Al Jazeera je nedavno objavila novi dokumentarac koji donosi šokantne prikaze izraelskih ratnih zločina i kršenja ljudskih prava u Gazi, a temelji se na videozapisima koje su izraelski vojnici sami snimili i objavili na društvenim mrežama, pružajući dosad neviđeni uvid u brutalnost njihovih vojnih operacija.
Susan Abulhawa, palestinska spisateljica, izjavila je za istraživačku jedinicu Al Jazeere: “Živimo u eri tehnologije, a ovo je opisano kao prvi genocid u povijesti koji se prenosi uživo.” Njeni komentari oslikavaju sveobuhvatnu prirodu ovog dokumentarca, koji kroz tisuće videozapisa i fotografija, objavljenih od strane izraelskih vojnika na platformama poput Instagram, Facebook, TikTok i YouTube, rekonstruira strahote sukoba.
Dokumentarac uključuje i pravne analize stručnjaka za međunarodno pravo, poput Rodneyja Dixona, koji je izjavio: “Ovi videozapisi predstavljaju riznicu na koju vrlo rijetko nailazite … nešto za što mislim da će se tužitelji oblizivati.” Ovi zapisi, prema njegovim riječima, mogli bi poslužiti kao ključni dokazi u budućim suđenjima za ratne zločine.
“Smiješno” mučenje
U filmu su također prikazani materijali koje su prikupili novinari Al Jazeere radeći na terenu u Gazi, kao i snimke izraelskih vojnih letjelica. Iako nije jasno kako je novinska kuća došla do ovih dronskih videozapisa, one dodatno podupiru tvrdnje o masovnom kršenju ljudskih prava.
Snimke prikazuju ubojstva nenaoružanih civila, razaranje stambenih zgrada, mučenja zatvorenika i korištenje živih štitova. General bojnik britanske vojske u mirovini, Charlie Herbert, koji je istraživač na projektu, komentirao je: “Činjenica da su ove zgrade uspjeli opremiti eksplozivom vrlo jasno pokazuje da nema trenutne prijetnje od tih zgrada.”
Jedan od najupečatljivijih trenutaka dokumentarca prikazuje francusko-izraelskog vojnika koji snima zatočenika i izjavljuje: “Gledaj, pokazat ću ti njegova leđa. Nasmijat ćete se ovome. Bio je mučen.” Ovaj i mnogi drugi slični videozapisi koji su procurili u javnost dodatno su šokirali svijet.
Israeli forces sent Jamal, a detainee, to a hospital in Gaza to relay evacuation orders. Snipers then shot him and killed him in front of his mother.
When his body was retrieved, the evidence of torture and assault was apparent on Jamal’s body.
War crime after war crime. pic.twitter.com/VJU0A9CUFp
— Hamza Yusuf (@Hamza_a96) October 4, 2024
Genocidne brojke
Osim svjedočanstava vojnika, film uključuje i osobne priče Palestinaca pogođenih sukobom. Abu Amer, Palestinac iz Gaze, ispričao je svoju bolnu priču: “Odveli su mog sina, najstarijeg, koji se tek oženio. Bio je mučen. Čuo sam njegove vriske dok su ga gušili i tukli u susjednoj prostoriji. Ništa nismo mogli učiniti s uperenim puškama u glavu.”
Još jedan svjedok, Fadi Bakr, prisjetio se kako ga je izraelski vojnik prisilio da leži na lešu u raspadanju te kako je kasnije završio u ozloglašenom pritvorskom centru Sde Teiman. “Vidio sam kako čuvari koriste psa da siluju mladog zatvorenika”, ispričao je Bakr.
Istraživači medicinskog časopisa Lancet su u srpnju objavili članak u kojem procjenjuju da je stvarni broj smrtnih slučajeva u Gazi do tada već mogao doseći najmanje 186.000 ljudi, većinom žena i djece.
Sto američkih liječnika, volontera u Gazi, apelirali Bidenu: ‘Ubijeno je 120.000, djelujte’