Zemlje diljem svijeta zaprijetile su trgovinskim ratom sa Sjedinjenim Državama jer su sveobuhvatne carine predsjednika Donalda Trumpa potaknule očekivanja globalnog pada ekonomije i naglog rasta cijena za dijelove robe na najvećem svjetskom potrošačkom tržištu.
Carine koje je Trump najavio 2. travnja izazvale su najveći pad na burzama u zadnjih pet godina te izazvale osudu drugih čelnika. Također, najavljuju kraj nekoliko desetljeća duge ere trgovinske liberalizacije. U Japanu, jednom od najvećih trgovinskih partnera Sjedinjenih Država, premijer Shigeru Ishiba rekao je da su carine stvorile “nacionalnu krizu” jer je pad bankarskih dionica danas doveo tokijsku burzu do najgoreg tjedna u godinama.
U mnogim slučajevima trošak carina će se prenijeti na potrošače. Ako potrošači manje budu trošili zbog viših cijena, poduzeća će proizvoditi manje dobara i gospodarski rast bi mogao zastati ili se smanjiti. Potrošnja potrošača čini oko 70% ekonomske aktivnosti u SAD-u. “Ovo je promjena u igri, ne samo za američko gospodarstvo, već i za globalno gospodarstvo”, rekao je u izvješću Olu Sonola, voditelj odjela za ekonomska istraživanja Fitch Ratingsa i zaključuje: “Mnoge će zemlje vjerojatno završiti u recesiji”, prenosi AP.
JP Morgan: 60% šanse za globalnu recesiju ove godine
Investicijska banka JP Morgan rekla je da sada vidi 60 posto šanse da globalno gospodarstvo uđe u recesiju do kraja godine, u odnosu na 40 posto prethodnih godina. Niz je proturječnih poruka iz Bijele kuće o tome jesu li carine trebale biti trajne ili su bile taktika za dobivanje ustupaka, a Trump je rekao da one “daju veliku moć za pregovore”.
Američke carine bile bi najveće trgovinske barijere u više od jednog stoljeća: osnovna carina od 10 posto na sav uvoz i više carine na desetke zemalja. To bi moglo podići cijenu za američke kupce svega, od kanabisa preko tenisica do Appleovog iPhonea. iPhone mogao bi koštati gotovo 2300 američkih dolara ako Apple prebaci troškove na potrošače, na temelju projekcija Rosenblatt Securities.
Poduzeća su se žurila prilagođavati. Proizvođač automobila Stellantis rekao je da će privremeno otpustiti američke radnike i zatvoriti tvornice u Kanadi i Meksiku, dok je General Motors rekao da će povećati proizvodnju u SAD-u. Kanadski premijer Mark Carney rekao je da su Sjedinjene Države napustile svoju povijesnu ulogu zagovornika međunarodne gospodarske suradnje. “Globalno gospodarstvo danas je bitno drugačije nego jučer”, rekao je dok je najavio nekoliko protumjera.
Kina je obećala odmazdu za Trumpove carine od 54 posto na uvoz iz tog drugog po veličini svjetskog gospodarstva, kao i Europska unija, koja se suočava s carinom od 20 posto. Francuski predsjednik Emmanuel Macron pozvao je europske zemlje da obustave ulaganja u SAD. Drugi trgovinski partneri, uključujući Japan, Južnu Koreju, Meksiko i Indiju, rekli su da će za sada odustati od bilo kakve odmazde. Britanija je rekla da radi na postizanju gospodarskog sporazuma sa Sjedinjenim Državama.
Carine “jasno predstavljaju značajan rizik za globalne izglede u vrijeme usporenog rasta”, rekla je direktorica MMF-a Kristalina Georgieva, pozivajući Washington da radi na rješavanju trgovinskih napetosti sa svojim partnerima i smanjenju neizvjesnosti.
Različite izjave iz Bijele kuće
Američki ministar trgovine Howard Lutnick i viši trgovinski savjetnik Peter Navarro rekli su 3. travnja u televizijskim programima vijesti da se predsjednik neće povući i da povećanja carina nisu potezi za otvaranje pregovora. Čini se da im je Trump tada proturječio, rekavši novinarima: “Carine nam daju veliku moć za pregovore. Uvijek smo to imali. Koristio sam to jako dobro u prvoj administraciji, kao što ste vidjeli, ali sada to podižemo na potpuno novu razinu”.
Zbog ovako proturječnih izjava iz Bijele kuće, 2,5 bilijuna dolara izbrisano sa S&P indeksa (500 vodećih američkih tvrtki). “Ovaj financijski pokolj nije uzrokovan nekim Božjim činom, poput pandemije, prirodne katastrofe, terorističkog napada ili vanjske krize. Bio je to rezultat svjesnog izbora predsjednika”, piše.
Collinson objašnjava kako je nagloDionice su pretrpjele globalni krah, američki dolar se srušio, a cijene nafte su se snažno ruše. Analitičari upozoravali da bi carine mogle smanjiti potražnju, narušiti opskrbne lance i naštetiti korporativnoj dobiti. Burza Dow je pala gotovo 4 posto, što je njegov najveći jednodnevni postotni gubitak od lipnja 2020. S&P 500 izgubio je gotovo 5 posto, a tehnološka burza Nasdaq pala je gotovo 6 posto, što je najgori dan u postocima od razdoblja pandemije u ožujku 2020.
Američke tvrtke sa značajnom inozemnom proizvodnjom pretrpjele su udarac. Dionice Nikea izgubile su 14 posto, a Applea 9 posto. Amazon je izgubio 9%, Nvidia 7.8%, Ford 6%, a američke aviokompanije uglavnom preko 10%.
Dionice i u drugim zemljama u padu
Pad se nastavlja i jutros dok su američke burze zatvorene. Japanski Nikkei je zabilježio najveći tjedni pad u pet godina u padu predvođenom dionicama japanskih banaka, nekih od najvećih zajmodavaca na svijetu po imovini. Prinosi na japanske obveznice u međuvremenu su oštro pali jer se ulagači klade da bi Banka Japana mogla biti prisiljena preispitati svoje planove za povećanje kamatnih stopa.
Trump kaže da su “recipročne” carine odgovor na barijere postavljene na američku robu, dok su dužnosnici administracije rekli da će carine stvoriti radna mjesta u proizvodnji kod kuće i otvoriti izvozna tržišta u inozemstvu, iako su upozorili da će trebati vremena da se vide rezultati. Potpredsjednik J. D. Vance u intervjuu za Newsmax zamjerio je kritičarima što su zauzeli kratkoročno gledište. “Ovdje se u osnovi radi o nacionalnoj sigurnosti proizvodnje i izrade stvari koje su nam potrebne, od čelika do lijekova”, rekao je.
Otkako se vratio u Bijelu kuću u siječnju, Trumpove prijetnje carinama uzdrmale su povjerenje potrošača i poduzeća. Trump bi se s ovom odlukom mogao ponovno povući jer uzajamne carine ne bi trebale stupiti na snagu do 9. travnja. “Čini se da carinski plan nije dobro promišljen. Trgovinski pregovori su visoko tehnička disciplina i po našem mišljenju ovi prijedlozi ne nude ozbiljnu osnovu za pregovore s bilo kojom zemljom”, rekao je James Lucier, osnivački partner u Capital Alpha ze Reuters.
Trumpove carine kao ‘nuklearna bomba’ na svjetsku trgovinu