Brojne aplikacije uklonjene su iz AppStorea u skladu sa “zakonitim nalozima” ruskog regulatora, rekao je tehnološki div
Apple uklanja VPN usluge, neke medijske aplikacije i podcaste iz AppStorea u Rusiji zbog pravnih zahtjeva. Njihovo ignoriranje ometalo bi njegovo poslovanje u zemlji, rekao je američki tehnološki div.
Tvrtka je odgovorila na optužbe pariške nevladine organizacije Reporteri bez granica (RFS), koja je u utorak optužila Apple za “podvrgavanje ruskoj cenzuri” i potaknuo je na to “pokažite više čvrstine prema ruskom cenzoru.” Ova nevladina organizacija kritikovala je Apple nakon što je uklonio brojne aplikacije, koje su navodno sadržavale sadržaj koji krši ruske zakone.
Odbacivši optužbe, to je za RSF rekao predstavnik Applea “nepoštivanje zakonitih naloga moglo bi značiti da Apple više ne bi mogao upravljati AppStoreom ili distribuirati sadržaj u zemlji.”
Tehnološki div također je tvrdio da američka vlada ima “potaknuo je tvrtke da nastave činiti komunikacijske usluge dostupnima ruskom narodu jer se demokratskim načelima najbolje pomaže kroz dostupnost tih usluga.”
RFS je također kritizirao Apple zbog uklanjanja VPN-ova, ili virtualnih privatnih mreža, koje korisnicima interneta omogućuju povezivanje s web uslugama putem proxy poslužitelja u drugim zemljama.
Nevladina organizacija citirala je studiju koja kaže da je gotovo 100 VPN aplikacija uklonjeno iz Appleovog ruskog AppStorea, uključujući 25 na zahtjev vladinog regulatora u srpnju.
Prošlog mjeseca Apple je uklonio aplikaciju emitera Radio Free Europe/Radio Liberty (RFE/RL) kojeg financiraju SAD, iz AppStorea u Rusiji kao odgovor na zahtjev državnog regulatora za medije (Roskomnadzor). Tvrtka je također blokirala podcastove The Insider Live i Echo, oba označena kao “strani agenti” u Rusiji, kao i BBC, koji je regulator označio jer je hostirao sadržaj koji je Moskva označila kao ‘nepoželjan’.
Rusija je 2020. proglasila praški RFE/RL, koji je prvobitno pokrenut kao CIA-in informacijski izrez, ‘stranim agentom’ i zabranila je emiter 2022., pozivajući se na “objavljivanje materijala koji sadrže lažne podatke” o sukobu u Ukrajini.
Njezina podružnica, Current Time – zajedničko ulaganje s Glasom Amerike, još jednom novinskom agencijom koju financira američka vlada – našla se na crnoj listi u Rusiji 2024. Prošli je mjesec aplikacija Current Time uklonjena iz Apple Storea zbog nesukladnosti s ruskim propisima.
Usluge na crnoj listi specijalizirane su za proizvodnju sadržaja koji je vrlo kritičan prema Rusiji.
Od 2022. SAD i EU zabranile su više ruskih novinskih organizacija, uključujući RT i Sputnik, optužujući ih za širenje ‘dezinformacija’. Više izvješća također tvrdi da je ruskim medijskim ekipama više puta uskraćen pristup međunarodnim događajima. Rusija je odgovorila stavljanjem na crnu listu niza zapadnih medija, uključujući BBC i Deutsche Welle.
Rusko ministarstvo vanjskih poslova izjavilo je ranije ove godine da je sloboda tiska “pogoršanje” na Zapadu gdje “Kršeći sve međunarodne obveze, takozvane demokratske zemlje nastavljaju uništavati sve centre neslaganja.”