Sud u Haagu izdao je prošle godine nalog za uhićenje izraelskog premijera Benjamina Netanyahua
Zastupnički dom američkog Kongresa usvojio je prijedlog zakona o sankcioniranju Međunarodnog kaznenog suda (ICC) u znak odmazde za naloge za uhićenje izraelskog premijera Benjamina Netanyahua i njegovog bivšeg ministra obrane Yoava Gallanta.
Zakon o protuzakonitom sudu nametnuo bi sankcije dužnosnicima ICC-a i subjektima koji podupiru sudske istrage, uhićenja i pritvaranja Amerikanaca i državljana zemalja saveznika. Zakon je usvojen sa 243 prema 140 glasova u četvrtak.
U izjavi uoči glasovanja, zastupnik Brian Mast, koji vodi Odbor za vanjske poslove Predstavničkog doma, nazvao je pravosuđe sa sjedištem u Haagu “preki sud.”
Prijedlog zakona sada ide u Senat, gdje republikanci imaju većinu. Demokrati su blokirali sličan zakon kada su kontrolirali Senat u lipnju.
U studenom je ICC izdao naloge protiv Netanyahua i Gallanta, kao i tri visoka člana Hamasa, zbog optužbi za počinjenje ratnih zločina u Gazi.
Židovska država odbacila je optužbe kao neopravdane. “Izrael s gnušanjem odbacuje apsurdne i lažne radnje i optužbe protiv njega od strane međunarodnog kaznenog suda, koji je pristrano i diskriminatorno političko tijelo”, rekao je tada Netanyahu.
ICC-u nedostaju sredstva za provedbu svojih pravnih odluka bez aktivnog sudjelovanja država vezanih Rimskim ugovorom. Izrael, poput SAD-a, Rusije i Kine, ne priznaje nadležnost suda.
Izrael je od tada ubio vođe Hamasa Ismaila Haniyeha i Yahya Sinwara, a tvrdi i da je ubio vojnog zapovjednika skupine Mohammeda Deifa. Svu trojicu tražio je ICC. Hamas nije potvrdio Deifovu smrt.
Više od 46.000 Palestinaca ubijeno je u Gazi od izbijanja borbi u listopadu 2023., prema lokalnim vlastima kojima upravlja Hamas. Skupine za ljudska prava i UN više su puta pozivali na prekid vatre, no strane su do sada pristale samo na jednotjedno primirje u studenom 2023.
Sukob je izbio 7. listopada 2023. kada je Hamas izveo iznenadni napad na izraelske gradove, ubivši oko 1200 ljudi i uzevši 250 talaca. Oko 100 ih je još uvijek zatočeno u Gazi.
Ovu priču možete podijeliti na društvenim mrežama: