanje, naime, pokazuje da su u zadnje dvije sezone igrači Serie A i La Lige bili ozlijeđeni 11% raspoloživih dana, a igrači Premierlige čak 15%: u praksi jedan dan od 6.61. I nije ovdje završilo. Sezona 2023.-24., koja je završila Europskim prvenstvom, bilježi zamjetan porast u odnosu na 2022.-23., kada su bili blagotvorni učinci “pauze” izazvane zimskim Svjetskim prvenstvom u Kataru.
vrhunski timovi
—
Jasno je da se rizik od ozljeda povećava za momčadi koje igraju više. Statistika govori sama za sebe. Izvješće izolira pet klubova u Engleskoj, Italiji i Španjolskoj koji su prikupili najveći broj sezonskih utakmica (između 54 i 55): u sezoni 2023.-24. u ovoj skupini momčadi ozljede su porasle za 30% u usporedbi s godinom prije. Povećanje je puno niže (+12%) za pet momčadi iz svake zemlje koje su odigrale manje utakmica (između 40 i 42). Izvješće pokazuje da je rast broja ozljeda konstantan od 1. do 40. odigrane utakmice igrača u sezoni. Nakon što se taj prag premaši, dolazi do porasta, sve do gore opisanog skoka sa 65-66 utrka predviđenih novim natjecanjima. Idući u detalje o raznim momčadima, u Italiji je zanimljivo istaknuti slučaj Juventusa. U sezoni 2023-24, isključena iz europskih kupova, momčad Juventusa imala je 25% manje dana s ozljedama u usporedbi s 2022-23. Naprotiv, veliki španjolski klubovi su ti koji bilježe najveće poraste: +146% Real, +105% Atletico, +91% Barcelona.
obezvrjeđujući ozljede
—
AIC se tada bavi procjenom ekonomskog učinka ovog fenomena. Pretrpan kalendar nije samo problem zdravlja nogometaša, već se mora riješiti iu kontekstu nogometnog posla. Stoga studija posvećuje odjeljak “obezvrijeđujućim” ozljedama, odnosno slučajevima nedostupnosti igrača dulje od 90 dana (uzastopno ili ne) tijekom sezone. Riječ je o ozljedama koje utječu na vrijednost sportaša, kluba i predstave i koje “predstavljaju pravi problem u smislu sportskog oporavka sportaša budući da obično ugrožavaju postizanje optimalnog statusa izvedbe”. U sezoni 2022-23 u Premier ligi, “obezvrijeđujuće” ozljede bile su 17% od ukupnog broja, popevši se na 21% u sezoni 2023-24 s +43% za pet klubova koji su najviše igrali. Za Serie A udio ove vrste ozljeda bio je 12% u dvije ispitane godine: pet momčadi s najvećim brojem odigranih utakmica imalo je u prosjeku dva igrača ozlijeđena najmanje 90 dana više od pet momčadi koje su igrale manje. A Liga? 9% “obezvrijeđujućih” ozljeda u 2022-23, 14% u 2023-24. U izvješću se analiziraju isključivo obveze klubova. U zadnje dvije sezone Julian Alvarez (Manchester City/Atletico), Valverde (Real) i Reijnders (AZ/Milan) odigrali su maksimalan broj utakmica godišnje (54-55) sa svojim klubovima. Dodajući utakmice s reprezentacijama, došli su do 69, 67 odnosno 65. Riječ je o sportašima koji su u prosjeku igrali utakmicu svakih pet dana u 2022.-23., odnosno 2023.-24.
Cijela Enilive Serie A dostupna je samo na DAZN-u. Gledajte sve utakmice
peta
—
Chiosa Umberto Calcagno, predsjednik AIC-a: “Povećanje ponude nogometa na TV-u čini se jedinim odgovorom međunarodnih institucija našeg sustava na pad interesa navijača za nogomet i smanjenje vrijednosti TV-prava. Povećanje ponude znači dodavanje utakmica, putovanja i obveza za sportaše koji su već blizu vrlo visokog praga rizika od ozljeda. To više nije samo pitanje zaštite zdravlja. Naša je predanost zaštiti kvalitete zabave koju nudimo našim obožavateljima. Podaci iz zadnje dvije sezone to jasno govore: ako igrač odigra više od 55 utakmica u klubu (uz reprezentaciju), statistički riskira da ostane nedostupan najmanje 70 dana u sezoni. To je jednako kao da 70 ili više dana javnost neće moći vidjeti neke od najboljih protagonista utakmice koju su platili na terenu, na stadionu ili na televiziji. Vrhunski nogomet ovisi o medijskoj logici. Zbog toga moramo raditi na tome da vrhunski igrači budu stavljeni u najbolje uvjete kako bi se iskazali na svojoj maksimalnoj razini. Naše istraživanje – dodaje Calcagno – analiziralo je dva ‘povijesna’ godišnja doba za naš svijet. Po prvi put Svjetsko prvenstvo i Europsko prvenstvo održano je u razmaku od 16 mjeseci, umjesto 24. Super-sezona u kojoj sportaši nikada nisu imali priliku oporaviti snagu i pokazati najbolje što mogu. Daljnje povećanje televizijske ponude utakmica jednako je smanjenju razine prodanog proizvoda, njegovom obezvrjeđivanju i dovođenju u opasnost fizičkog integriteta protagonista.”
© SVA PRAVA PRIDRŽANA