Pan Jian, supredsjednik tvrtke CATL koja je najveći svjetski proizvođač baterija, rekao je na panelu na Svjetskom gospodarskom forumu u Davosu da kineski proizvođači automobila izbjegavaju tradicionalni izraz EV (electric vehicle – električno vozilo) i umjesto toga koriste “EIV”, ili electric inteligent vehicle (električno inteligentno vozilo).
“Zapravo mi ih više ne zovemo EV. Zovemo ih EIV. ‘I‘ označava inteligentno”, rekao je Pan na sjednici u utorak, javlja Business Insider.
Pan je rekao da je razlog procvata kineskog tržišta električnih vozila to što postoji “savršen brak između E i I”.
“E omogućuje I, tako da potrošačima nudi cijeli niz novih značajki koje se ne mogu ponuditi s tradicionalnim automobilima s motorom s unutarnjim izgaranjem”, rekao je.
Posljednjih godina kinesko tržište električnih vozila je u procvatu i doživjelo je priljev pristupačnih modela prepunih visokotehnoloških dodataka .
U ožujku je proizvođač pametnih telefona Xiaomi izbacio svoju limuzinu SU7 koja košta od oko 30.000 eura i dolazi s naprednim značajkama autonomne vožnje i prepoznavanjem glasa koje vozačima omogućuje upravljanje kućanskim aparatima iz svog automobila, dok je EV startup Xpeng opisao svoj novi električni automobil P7+ (oko 26.000 eura), kao prvo vozilo “definirano umjetnom inteligencijom” na svijetu.
Kineski BYD prošlog je siječnja najavio da će potrošiti 14 milijardi dolara na tehnologiju umjetne inteligencije i autonomne vožnje za svoja vozila.
Zoe Zhang, analitičarka u energetskoj konzultantskoj tvrtki Rho Motion, rekla je za Business Insider da je pojam “EIV” postao široko uobičajen u Kini, a proizvođači automobila bore se da ostanu relevantni na brutalno konkurentnom tržištu električnih vozila u zemlji nudeći naprednije sustave i softver u kokpitu. Rekla je i da kineski proizvođači automobila mnogo ulažu u to da njihova električna vozila postanu inteligentnija i da izgrade vlastiti hardver, poput čipova.
“Lakše je ugraditi te inteligentne funkcije u električna vozila nego u tradicionalna vozila s motorom s unutarnjim izgaranjem zbog čipova”, rekla je Zhang, dodajući da je to jedan od razloga zašto su se kineske tvrtke potrošačke elektronike poput Xiaomija i Huaweia okrenule električnim vozilima.