DOJ razmatra provedbu “strukturalnih lijekova” protiv monopola tehnološkog diva
Ministarstvo pravosuđa SAD-a (DOJ) objavilo je da bi moglo preporučiti ukidanje Googleovog de facto monopola odvajanjem njegovog poslovanja pretraživanja od operativnog sustava Android, web preglednika Chrome i trgovine aplikacija Google Play.
Prema sudskom podnesku od utorka, Google bi se mogao suočiti s oboje “bihevioralni i strukturni lijekovi” kako bi spriječili tvrtku da zlorabi svoj ekosustav za nepoštenu konkurentsku prednost. DOJ tvrdi da je ponašanje tehnološkog diva već izazvalo “isprepletene i pogubne štete” korisnicima te da je ponovno uspostavljanje konkurencije na tržištu tražilica ključno.
“Googleovo nezakonito ponašanje omogućilo mu je prikupljanje i korištenje podataka na račun suparnika,” DOJ je izjavio. “Kao rezultat toga, tužitelji razmatraju pravne lijekove koji bi Googleu zabranili korištenje ili zadržavanje podataka koji se ne mogu učinkovito dijeliti s drugima zbog problema s privatnošću”, dodao je, tvrdeći da “stvarna zabrinutost za privatnost” treba razlikovati od “pretekstualni argumenti” namijenjena održavanju svoje dominantne pozicije.
Ovaj potez uslijedio je nakon odluke saveznog suca u kolovozu da je Google prekršio američke antimonopolske zakone. “Google je monopolist i ponašao se kao monopolist kako bi zadržao svoj monopol,” Rekao je sudac Amit Mehta, ističući da je tvrtka platila milijarde dolara proizvođačima uređaja kako bi osigurala svoju poziciju zadane tražilice na pametnim telefonima i preglednicima.
DOJ tvrdi da, budući da je Google prekršio antimonopolske propise, pravni lijekovi za te prekršaje trebaju “osloboditi tržišta od Googleova isključivog ponašanja, ukloniti prepreke konkurenciji, uskratiti Googleu plodove njegovih zakonskih kršenja i spriječiti Google da u budućnosti monopolizira ta tržišta i povezana tržišta.”
Google je odgovorio označivši vladin plan “radikal,” tvrdeći u objavi na blogu u srijedu da bi to pogoršalo korisničko iskustvo i značajno utjecalo “Američka konkurentnost.”
“Odvajanje Chromea ili Androida slomilo bi ih,” naveo je Google. “Milijarde ljudi su online zahvaljujući Chromeu i Androidu koji postoje kao besplatni proizvodi. Nekoliko bi tvrtki imalo sposobnost ili poticaj držati ih otvorenim kodom ili ulagati u njih na istoj razini kao mi.”
Slučaj će se nastaviti razvijati sljedećih mjeseci, a očekuje se da će DOJ dostaviti detaljnije prijedloge do 20. studenog, a da Google treba odgovoriti do 20. prosinca.
Ostaje nejasno s kakvim će se posljedicama suočiti Google i njegova matična tvrtka Alphabet. U 1990-ima je američka vlada pokušala razbiti Microsoft zbog njegove dominacije na tržištu softvera u nastajanju, ali se tvrtka žalila na presudu, a DOJ je na kraju odustao od slučaja.
Google se također suočava s zasebnim slučajem protiv tržišnog natjecanja koji su pokrenuli odvjetnici DOJ-a i 17 država, tvrdeći da je njegov oglašivački posao antikonkurentan. Osim toga, tvrtka je kažnjena milijardama eura u slučajevima monopola u EU. Druge velike tehnološke divove, uključujući vlasnika Facebooka Meta Platforms, Amazon i Apple, također su tužila federalna antimonopolska regulatorna tijela zbog navodnog upravljanja nezakonitim monopolima.
Ovu priču možete podijeliti na društvenim mrežama: