Sjedinjene Države unapređuju napore za jačanje obrambenih sposobnosti Ukrajine kroz program ERAM, čiji je cilj razvoj vrhunske raketne bombe za Oružane snage Ukrajine. Dok većina detalja programa ostaje tajna, javno objavljene informacije otkrivaju predviđeni domet od 463 kilometra i cilj proizvodnje od 1000 jedinica godišnje do 2026. godine, prenosi Defense Express. Riječ je o “navođenom streljivu koje se lansira iz zraka” ili “jeftinijem krstarećem projektilu”, kako ovo oružje u članku naziva specijalizirani portal The War Zone.
Ruska vojska naveliko koriti navođene bombe koje se lansiraju iz zraka i s dodatnim krilima “jedre”, čime imaju bitno veći domet.
Napredno navođenje
U skladu s tim, Zračne snage sada žele dobiti ponudu za “cijene i raspored za 10 prototipova QuickSink tragača u faktoru oblika koji podržava ERAM integraciju”. Dakle, ključna značajka projektila-bombe ERAM vjerojatno će biti integracija Quicksink-a, naprednog sustava za navođenje dizajniranog za ciljanje i uništavanje brodova i drugih pomorskih prijetnji.
Ova dvostruka tražilica, koja kombinira radarske i infracrvene mogućnosti, već je pokazala svoju učinkovitost u testovima s bombama GBU-31/B JDAM-om, pokazujući otpornost na neprijateljsko elektroničko ratovanje tijekom terminalnih faza leta. Kombinacija radara i IIR-a nudi dragocjenu fleksibilnost ciljanja u svim vremenskim uvjetima. IIR kamere također su imune na ometanje radiofrekvencijskog elektroničkog ratovanja, piše The War Zone.
Ubrzan razvoj koji zaobilazi uobičajenu birokraciju
Programeri također istražuju sustave navođenja neovisne o GPS-u, dodatno poboljšavajući prilagodljivost oružja.
Program ERAM, prvi put objavljen u srpnju 2024., ali pokrenut početkom 2023., iskorištava mehanizam financiranja OTA (Other Transaction Authority) Pentagona za usmjeravanje razvoja. OTA je Pentagonov mehanizam ugovaranja namijenjen podršci brze izrade prototipa i drugog istraživačko-razvojnog rada bez prolaska kroz tradicionalnu birokraciju i često dugotrajnije procese ugovaranja.
Naime, program je zajednički napor koji uključuje Sjedinjene Države, Ukrajinu, Dansku i Nizozemsku. Zračne snage SAD-a zatražile su vremenski raspored i cijene za prvih deset prototipova Quicksinka, s ciljem proširenja njegove integracije s drugim streljivom. Prema trenutačnim procjenama jedna Quicksink jedinica košta 200 000 američkih dolara, iako daljnji razvoj ima za cilj smanjiti trošak na 50 000 dolara.
Evolucija ‘pačeta’: Prilagodba ruskog Su-34 ukrajinskom ratištu