Apple je u samo tri dana tijekom posljednjeg tjedna ožujka transportirao pet zrakoplova punih iPhone uređaja i druge opreme iz Indije u SAD, potvrdio je visoki indijski dužnosnik za The Times of India, prenose tehno mediji. Hitne isporuke organizirane su kako bi se izbjegla nova 10 postotna recipročna carina koju je uvela administracija američkog predsjednika Donalda Trumpa, a koja je stupila na snagu 5. travnja.
Prema izvorima, Apple trenutačno ne planira povećanje maloprodajnih cijena ni u Indiji ni na drugim tržištima unatoč carinama. Kako bi ublažio učinke carina, Apple je ubrzano premjestio zalihe iz svojih proizvodnih centara u Indiji i Kini u SAD, iako je ovo razdoblje inače sezonski slabije za isporuke, prenosi tehno. Tvornice u Indiji, Kini i drugim ključnim lokacijama isporučivale su ubrzano proizvode u SAD u očekivanju viših carina, pišu svjetski mediji.
Prema izvješću, ovo gomilanje zaliha omogućit će Appleu privremeno zadržavanje postojećih cijena. “Rezerve koje su stigle uz nižu carinu privremeno će zaštititi tvrtku od viših cijena koje će morati plaćati za nove isporuke po izmijenjenim poreznim stopama,” objasnio je izvor. “Buduće povećanje cijena zbog carinskog opterećenja neće se moći ograničiti samo na američko tržište, nego će se morati primijeniti u ključnim regijama diljem svijeta, uključujući i Indiju,” tvrde mediji.
Apple trenutačno analizira kako različite strukture carina po proizvodnim lokacijama utječu na njegov globalni opskrbni lanac. SAD ostaje ključno tržište za Appleove proizvode, a tvrtka nastoji izbjeći prebacivanje dodatnih troškova na potrošače, što bi moglo negativno utjecati na potražnju i profitne marže.
Administracija predsjednika Trumpa najavila je i uvođenje dodatnih 26 postotnih recipročnih carina koje će stupiti na snagu 9. travnja, što bi moglo utjecati na Appleovu strategiju proizvodnje u budućnosti. Indija će vjerojatno igrati sve važniju ulogu u Appleovoj globalnoj proizvodnoj mreži, budući da tvrtka sve više premješta proizvodnju iz Kine.
Apple se trenutačno u Indiji fokusira na proizvodnju iPhone uređaja i AirPodova, a time potencijalno stječe carinsku prednost, jer indijski izvoz u SAD podliježe recipročnim carinama od dvadeset šest posto, u usporedbi s pet posto koje se odnose na kinesku robu. Ta razlika od 28 postotnih bodova stvara snažne ekonomske poticaje Appleu da ubrza premještanje proizvodnje u Indiju. Tvrtka već sada čini najveći dio gotovo 9 milijardi dolara vrijednog indijskog izvoza pametnih telefona u SAD, iako će daljnji pomaci u proizvodnji ovisiti o konačnim uvjetima koje SAD dogovori s različitim zemljama.
Inače, Apple je bio među tvrtkama koje su u četvrtak, 3. travnja, doživjele najveći pad cijene dionica, dan nakon što su najavljene nove carine. Pad Appleovih dionica izbrisao je 300 milijardi dolara iz tržišne vrijednosti tvrtke, uglavnom zbog toga što se proizvodnja iPhone uređaja odvija u inozemnim tvornicama.