Američki i europski obavještajni podaci u suprotnosti su s tvrdnjama američkog predsjednika Donalda Trumpa i ruskog predsjednika Vladimir Putin o navodnom opkoljavanju ukrajinskih trupa u ruskoj Kurskoj oblasti, izvijestio je danas Reuters, pozivajući se na izvore.
Trump je u više navrata tvrdio da su ukrajinski vojnici bili “opkoljeni” u Kurskoj oblasti, ratnom ruskom pograničnom području gdje su ruske snage nedavno pokrenule protunapad na ukrajinski istureni dio. Ukrajina je zanijekala da su njezine trupe opkoljene, iako je priznala povlačenje iz grada Sudže usred brzog ruskog napredovanja.
Svakako gube teritorij
Prema izvorima koji su razgovarali novinari agencije, američke obavještajne agencije, uključujući CIA-u, izvijestile su Bijelu kuću da iako se ukrajinske trupe suočavaju s intenzivnim pritiskom ruskih snaga, one nisu okružene. Unatoč tim procjenama, Trump je nastavio tvrditi suprotno.
Ukrajina je pokrenula svoj prekogranični upad u Kursku oblast u kolovozu 2024., isprva zauzevši oko 1300 četvornih kilometara ruskog teritorija.
Ruske snage, pojačane sjevernokorejskim trupama, izvele su protunapad ranije ovog mjeseca, povrativši većinu teritorija. Ruska napredovanja poklopila su se s američkim obustavom obavještajne i vojne potpore Ukrajini, koja je kasnije nastavljena 11. ožujka.
Tanko “primirje”
Trump je svoje komentare o navodnom opkoljavanju dao uoči planiranog razgovora s Putinom 18. ožujka, u kojem su dvojica čelnika razgovarala o mogućem mirovnom sporazumu za Ukrajinu. Poziv je imao za cilj osigurati pristanak Rusije na 30-dnevni prekid vatre koji je predložio SAD, a koji je Ukrajina već prihvatila pod uvjetom da ga Moskva također ispuni.
Putin je 13. ožujka isprva signalizirao spremnost da pristane na prekid vatre, ali je nakon toga iznio popis zahtjeva, uključujući prekid strane vojne pomoći i razmjene obavještajnih podataka s Ukrajinom. Tijekom razgovora s Trumpom, Putin je još jednom odbio obvezati se na potpuni prekid vatre, ali nije pristao na ograničeni 30-dnevni prekid napada na energetsku infrastrukturu. Već par sati poslije, obje strane su napale energetsku infrastrukturu na suparničkom teritoriju.
Ubrzo nakon djelomičnog primirja, poletjeli su dronovi prema Ukrajini i prema Rusiji