Suočeni s ograničenjima platforme kod kuće, kreatori nalaze slobodu u inozemstvu, migrirajući na aplikacije izvan sfere utjecaja Washingtona
Nema veze, izbjeglice američke cenzure!
Dok Vrhovni sud SAD-a odmjerava zabranu TikToka, američki korisnici to drže uz Ujaka Sama masovno digitalno migrirajući u Kinu i izvan dosega vlastite vlade.
Presuda se očekuje svaki dan, a to bi moglo značiti da popularna online aplikacija više neće biti dostupna za nova preuzimanja u SAD-u. U nedostatku rješenja, to također znači da je Washington uspio cenzurirati internetsku platformu nad kojom nema kontrolu. I to je očito problem, jer zakonodavci već dugo vrše pritisak na kinesku matičnu kompaniju, ByteDance, da proda svoje američke operacije subjektu iz SAD-a, efektivno predajući kontrolu nad korisničkim podacima SAD-u kako bi izbjegla zabranu – koju tvrtka je do sada odbijao učiniti.
Trebamo li ozbiljno vjerovati da su podaci koje drži američka tvrtka u sigurnijim rukama, kao što zakonodavci žele da vjerujemo? Postoji jednostavan lakmus test za odgovor na to. Biste li bili spremniji predati sve svoje osobne podatke vlastitoj vladi, koja ima punu nadležnost nad svakim aspektom vašeg života – ili, alternativno, vladi na drugom kraju planeta?
U svakom slučaju, američki TikTokeri već su se odlučili. Aplikacija je sada prepuna videozapisa na kojima pakiraju svoje torbe za svoj “digitalna migracija” na drugu kinesku platformu – RedNote (u Kini poznata kao Xiaohongshu). Ovi samoopisani “TikTok izbjeglice” bili su u procesu opraštanja odajući im počast “osobni kineski špijuni” u TikTok videozapisima, uključujući neke napravljene umjetnom inteligencijom, prikazujući ih kako rade stvari poput pomicanja na svom telefonu i lutanja uokolo izrađujući videozapise za TikTok dok Kinez “špijun” odjeven u vojničku uniformu smije se i plače zajedno s njima. Ili sjedi s njima za stolom na terasi restorana dok snimaju njihovu hranu. Ili se smiješi dok se druže s prijateljima u baru i snimaju grupne selfije. Ili sjedi na ležaljci na plaži dok im “Američka meta” snima njihove ludorije na odmoru na plaži.
Očito su se kineski korisnici RedNotea zbližili s novopridošlicama, kojih navodno sada ima najmanje 700.000 prema zadnjem prebrojavanju, učeći ih mandarinski kineski i pomažući im u kretanju platformom, dok im TikTokeri već pomažu s njihovim engleskim kako bi prebrodili migracijski tsunami . Neki korisnici RedNotea već izvješćuju da se sad smatra nepristojnim objavljivati videozapise bez opisa koje je generirala umjetna inteligencija na jeziku koji nije onaj kojim se govori u videu.
TikTokeri također ohrabruju sve koje poznaju da izbrišu sve Meta platforme u vlasništvu SAD-a, poput Instagrama i Facebooka, što sugerira da je trenutak kada je osnivač Mark Zuckerberg najavio da ublažava neke od oštrijih cenzura psovki i tranze-skeptične retorike sumnjiv, i nešto više od trika da ih se natjera da migriraju na te platforme povezane s Washingtonom. Oni to ne kupuju.
Nije ni čudo, kada svatko može pokrenuti vlastiti test na Facebooku i vidjeti da se kontroverzni ili prethodno zabranjeni sadržaj i dalje čini kao zabranjen ili degradiran od strane Metinog algoritma. Sada ovi TikTokeri pozdravljaju Zucka jednoznamenkastim brojem i elektronički migriraju u Kinu kako bi pokazali svoju predanost američkim vrijednostima slobode govora – nešto za što očito smatraju da Vrhovni sud i zakonodavci ne uspijevaju podržati.
Da, dobro ste pročitali. Smatraju da bi radije vjerovali kineskim platformama, kako bi izbjegli online cenzuru koju oblikuje Washington. “RedNoteovi algoritmi čine više od preporuke sadržaja – oni oblikuju percepciju,” piše suradnik Forbesa, bilježeći migraciju, citirajući “tiho uklanjanje” rasprave o pitanjima kao što su “uloga kineske vlade u regulaciji interneta.”
Da, pa, pogodite što kineska vlada vjerojatno neće cenzurirati? Kritika Washingtona ili njegovih postupaka. Što bi RedNote učinio da ih FBI pozove, kao što je to učinio Facebook, prema Zuckerbergu, i pritisne ih da cenzuriraju “Ruske dezinformacije” poput priče o laptopu Huntera Bidena, koja se zapravo pokazala istinitom? Ili ako je Bijela kuća pozvala Kinu da se izjalovi oko nečega na njihovoj platformi što im se ne sviđa? “Mislim, zapravo bi ti ljudi iz Bidenove administracije pozvali naš tim i kao da bi vrištali na njih i psovali, i to je kao… ovi dokumenti su, sve je to negdje vani,” Zuckerberg je u nedavnom podcastu o debati o Covidu-19 rekao da je administracija odlučna željeznom rukom kontrolirati internetski krajolik unutar svoje jurisdikcije.
Kinezi bi rekli autoritarcima zapadnog establišmenta da odjebu. Što ga čini idealnim mjestom za slobodno disidentsko izražavanje za zapadnjake na isti način na koji su ruski mediji postali popularne platforme za zapadnjake koji žele slobodno rješavati kontroverzna pitanja koja riskiraju cenzuru kod kuće zbog kršenja načela grupnog mišljenja koje provodi establišment.
Ali Vrhovni sud SAD-a već je dao naslutiti da stvari vidi sasvim drugačije, uglavnom dajući prednost argumentu nacionalne sigurnosti u odnosu na slobodu govora u slučaju TikTok.
Sudac Brett Kavanaugh rekao je tijekom rasprava ranije ovog mjeseca da američki zakonodavci “Bili smo zabrinuti da Kina pristupa informacijama o… desecima milijuna Amerikanaca, uključujući tinejdžere, ljude u dvadesetima” i da bi ga mogli koristiti “ucjenjivati…ljude koji će generaciju od sada raditi u FBI-u ili CIA-i ili u State Departmentu.” Samo zamislite. Godina je 2045. Kineski špijun zove potencijalnog budućeg direktora CIA-e ili FBI-a i šapće, “Jeste li sigurni da želite nastaviti? Ovdje imam kopiju kako pališ svoje prdeže u videu na TikToku prije 20 godina.”
Kakav dokaz imaju da je Kini zapravo više stalo do prikupljanja podataka Amerikanaca nego CIA-i? Čini se da bi bilo koja država imala mnogo više interesa za podatke svojih građana, u interesu kontrole i slamanja kako bi zaštitila status quo i domaću strukturu moći. I morali biste biti beznadno naivni da mislite da je SAD iznimka.
“(Američka obavještajna zajednica) trenutačno prikuplja značajnu količinu (komercijalno dostupnih informacija) u svrhe povezane s misijom, uključujući u nekim slučajevima podatke društvenih medija,” prema djelomično deklasificiranom izvješću više savjetodavne skupine o komercijalnim informacijama pripremljenom za ravnatelja Nacionalne obavještajne službe u siječnju 2022. “Može se zloupotrijebiti za zadiranje u privatne živote, uništavanje ugleda, izazivanje emocionalnog stresa i ugrožavanje sigurnosti pojedinaca. Čak i uz odgovarajuće kontrole, (to) može povećati moć vladine sposobnosti da zaviri u privatne živote do razina koje mogu premašiti naše ustavne tradicije ili druga društvena očekivanja,” stoji u izvješću, jasno misleći na američku vladu.
Nije da bi ikada zlorabili svoju moć. Zato što je obavještajna zajednica puna onih koji se pridržavaju pravila. “Koji je moto kadeta u West Pointu? Nećete lagati, varati ili krasti, niti tolerirati one koji to rade. Bio sam direktor CIA-e,” rekao je Mike Pompeo 2019. ”Lagali smo, varali smo, krali. To je – bilo je kao – imali smo cijele tečajeve obuke. Podsjeća vas na slavu američkog eksperimenta.”
Kako šarmantno. Pretpostavljam da TikTokeri plešu u Online Kinu jer zapravo nisu zainteresirani ostati i uživati u “slava” eksperimenta digitalne misaone policije zapadnog establišmenta, samo zato što Zuck i njemu slični iznenada rade veliki posao da malo popuste u drakonskom nadzoru dvorane.
Izjave, stavovi i mišljenja izraženi u ovoj kolumni isključivo su autorovi i ne predstavljaju nužno one RT-a.