Novoizabrani predsjednik Donald Trump u srijedu je sugerirao da bi SAD mogao preuzeti kontrolu nad Kanadom, Grenlandom i Panamskim kanalom – neočekivana božićna poruka koja je posljednjih dana izazvala zabrinutost među svjetskim čelnicima dok se trude pripremati za Trumpov drugi mandat u Bijeloj kući.
U objavi u srijedu na platformi Truth Social, Trump je zaželio “sretan Božić svima”, uključujući “divne kineske vojnike, koji s ljubavlju, ali ilegalno, upravljaju Panamskim kanalom”, prije nego što je krenuo na nišan Kanade. i Grenland također, za koji je ponovno sugerirao da bi mu moglo biti bolje pod upravom SAD-a.
Trump je ponovio svoju tvrdnju da su američki brodari prisiljeni plaćati “smiješne” i “pretjerane” cijene za plovidbu Panamskim kanalom – umjetnim plovnim putem dugim 51 milju koji povezuje Atlantski i Tihi ocean. Sugerirao je, bez dokaza, da kineski interesi stječu ogroman utjecaj na plovni put, što su panamski čelnici uporno poricali.
TRUMP IZNOSI IDEJU DA VRATIMO PANAMSKI KANAL: ‘BLUDA SMO GA DALI’
U svom postu na Truth Socialu u srijedu, Trump je također podrugljivo nazvao kanadskog premijera Justina Trudeaua “guvernerom” ponavljajući svoj nedavni prijedlog da bi se Kanada trebala pretvoriti u američku državu.
“Kada bi Kanada postala naša 51. država, njihovi porezi bili bi smanjeni za više od 60%, njihove bi se tvrtke odmah udvostručile, a bile bi vojno zaštićene kao nijedna druga zemlja u svijetu”, rekao je Trump.
Naposljetku, novoizabrani predsjednik usmjerio je pozornost na Grenland; autonomna, geografski važna arktička lokacija prepuna prirodnih resursa, uključujući minerale rijetke zemlje.
SAD, rekao je Trump u srijedu, “osjećaju da su vlasništvo i kontrola Grenlanda apsolutna potreba” iz razloga nacionalne sigurnosti i “globalne slobode”.
Veća slika
Trumpov poduži post na Truth Socialu nije uspio ublažiti zabrinutost nekih svjetskih čelnika, koji su pažljivo pratili Trumpove postupke i njegove izjave posljednjih tjedana tražeći naznake kako bi mogao vladati u drugom mandatu.
Čini se da su te primjedbe također u suprotnosti s politikom “Amerika na prvom mjestu” koju je Trump dugo zagovarao, a koja nastoji dati prioritet domaćoj politici umjesto širenju ili prisutnosti SAD-a u inozemstvu.
Zastupnik Ryan Zinke, R-Mont., ponovio je Trumpovu zabrinutost u intervjuu u četvrtak, opisujući utjecaj Kine u Panamskom kanalu i više cijene koje imaju brodari kao “pucanj preko pramca”.
“Zapamtite, imamo Kinu i Kubu,” rekao je Zinke u “Jutra s Marijom.“ “Imamo Madura u Venezueli. Imali smo tamo ruske brodove. A Panamski kanal je kritičan za našu nacionalnu sigurnost. A trenutno njime upravlja Komunistička partija Kine. Tako da je to zabrinjavajuće – apsolutno.”
‘AMERIKA PRVA’ VS. ‘AMERIKA ZADNJA’: ŠTO TRUMPOV POVRATAK ZNAČI ZA AMERIČKU VANJSKU POLITIKU?
Istini za volju, nije prvi put da je Trump pokazao interes za Grenland, mineralima bogat, geografski važan teritorij.
Godine 2019., tadašnji predsjednik Trump rekao je novinarima da je “zainteresiran” za kupnju Grenlanda, što je tada opisao kao “u suštini” “veliki posao s nekretninama”. Međutim, napor u 2019. nikad nije zaživio; a ovaj je tjedan grenlandski premijer Mute Egede odmah izlio hladnu vodu na ideju da bi se njihov teritorij mogao prodati SAD-u
“Grenland je naš”, rekao je ovaj tjedan premijer Grenlanda Mute Egede, odgovarajući na Trumpov prijedlog.
“Nismo na prodaju i nikada nećemo biti na prodaju”, rekao je. “Ne smijemo izgubiti našu dugu borbu za slobodu.”
U međuvremenu, panamski predsjednik José Raúl Mulino također je osporio ideju da su američki brodovi izdvojeni ili plaćani veće naknade za plovidbu Panamskim kanalom—kao i ideju da SAD, koji je postupno ukinuo svoje vlasništvo početkom 1970-ih, ima bilo kakvo pravo ponovno uspostaviti kontrolu nad točkom broda.
U videu objavljenom na društvenim mrežama ranije ovog tjedna, Mulino je uvjeravao građane svoje zemlje da se o “suverenitetu i neovisnosti naše zemlje ne može pregovarati”.
Panamski kanal jedan je od najvećih i strateški najvažnijih plovnih putova za robni promet na svijetu. Obrađuje otprilike 5% ukupne globalne pomorske trgovine i otprilike 40% američkog kontejnerskog prometa.
Nedavne više cijene prvenstveno su rezultat suše i veće konkurencije, zbog čega su razine vode prošle godine pale na najnižu zabilježenu točku. Iako su se razine vode od tada oporavile, operateri kanala bili su prisiljeni privremeno ograničiti promet plovila i povećati troškove za brodove koji koriste ovu međutočku.
Drugi čimbenici također su igrali ulogu u višim cijenama pomorskog prijevoza.
Niz napada na brodove u Crvenom moru krajem prošle godine potaknuo je mnoge velike pošiljatelje robe, uključujući BP i Equinor, da zaustave ili preusmjere svoje pošiljke dalje od Sueskog kanala. Neki su odlučili preusmjeriti zalihe preko Rta dobre nade, dodajući tjednima dodatnog vremena svojim putovanjima.
Ministarstvo vladine učinkovitosti ili DOGE prošlog je tjedna na društvenim mrežama netočno ustvrdilo da je Panamski kanal američke porezne obveznike koštao 15,7 milijardi dolara. Zapravo, veće troškove snose brodovi koji prolaze plovnim putem, u obliku cestarina. Američka vlada ne subvencionira kanal.
‘AMERIKA PRVA’ VS. ‘AMERIKA ZADNJA’: ŠTO TRUMPOV POVRATAK ZNAČI ZA AMERIČKU VANJSKU POLITIKU?
Panamske vlasti naglasile su da cijene nisu rezultat “nepravednog” tretmana, kapitulacije pred Kinom ili bilo kojeg drugog utjecaja nacionalne države.
“Kanal nema izravnu ili neizravnu kontrolu Kine, niti Europske unije, niti Sjedinjenih Država ili bilo koje druge sile”, rekao je Mulino u svojim primjedbama. “Kao Panamac, odbacujem svaku manifestaciju koja pogrešno predstavlja ovu stvarnost.”
Ipak, čini se da Trump ne odustaje od tvrdnji o proširenju.
KLIKNITE OVDJE ZA PREUZIMANJE APLIKACIJE FOX NEWS
“Panamski kanal smatra se VITALNIM nacionalnim dobrom Sjedinjenih Država, zbog njegove kritične uloge u američkom gospodarstvu i nacionalnoj sigurnosti”, napisao je Trump u nedjelju na Truth Social postu. “Siguran Panamski kanal ključan je za američku trgovinu i brzo raspoređivanje mornarice, od Atlantika do Pacifika, i drastično skraćuje vrijeme otpreme do američkih luka.”
“Nećemo to podnijeti”, rekao je. “Dakle, dužnosnicima Paname, molim vas da se u skladu s tim upute.”