Rusija i Kina organizirale su zajedničku patrolu nad sjevernim dijelom Tihog oceana i Beringovim morem u blizini obale Aljaske. Dok Rusija redovito leti svojim bombarderima iznad Beringovog mora, zajednička patrola u srijedu bila je prva koja je okupila bombaše iz obje zemlje u području sjevernog Pacifika – piše BBC.
U patroli su sudjelovali ruski nosači strateških projektila TU-95MS i strateški bombarderi Xian H-6 kineskog ratnog zrakoplovstva. Moskva i Peking rekli su da “nije bio usmjeren ni na jednu treću stranu”, dok je američko-kanadsko zapovjedništvo zračno-svemirske obrane (NORAD) izjavilo da su bombarderi, koje je presrelo, ostali u međunarodnom zračnom prostoru i da se “nisu smatrali prijetnjom”.
Senatorica Aljaske Lisa Murkowski opisala je događaj kao “neviđenu provokaciju naših protivnika”, dodajući da je to “prvi put da su presretnuti kako rade zajedno”.
Interesi na Arktiku
Za znakove arktičkih ambicija Pekinga, Washington ne treba tražiti dalje od Aljaske – piše The Diplomat. Kineski interesi u energetici nisu ograničeni samo na Aljasku; obuhvaćaju cijeli Arktik, gdje klimatske promjene otvaraju nove plovne putove i izvore obnovljive energije. Iako ne izlazi na njega, Kina nastoji što više biti prisutna u području Arktika i stvoriti iluziju arktičke zemlje.
Jedan od najvećih projekata na tom području je 43 milijarde dolara vrijedan Alaska LNG projekt, koji je uključivao suradnju američkih i kineskih korporacija. Zanimljiva ostaje i ruska ambicija razvoja Sjevernog morskog puta kao konkurentne nacionalne prometne arterije s mogućnošću njezine međunarodne uporabe za prijevoz između Europe i Azije, koja bi zamijenila tradicionalne pomorske rute.
Kako se led nastavlja topiti, Peking i Moskva sve intenzivnije ulaze u regiju, investirajući u ekonomske, diplomatske i strateške prednosti koje očekuje od Arktika.
Raste zabrinutost
U izvješću o sigurnosti na Arktiku objavljenom u ponedjeljak, Ministarstvo obrane SAD-a izrazilo je zabrinutost zbog “sve veće usklađenosti” Kine i Rusije te predvidjelo da će se njihova vojna suradnja nastaviti povećavati.
Podsjetimo se, Kina i Rusija razvile su bliskije veze otkako je Zapad stavio Moskvu pod sankcije nakon početka rata u Ukrajini u veljači 2022. Zemlje NATO-a objavile su zajedničku izjavu na kraju nedavnog summita u Washingtonu optužujući Kinu da je “odlučujući pokretač” ruskog rata u Ukrajini.
Svaki prikaz produbljivanja suradnje SAD i europske zemlje promatraju sa strepnjom. Ranije ovog mjeseca, Moskva i Peking završili su svoju četvrtu zajedničku pomorsku patrolu u sjevernom i zapadnom Tihom oceanu.
Kina pojačala vojnu aktivnost u kritičnoj zoni i to usred NATO summita