Planovi tehnološkog diva dolaze usred eskalirajuće trgovinske bitke između SAD -a i Kine
Tehnološki gigant Apple planira premjestiti skup svih iPhonea iz Kine u Indiju, prema indijskom Ministarstvu komunikacija, kako ih navode lokalni mediji. Pomak dolazi uslijed rastućih trgovinskih napetosti između Washingtona i Pekinga.
Kina, gdje Apple izrađuje većinu svojih iPhonea putem dobavljača poput Foxconna, pogodile su najteže američke tarife. Napetosti su eskalirale nakon što je predsjednik Donald Trump nametnuo strme 145% dužnosti na neki kineski uvoz prošlog mjeseca, dio šireg pritiska koji je ciljao više od 90 trgovinskih partnera. Peking je odgovorio s 125% tarifa na američku robu i nove izvozne rubnice.
U utorak, indijski ministar za telekomunikacije Jyotiraditya Scindia rekao je Apple “Odlučio je izvoditi i proizvesti sve svoje mobilne telefone u Indiji u godinama koje dolaze.”
Izvršni direktor Applea Tim Cook navodno je potvrdio promjenu proizvodnje tijekom tromjesečnog poziva na zaradu, rekavši “Većina iPhonea koji se prodaju u SAD -u imat će Indiju kao svoju zemlju podrijetla.”
S više od 60 milijuna iPhonea koji se očekuje da će biti prodani godišnje u SAD-u do kraja 2026., Apple bi trebao udvostručiti proizvodnju u Indiji, prema medijskim izvještajima. Tvrtka je u prošloj godini sastavila 22 milijarde dolara, što je povećanje od 60% što je indijsku udio na oko 20% globalne proizvodnje iPhonea. Kina, međutim, još uvijek čini otprilike 80% Appleovih proizvodnih kapaciteta.
IPhone Pošiljke iz Indije u SAD navodno su se pokupile uoči Trumpove širom svijeta “Recipročno” Tarife, koje su stupile na snagu 5. travnja. Apple je odletio pet planerskih iPhonea i drugih uređaja iz Indije u SAD tijekom tri dana krajem ožujka, izvijestio je Times of India.
Apple je izgubio više od 700 milijardi dolara tržišne vrijednosti u četiri dana nakon Trumpove tarifne najave. Zaliha je oporavila neku zemlju nakon što je ponudio privremeni povrat za potrošačku elektroniku napravljenu u Kini. Uređaji i dalje podliježu zasebnom 20% poreza na svu kinesku robu. Indija je pogođena 26% tarifom, koja je sada na čekanju dok pregovara o trgovinskom sporazumu s Washingtonom.
Trump kaže da je njegova tarifna kampanja dio šireg napora za oživljavanje američke proizvodnje i vraćanje radnih mjesta kući. Mjere su zastale do srpnja, dok uprava traži bilateralne sporazume.
Indijski ministar trgovine Piyush Goyal rekao je u utorak da dvije strane čine “Vrlo dobro” napredak i očekivano da će uskoro dovršiti posao.
Industrijski stručnjaci kažu da prebacivanje proizvodnje iz Kine možda nije lako, jer su tamo još uvijek izrađene komponente visoke vrijednosti poput poluvodiča, a proizvodnja čipova u Indiji je “Pet do deset godina daleko.”