U srijedu ujutro, Apple povukao obloge Off iPhone 16E, sada najjeftiniji model u trenutnoj liniji tvrtke. U osnovi zamjenjuje zastarjeli 2022. iPhone SE kao opciju “pristupačne”, ali označava pomak od značajnog popusta po kojem je starija linija SE bila poznata. IPhone 16E počinje od 599 USD, sužavajući jaz između njega i 799 USD iPhone 16 To je izašlo prošle jeseni. Bit će dostupan za predbilježbu počevši od petka, 21. veljače, s datumom ulice nakon sljedećeg tjedna u petak, 28. veljače.
IPhone 16E je ujedno i prvi telefon koji sadrži Appleov C1 mobilni modem. Apple je imao puno uspjeha sa svojim interni čipovi, poput M1 i UP-a u svojim računalima i čipovima A-serije u svojim mobilnim uređajima. Stanični modem je kritičan, ali često previdjen element u telefonima, a ako Apple nije zabio slijetanje na C1, to bi moglo značiti sve vrste problema s povezivanjem. Nadamo se da je Apple naučio lekciju iz skandala s “antenagatom” – kada se iPhone 4 borio sa čvrstoćom staničnog signala zbog dizajna i postavljanja antena – i osigurao je da se povezivanje iPhonea 16E u skladu s njuškom.
S prednje strane, teško biste se pritisnuli da ovaj telefon kažete osim iPhonea 14. Specifikacije zaslona su identične, nudeći 6,1-inčni OLED s ploči rezolucije 2532×11170 i vršne svjetline od 1.200-nit. To nije tako oštro ili gotovo svijetlo kao iPhone 16. IPhone 16E dobiva gumb za akciju i USB-C priključak, iako promašuje na kontroli kamere.
Oko stražnje strane, iPhone 16E se razlikuje od svog iPhone srodnika, jer ima samo jednu kameru, slično kao iPhone SE prije njega. To je 48MP senzor s puno zajedničkog s glavnom kamerom trenutne iPhone 16, ali Apple zadržava nekoliko elemenata za telefon višeg nivoa, poput stabilizacije pomaka senzora, najnovije verzije fotografskih stilova i mogućnost prilagodbe fokusa u Portretni način rada. U međuvremenu, čini se da je selfie kamera identična i donosi ID face iPhoneu 16E.
Telefon se nalazi u aluminiji, staklenoj leđima i Appleovom keramičkom štitu sprijeda. Iako Apple još uvijek sugerira da je ovaj keramički štit “čvršći od bilo kojeg stakla za pametne telefone” u svom priopćenju za javnost, vrijedno je napomenuti da sam Apple nudi noviji spoj keramičkog štita koji tvrdi da je “dva puta jači od bilo kojeg stakla za pametne telefone.” To svakako postavlja neko pitanje o tome koliko je zaista starije keramički štit na iPhoneu 16E, pogotovo kad sam vidio dosta habanja na zaslonu kada sam pregledao iPhone 16.
Unutarnji telefon su zanimljiva demonstracija stratifikacije proizvoda. Već je postojao jaz između iPhonea 16 i 16 Pro u tome što su Pro modeli dobili A18 Pro čip s bržim brzinama i više GPU jezgara. Dok iPhone 16E spakira čip “A18” poput iPhonea 16, nije sasvim isti. Ima isti broj CPU jezgara, ali dobiva samo 4-jezgreni GPU, dolje od 5-jezgrenog GPU-a iPhonea 16. S obzirom na mali deficit izvedbe iPhonea 16 pored iPhonea 16 Pro, očekivao bih da će iPhone 16E napraviti još jedan korak dolje. Ipak, s neuralnim motorom netaknutim na iPhoneu 16E, moći će se uključiti u različite značajke Apple Intelligence, za sve što vrijedi.
Naravno, postoji neki kompromis za iPhone 16E – morao je postojati da bi ga sletio s nižom cijenom od ostalih telefona u Appleovom popisu. Sve u svemu, ne čini se pretjerano ugroženim, ali također ne ima toliko popusta kao što su to činili rani iPhone SE modeli. Dolazak u iznosu od 599 USD može učiniti Appleov najjeftiniji telefon, ali Appleov posljednji proračunski model, 2022 iPhone SElansiran s cijenom od 429 dolara dok nosi isti čip kao i tada 799 USD iPhone 13. Njegov je dizajn u to vrijeme bio vrlo datiran, ali nije bilo zanemarivanja gotovo 50% popusta koji je pružio. Ovoga puta Apple je barem temeljio iPhone 16E na dizajnu koji je star samo nekoliko godina, čak i ako se svake godine od 2018. godine dobije manjim podešavanjem.
Morat ćemo vidjeti koliko dobro iPhone 16E zapravo djeluje. Ali s Android tržištem već nudi neke uvjerljive iPhone alternative oko 600 dolara, poput OnePlus 13RApple će možda teško učiti kupce koji već nisu zaključani u Appleov ekosustav.
Mark Knapp je freelancer koji doprinosi zanemama za ign koji pokriva sve elektroniku i hardver za igranje. Ima više od 10 godina iskustva u tehnološkoj industriji s Bylines u PCMag, Review, CNET i još mnogo toga. Pronađite Mark na Twitteru @Techn0mark ili bluesky u @Techn0mark.