- Glavni američki general posjećuje Afriku kako bi razgovarao o očuvanju američke prisutnosti u zapadnoj Africi nakon odluke Nigera da protjera američku vojsku u korist Rusije.
- General zračnih snaga CQ Brown razgovarao je o istraživanju mogućnosti s postojećim partnerima u zapadnoj Africi za premještanje sposobnosti prethodno stacioniranih u Nigeru.
- SAD je pokrenuo razgovore sa zemljama kao što su Benin, Obala Bjelokosti i Gana o potencijalnom premještanju vojne imovine.
Vrhunski američki general ide na rijetko putovanje u Afriku kako bi razgovarao o načinima očuvanja dijela američke prisutnosti u zapadnoj Africi nakon što je Niger odlučio izbaciti američku vojsku u korist partnerstva s Rusijom u velikom neuspjehu za Washington.
General zračnih snaga CQ Brown, predsjednik Združenog stožera, rekao je novinarima prije slijetanja u Bocvani u ponedjeljak na okupljanje afričkih načelnika obrane da će razgovarati s nekoliko partnera u regiji.
“Vidim neke prilike. A postoje zemlje s kojima već radimo u zapadnoj Africi”, rekao je Brown novinarima koji su putovali s njim.
AMERIČKA VOJSKA ĆE ZAVRŠITI POVLAČENJE IZ NIGERA DO SREDINE RUJNA: PENTAGON
Nadogradnja na tim odnosima može nam “pružiti prilike da neke od sposobnosti koje smo imali u Nigeru postavimo na neka druga mjesta”, dodao je.
Brown je odbio reći koje su zemlje u razmatranju. No američki dužnosnik rekao je Reutersu da je administracija predsjednika Joea Bidena imala početne razgovore sa zemljama uključujući Benin, Obalu Bjelokosti i Ganu.
Ipak, ne očekuje se da će američka vojska uskoro moći ponoviti svoj snažan protuteroristički trag u Nigeru. Konkretno, njegovo izbacivanje znači gubitak zračne baze 201, koju su SAD izgradile u blizini Agadeza u središnjem Nigeru po cijeni većoj od 100 milijuna dolara.
Do vojnog udara u Nigeru prošle godine, baza je bila ključna za zajedničku borbu SAD-a i Nigera protiv pobunjenika koji su ubili tisuće ljudi i raselili još milijune.
SAD ĆE POVUČI STROJE IZ ČADA I NIGERA KAKO AFRIČKE NACIJE DOVODE U PROPITU NJEGOVU ULOGU U PROTUTERORIZMU
Drugi američki dužnosnik, koji je također želio ostati anoniman, rekao je da ne očekuje još jednu veliku američku bazu ili veliko premještanje američkih trupa iz Nigera negdje drugdje.
“Ne očekujemo da će se bilo gdje pojaviti velika vojna gradnja ili značajna nova baza”, rekao je drugi dužnosnik.
POLITIČKI PREVRAT
Promjenjivi politički krajolik u zapadnoj i središnjoj Africi predstavlja dilemu za Sjedinjene Države. Regija je vidjela osam državnih udara u četiri godine, uključujući Niger i njegove susjede Burkinu Faso i Mali.
Hunte koje sada vladaju u mnogim od tih zemalja manje su voljne surađivati sa zapadnim zemljama, uključujući Sjedinjene Države – čijoj je vojsci zakonski zabranjeno poduprijeti vlade koje su preuzele vlast pučem. Oni se sve više okreću Rusiji, koja se ne suočava s takvim ograničenjima.
“SAD je imao solidne partnere u regiji”, rekla je Catherine Nzuki iz Washingtonskog centra za strateške i međunarodne studije.
“A sada kada je SAD izbačen iz Nigera, političko pitanje koje mislim da postavlja State Department, Ministarstvo obrane, je: Gubimo li saveznike u regiji? Mijenjaju li se stvari prebrzo za nas držati korak?”
Drugi američki dužnosnik priznao je da američka vojska uzima u obzir brze promjene.
“Trenutno provodimo introspekciju i razmišljamo o tome koji bi trebali biti naši modificirani ciljevi”, rekao je dužnosnik.
Ostaje nejasno u kojoj će mjeri američki modificirani ciljevi omogućiti da se uhvati u koštac s prijetnjom islamističkih skupina koje se šire sušnom, siromašnom regijom Sahel.
“Teroristička prijetnja je alarmantna”, rekao je drugi dužnosnik.
KLIKNITE OVDJE ZA PREUZIMANJE APLIKACIJE FOX NEWS
Do sada se američko povlačenje iz Nigera dovršava prema planu prije krajnjeg roka 15. rujna, kažu američki dužnosnici, sa samo oko 600 vojnika preostalih u zračnoj bazi 101, koja se nalazi pored međunarodne zračne luke Diori Hamani u glavnom gradu Niameyu.
Dok SAD izlaze, Rusija je rasporedila niz vojnih snaga u istu bazu, gdje provode aktivnosti obuke. Američki dužnosnici kažu da američke i ruske trupe nemaju jedni s drugima kontakta.
Brown je izrazio nadu da bi čak i nakon povlačenja SAD-a mogao postojati način da se održi neka vrsta budućeg sigurnosnog odnosa s Nigerom, s obzirom na višegodišnja ulaganja u vojne veze.
“Tamo imamo veleposlanstvo, tako da još uvijek imamo odnose. I stoga ne znam jesu li vrata potpuno zatvorena”, rekao je Brown. “I stoga, ako se u budućnosti, ako se pojavi prilika za obnovu, ponovno jačanje odnosa, radit ćemo s ostatkom USG-a (američke vlade) kako bismo otkrili kako to najbolje učiniti.”