Europska komisija pod predsjednicom Ursulom von der Leyen suočava se s oštrim kritikama i pritiskom europske pravobraniteljice Terese Anjinho zbog ubrzanog procesa deregulacije bez odgovarajućih demokratskih procedura i konzultacija s civilnim društvom. Ta upozorenja dolaze uoči glasanja o nepovjerenju koje je zakazano za 10. srpnja, a koje bi moglo dodatno ugroziti poziciju predsjednice Komisije.
‘Iza zatvorenih vrata’
Pravobraniteljica Anjinho u razgovoru za Financial Times ističe da sama pojednostavljenja zakona nisu problem, već način na koji se ona provode. Posebno je zabrinjavajuće što Komisija koristi hitne procedure koje zaobilaze uobičajene zakonodavne procese, što može narušiti povjerenje javnosti u institucije EU-a. “Problem nastaje kada se pojednostavljenje veže uz hitne procedure koje odstupaju od normalnih zakonodavnih pravila,” rekla je Anjinho, upozoravajući da takav pristup može stvoriti dojam da se odluke donose “iza zatvorenih vrata” i “prebrzo”. Kritike se odnose i na pokušaje Komisije da ubrza pojednostavljenje klimatskih zakona iz prvog mandata von der Leyen, kao i na nedavni prijedlog izmjena pravila o korporativnoj održivosti. Pravobraniteljica je otvorila istragu jer Komisija nije konzultirala civilno društvo niti provela procjenu utjecaja, što je standardna praksa prije donošenja novih propisa. Predložene izmjene mogle bi ublažiti obveze kompanija u praćenju i izvještavanju o ljudskim pravima i okolišnim pitanjima u njihovim lancima opskrbe. Anjinho je naglasila da je demokratski proces ključan za osiguranje pravičnosti i transparentnosti te da se iznimke u zakonodavnom postupku smiju koristiti samo u rijetkim i opravdanim slučajevima.
Osim klimatskih i održivih pravila, pravobraniteljica provodi istrage i o drugim slučajevima ubrzanih postupaka Komisije, uključujući izmjene u poljoprivrednom financiranju koje daju poljoprivrednicima veću fleksibilnost u poštivanju okolišnih pravila, te o zakonima za borbu protiv krijumčarenja migranata. U posljednjem slučaju, organizacija Picum podnijela je pritužbu tvrdeći da Komisija nije procijenila ljudska prava povezana s kriminalizacijom osoba koje pomažu migrantima. Demokratske norme ne smiju uzimati zdravo za gotovo, osobito u vrijeme kada SAD pod predsjednikom Donaldom Trumpom ukida regulatorne agencije i nadzorne mehanizme. “Sjedinjene Države utječu na geopolitičke teme koje se tiču pojednostavljenja, konkurentnosti i obrane,” rekla je, naglašavajući važnost očuvanja demokratskih standarda u EU-u.
Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen suočit će se s glasovanjem o nepovjerenju u Europskom parlamentu 10. srpnja. Pokretač inicijative je rumunjski zastupnik Gheorghe Piperea, koji je kritizirao nedostatak transparentnosti u vezi s komunikacijom von der Leyen s izvršnim direktorom Pfizera tijekom pandemije COVID-a19. Iako se očekuje da će prijedlog nepovjerenja biti odbijen, glasanje simbolizira rastuće nezadovoljstvo dijelom europskih zastupnika zbog percepcije netransparentnosti i prevelikog utjecaja država članica na rad Komisije.
Procedure i transparentnost
Upozorenja europske pravobraniteljice Terese Anjinho bacaju svjetlo na važnost održavanja demokratskih procedura i transparentnosti u donošenju zakonodavnih odluka unutar EU-a. Dok Komisija nastoji ubrzati regulatorne procese kako bi povećala konkurentnost, rizik je da će to narušiti povjerenje građana i institucija, osobito u trenutku kada se predsjednica von der Leyen suočava s ozbiljnim političkim izazovima. Očuvanje demokracije i poštivanje zakonodavnih procedura ostaju ključni za legitimitet i stabilnost Europske unije.