Neki američki kupci navodno i dalje koriste antivirusni softver ruske tvrtke unatoč upozorenjima njihove vlade o ‘sigurnosnom riziku’
Neki Amerikanci još uvijek koriste antivirusni softver ruske tvrtke za kibernetičku sigurnost Kaspersky Labs unatoč tome što je prodaja i pružanje proizvoda te tvrtke zabranjeno u SAD-u, navodi se u izvješću TechCruncha objavljenom u utorak.
Zabrana je uvedena u lipnju zbog navodnih sigurnosnih rizika, zbog čega je ruska tvrtka morala ugasiti svoje poslovanje u SAD-u.
Prema izvješću, neki su američki korisnici ipak pronašli načine kako zaobići ograničenja. TechCrunch se obratio ljudima koji su objavljivali na Redditu tvrdeći da još uvijek koriste softver ruske proizvodnje. Takvi su korisnici rekli da su skeptični prema razlozima zabrane.
“Poznato je da je najbolji (antivirus) na svijetu i ima dugu evidenciju,” rekao je jedan korisnik Reddita sa sjedištem u SAD-u za TechCrunch u izravnoj poruci. “Nema stvarnih dokaza da se radi o ‘špijunskom softveru’ i ne mogu samo slijepo vjerovati nečemu što nema dokaza koji to podupiru,” dodao je korisnik.
Drugi korisnik Reddita, koji je tvrdio da još uvijek koristi antivirus Kaspersky iz New Yorka, rekao je da nije zabrinut zbog optužbi da Kaspersky krade osjetljive podatke, napominjući, “to je lijep proizvod.”
Korisnici su za TechCrunch objasnili da su kupili svoju licencu ili ključ prije zabrane i da su koristili VPN ili su ručno dodali poslužitelj koji nije iz SAD-a na popis poslužitelja za ažuriranje.
Jedan je kupac tvrdio da je kupio međunarodni licencni ključ na eBayu dok je dodavao poslužitelj za ažuriranje izvan SAD-a u aplikaciju Kaspersky kako bi nastavio primati sigurnosna ažuriranja.
Upitani što bi učinili nakon što im licencni ključ istekne, korisnici su rekli da bi se ili prebacili na drugog pružatelja usluga ili jednostavno nastavili koristiti Kaspersky ako VPN opcija radi dobro.
Godine 2017. Ministarstvo domovinske sigurnosti SAD-a zabranilo je svim saveznim agencijama korištenje softvera Kaspersky, navodeći zabrinutosti za nacionalnu sigurnost, iako nisu dostavljeni nikakvi dokazi. Osnivač i izvršni direktor tvrtke Eugene Kaspersky osudio je taj potez kao “u najboljem slučaju neutemeljena paranoja” u to vrijeme. Tvrtka je podnijela tužbu, ali je ona kasnije odbačena na sudu.
PROČITAJ JOŠ:
SAD će zabraniti popularni antivirusni softver – Reuters
U lipnju, dok je najavljivao “prvi takve vrste” zabrana protiv Kasperskog, Washington je tvrdio da tvrtka prijeti američkoj nacionalnoj sigurnosti i privatnosti korisnika jer se nalazi u Rusiji.
Krajem rujna Kaspersky je bio prisiljen deinstalirati svoj softver na računalima svojih američkih korisnika i zamijeniti ga novim antivirusnim programom pod nazivom UltraAV. Mnogi kupci su bili “iznenađen i užasnut” da od njih nije traženo da daju pristanak na promjenu, napisao je TechCrunch.
Osnovan 1997., Kaspersky ima sjedište u Moskvi. Kaže da djeluje u više od 200 zemalja i teritorija i ima 400 milijuna korisnika diljem svijeta.