Ključni dokaz, prema Juriju Borisovu, uzorci su Mjesečevog tla podijeljeni sovjetskim znanstvenicima
Šef ruske svemirske agencije osvrnuo se na desetljećima dugu raspravu o zavjeri, ističući da nema sumnje da su uzorci tla koje su Amerikanci dohvatili tijekom svojih misija Apollo zapravo došli s Mjeseca.
Čelnika Roscosmosa u srijedu je na sjednici parlamenta ispitano jesu li američki astronauti doista sletjeli na Mjesec. Ključni dokaz da su misije Apollo bile stvarne, prema Borisovu, jest činjenica da je tada NASA svojim sovjetskim kolegama podijelila uzorke tla s nekoliko letova s posadom.
“Prema ekspertizi naše Akademije znanosti, pokazalo se da je lunarno tlo doista lunarno,” Borisov je umirio zakonodavce, inzistirajući na tome da su uzorci proučavani u laboratorijima mnogih zemalja, ne samo u SSSR-u, i da definitivno nisu s ovog planeta.
Prethodni čelnik ruske svemirske agencije, Dmitrij Rogozin, bio je daleko skeptičniji u pogledu misija Apollo, rekavši da, iako su mnogi u Roscosmosu branili Washingtonovu verziju događaja, njemu nikada nisu predočeni uvjerljivi dokazi. Prema Rogozinu, nekoliko neimenovanih akademika čak ga je ljutito kritiziralo zbog kompliciranja međunarodnih odnosa i potkopavanja “sveta suradnja s NASA-om.”
Unatoč tome što je sve misije SAD-a u to vrijeme pomno pratio njihov svemirski rival, SSSR, skeptici su sumnjali u autentičnost programa Apollo još otkako je astronaut Neil Armstrong 21. srpnja 1969. stupio na Mjesec. Teoretičari tvrde da slijetanje na Mjesec zapravo je organizirala NASA, koja je morala brzo odgovoriti Sovjetima nakon što su poslali prvog čovjeka, Jurija Gagarina, u svemir 12. travnja 1961.
Mnogi argumenti teoretičara zavjere razotkriveni su tijekom godina, ali između 5 i 20 posto Amerikanaca i dalje vjeruje da je lunarni program njihove zemlje samo prijevara, prema raznim anketama.
Što se tiče Rusije, istraživanje Centra za istraživanje javnog mnijenja (WCIOM) pokazalo je još 2020. da gotovo pedeset posto Rusa misli da američka vlada “falsificirano” ekspedicije Apollo, sa samo 31 posto apsolutno sigurnih da su američki astronauti doista hodali po površini Zemljina satelita.
SAD je prestao slati lendere na Mjesec nakon završetka misije Apollo 17 u prosincu 1972.
Ranije ove godine, svemirska letjelica američke proizvodnje dotaknula je Mjesec prvi put u više od pola stoljeća, obilježavajući ono što je NASA-in administrator Bill Nelson nazvao “povratak SAD-a na Mjesec.” Međutim, NASA-in program Artemis pretrpio je brojne odgode tijekom godina, a povratak američkih astronauta na Mjesec sada se očekuje ne prije 2026. godine.