- Alsu Kurmasheva, rusko-američka novinarka Radija Slobodna Europa/Radio Liberty koji financira američka vlada, osuđena je na 6 i pol godina zatvora na tajnom suđenju zbog širenja lažnih informacija o ruskoj vojsci.
- Kurmaševa je osuđena istog dana kada je novinar Wall Street Journala Evan Gershkovich osuđen na 16 godina zatvora pod optužbom za špijunažu.
- U ožujku 2022. Rusija je usvojila zakon koji je učinkovito kriminalizirao svaku kritiku rata u Ukrajini i koristio ga za ciljanje onih koji javno govore u zemlji i inozemstvu.
Sud je osudio Alsu Kurmaševu, rusko-američku novinarku Radio Free Europe/Radio Liberty koju financira američka vlada, za širenje lažnih informacija o ruskoj vojsci i osudio je na 6 i pol godina zatvora nakon tajnog suđenja, sud zapisa i dužnosnici rekli su u ponedjeljak.
Obitelj Kurmasheve, njezin poslodavac i američka vlada odbacili su optužbe protiv nje i pozvali na njezino oslobađanje.
Presuda u Kazanu, glavnom gradu ruske središnje regije Tatarstan, stigla je u petak, istog dana kada je sud u ruskom gradu Jekaterinburgu osudio reportera Wall Street Journala Evana Gershkovicha za špijunažu i osudio ga na 16 godina zatvora u slučaju da SAD nazvao politički motiviranom.
OSUDA REPORTERU EVANU GERSHKOVICHU, OŠTRA KAZNA U RUSIJI NAIŠLA NA BIJES NOVINARA ŠIROM SVIJETA
Kurmaševa, 47-godišnja urednica tatarsko-baškirskog servisa RFE/RL, osuđena je za “širenje lažnih informacija” o vojsci nakon suđenja koje je trajalo samo dva dana, navodi se na web stranici Vrhovnog suda Tatarstana. Glasnogovornica suda Natalija Loseva potvrdila je osudu Kurmaševe i telefonom otkrila kaznu Associated Pressu u slučaju koji je klasificiran kao tajni.
Kurmaševa je određena na izdržavanje kazne u kaznenoj koloniji srednjeg stupnja sigurnosti, rekla je Loseva.
“Moje kćeri i ja znamo da Alsu nije učinila ništa loše. I svijet to također zna. Trebamo njezin dom”, rekao je Kurmashevin suprug, Pavel Butorin, u objavi u ponedjeljak na X.
Prošle je godine rekao da optužbe proizlaze iz knjige koju je tatarsko-baškirska služba izdala 2022. pod nazivom “Ne ratu” — “zbirka kratkih priča Rusa koji ne žele da njihova zemlja bude u ratu s Ukrajinom”. Butorin je rekao da knjiga ne sadrži nikakve “lažne informacije”.
Matthew Miller, glasnogovornik američkog State Departmenta, rekao je da je Kurmasheva “na meti ruskih vlasti zbog njezine beskompromisne predanosti govorenju istine i njenog principijelnog izvještavanja”.
“I dalje jasno stavljamo do znanja da ona treba biti puštena”, dodao je Miller.
Upitan o slučaju, predsjednik i izvršni direktor RSE-a Stephen Capus osudio je suđenje i osudu Kurmasheve kao “izrugivanje pravdi”. “Jedini ispravan ishod je da Alsu odmah puste iz zatvora njezini ruski otmičari”, rekao je u izjavi za AP.
“Prošlo je više vremena da se ova američka državljanka, naša draga kolegica, ponovno ujedini sa svojom obitelji punom ljubavi”, rekao je Capus.
Kurmaševa, koja ima američko i rusko državljanstvo i živi u Pragu sa suprugom i dvije kćeri, privedena je u listopadu 2023. i optužena da se nije registrirala kao strani agent dok je prikupljala podatke o ruskoj vojsci.
Kasnije je također optužena za širenje “lažnih informacija” o ruskoj vojsci prema zakonu koji je učinkovito kriminalizirao svako javno izražavanje o ratu u Ukrajini koje odstupa od linije Kremlja. Zakon je usvojen u ožujku 2022., samo nekoliko dana nakon što je Kremlj poslao trupe u Ukrajinu, i od tada se koristi za ciljanje kritičara Kremlja u zemlji i inozemstvu, dovodeći desetine ljudi u kaznene slučajeve i šaljući desetke u zatvor.
Kurmasheva je prvotno zaustavljena u lipnju 2023. u međunarodnoj zračnoj luci Kazan nakon što je prethodnog mjeseca putovala u Rusiju kako bi posjetila svoju bolesnu stariju majku. Službenici su joj oduzeli američku i rusku putovnicu i novčano je kaznili jer nije registrirala američku putovnicu. Čekala je da joj vrate putovnicu kada je u listopadu te godine uhićena pod novim optužbama. RSE je više puta pozivao na njezino oslobađanje.
Ruske su vlasti 2017. rekle RFE/RL-u da se registrira kao strani agent, ali je na Europskom sudu za ljudska prava osporio korištenje zakona o stranim agentima od strane Moskve. Rusija je ovu organizaciju kaznila s milijunima dolara.
Organizacija Reporteri bez granica rekla je da osuda Kurmaševe “ilustrira neviđenu razinu despotizma koji prožima rusko pravosuđe koje prima naredbe iz Kremlja”.
Poziva se na hitno oslobađanje Kurmaševe i navodi se da je svrha kazne odvratiti novinare od putovanja u Rusiju i izvršiti pritisak na Sjedinjene Države.
U veljači je RFE/RL u Rusiji zabranjen kao nepoželjna organizacija. Njegov tatarsko-baškirski servis jedini je veliki međunarodni pružatelj vijesti koji, uz ruski, izvještava na tim jezicima za publiku u multietničkoj regiji Volga-Ural s većinskim muslimanskim stanovništvom.
Brza i tajna suđenja Kurmashevoj i Gershkovichu u ruskom visoko politiziranom pravnom sustavu pobudila su nade u moguću razmjenu zatvorenika između Moskve i Washingtona. Rusija je ranije signalizirala moguću razmjenu koja uključuje Gershkovicha, ali je rekla da presuda u njegovom slučaju mora biti prva.
Uhićenja Amerikanaca sve su češća u Rusiji, a poznato je da je tamo zatočeno devet američkih državljana jer su napetosti između dviju zemalja eskalirale zbog borbi u Ukrajini.
Gershkovich, 32, uhićen je 29. ožujka 2023. dok je bio na reportažnom putu u gradu Jekaterinburgu na planinama Ural. Vlasti su tvrdile, ne nudeći nikakve dokaze, da je prikupljao tajne podatke za SAD
Iza rešetaka je od uhićenja, vrijeme koje će mu se uračunati u kaznu. Većina toga bila je u ozloglašenom moskovskom zatvoru Lefortovo – zatvoru iz carskog doba koji se koristio tijekom čistki Josifa Staljina, kada su se u njegovom podrumu izvršavala pogubljenja. Prebačen je u Jekaterinburg radi suđenja.
Gershkovich je bio prvi američki novinar uhićen pod optužbom za špijunažu od Nicholasa Daniloffa 1986., na vrhuncu Hladnog rata. Strani novinari u Rusiji bili su šokirani uhićenjem Gershkovicha, iako je zemlja donijela sve represivnije zakone o slobodi govora nakon što je poslala trupe u Ukrajinu.
Američki predsjednik Joe Biden rekao je nakon presude da je Gershkovich “bio na meti ruske vlade jer je novinar i Amerikanac”.
Američka veleposlanica pri UN-u Linda Thomas-Greenfield optužila je Moskvu prošli tjedan da tretira “ljudska bića kao adut za pregovaranje”. Istaknula je Gershkovicha i bivšeg marinca Paula Whelana (53), direktora korporativne sigurnosti iz Michigana, koji služi 16-godišnju kaznu nakon što je osuđen za optužbe za špijunažu koje su on i SAD poricali.
Državni tajnik Antony Blinken rekao je u petak da kada je riječ o Gershkovichu, Whelanu i drugim Amerikancima koji su nepravedno pritvoreni u Rusiji i drugdje, SAD radi na slučajevima “doslovno svaki dan”.
KLIKNITE OVDJE ZA PREUZIMANJE APLIKACIJE FOX NEWS
Sam Greene iz Centra za analizu europske politike rekao je da osuda i presuda Kurmashevoj i Gershkovichu istoga dana “sugerira — ali ne dokazuje — da Kremlj priprema dogovor. Vjerojatnije je da se pripremaju ponuditi pregovarački stol koju će Washington teško ignorirati«.
U nizu postova na X, Greene je naglasio da se “dostupnost pregovaračkog stola ne smije brkati s dostupnošću dogovora”, te da Moskva nema interesa oslobađati svoje zatvorenike – ali će vjerojatno “tražiti najvišu moguću cijenu za svoje pregovaračke čipove i usput tražiti dodatne ustupke samo kako bi se pregovori nastavili.”
Washington bi “očito trebao učiniti što može” da izvuče Gerškoviča, Kurmaševu, zatvorenog oporbenog političara Vladimira Kara-Murzu i druge političke zatvorenike, rekao je, dodajući: “Ali ako Moskva zahtijeva ono što stvarno želi – napuštanje Ukrajine – što onda ?”