Ako želite preciznost vožnje, kupite BMW s oznakom M. Ako želite brzo stići od točke A do točke B, nabavite Audi RS. A ako želite voziti bočno, bučno, s velikim smiješkom na licu, onda je za vas Mercedes AMG, piše Auto bild.
Barem je tako bilo godinama, no danas te se razlike pomalo izjednačavaju kako proizvodnja sva tri velika njemačka odjela za performanse „svetog trojstva” pokriva sve veću širinu, Mercedes-AMG ipak i dalje proizvodi V8 modele brutalne sirove snage. S više od pola stoljeća povijesti AMG modela s trokrakom zvijezdom na poklopcu motora i 25 godina otkako je postao punopravni odjel Mercedesa, ne nedostaje uspješnih i zanimljivih automobila iz AMG-a. Iz mase različitih AMG modela različitih klasa i dekada, pokušali smo izdvojiti najzanimljivije od najboljih koje je AMG ikada proizveo…
Mercedes-Benz G 65 AMG
Prije svih, G65 AMG nije na ovom popisu jer je posebno dobar za vožnju. Našao se na ovom popisu jer je njegovo cjelokupno postojanje neobično – vojno vozilo maslinaste boje s karoserijom na okviru s ultra-luksuznom kožnom unutrašnjosti i 6,0-litrenim twin-turbo V12 motorom ispod poklopca, koji pruža 630 konjskih snaga i 1000 Nm okretnog momenta. Taj je W463 AMG toliko nepotreban, toliko prkosno neumjesno u modernom svijetu, da je izvanredno što je još uvijek u prodaji…
Mercedes-Benz SL 73 AMG
Danas smo navikli da su AMG modeli sada redoviti dio Mercedesove ponude, ali u prošlosti su AMG proizvodi bili puno specijaliziraniji i puno rjeđi. Možda su najbolji slučaj mnoge AMG verzije legendarnog SL roadstera iz 1990-ih, koji obožavatelji također znaju kao R129. Neosporan vrhunac došao je s verzijom SL73, i da, bili su to dani kada se brojka u nazivu zapravo odnosila na obujam motora. Ipak, ovaj je automobil bio opremljen atmosferskim 7,3-litrenim V12 motorom koji je proizvodio 525 konjskih snaga—i to također u karoseriji koja se gotovo nije razlikovala od osnovnog modela SL280. Osim toga, ovaj je motor poslužio kao osnova za sportski automobil Pagani Zonda.
Mercedes-Benz E 63 AMG
Da, ni ovaj popis ne bi mogao postojati bez brzog karavana. Naš osobni favorit je E 63 AMG klasa u W212 generaciji prije facelifta. Zašto baš taj? Pa, ispod prednjeg poklopca nalazio se najveći motor koji je Mercedes ikada ugradio i koji će ugraditi ispod haube luksuznog karavana sa zaista prostranim prtljažnikom – stari poznati moćni 6,2-litreni atmosferski M156 osmerocilindraš. Prvi motor razvijen od temelja od strane AMG-a. Što više možete poželjeti? Ajde, dobro, nešto manju potrošnju…
Mercedes-AMG GT R
Početni AMG GT obećavao je, ali originalni GT R bio je jedan od prvih automobila koji je na pravi način pokazao da AMG ima više trikova u rukavu od mladenačke nesmotrenosti koja uništava gume u svakoj prilici. AMG GT R bio je automobil koji se nije suprotstavio samo BMW-u, već i Porscheu. Izvedba R bila je šira, niža, lakša i preciznija pri upravljanju. Njegov ‘party trik‘ (osim 4,0-litrenog twin-turbo V8 motora od 585 konjskih snaga) bila je kontrola proklizavanja u devet stupnjeva, s postavkama koje su se kretale od sigurnog do potpunog gašenja, gdje se samo možete nadati da je ono stablo daleko.
Mercedes-Benz SLS 63 AMG
Da je SLS izradio neki drugi proizvođač automobila, bio bi u opasnosti da postane samo jednostavan retro automobil koji se poziva na slavnu prošlost, definiran svojim vratima Gullwing i ničim drugim. Srećom, to nije bio slučaj. Bio je to nevjerojatno elegantan grand tourer pokretan jednim od najboljih motora svih vremena – 6,2 litrenim M156 V8 motorom. Hardcore Black Series je bio sjajan, ali bezvremensko lijepi original osvaja mjesto na ovoj ljestvici. Iako nije tako precizan kao neki od svojih suvremenih konkurenata, kod SLS-a nikada se nije radilo o tome. Radilo se o putovanju na velike udaljenosti u luksuznoj udobnosti, slušanju prekrasnog zvuka atmosferskog V8 motora i privlačenju pažnje gdje god otvorite vrata.
Mercedes-Benz CLK GTR
CLK GTR nema “AMG” u svom imenu, ali ga je doslovno proizveo AMG u svojoj poznatoj tvornici u Affalterbachu, tako da je njegovo mjesto ovdje potpuno zasluženo. Ne postoji nijedna homologirana GT1 jurilica iz 1990-ih koja nije sjajna, ali CLK GTR je možda najbolji od svih. Imao je zadivljujući 6,9-litreni V12 koji je proizvodio 631 KS i, unatoč tome što je u biti bio trkaći specijalac s registarskom pločicom, imao je nešto slično luksuznoj unutrašnjosti.
Mercedes-Benz CLK DTM AMG
DTM ili Black Series? Koji od dva hardcore specijalca izgrađena na drugoj generaciji CLK coupea (C209) više zaslužuje mjesto na ovoj ljestvici? Pa, na kraju je izbor pao na raniju verziju DTM-a. Bilo je to drugačije vrijeme – obično kada proizvođač automobila pobijedi u trkaćoj seriji (kao što je Mercedes u DTM Touring Car Series 2003.) oni naprave posebno prigodno izdanje koje uključuje neke naljepnice i pločicu s brojem. Međutim, Mercedes je proizveo punopravnog trkaća sa širom karoserijom, manjom masom i 5,4-litrenim V8 motorom s turbopunjačem. S najvećom brzinom od 320 km/h, bio je brži od kasnije serije Black Series, a iz razloga koje nikada nećemo razumjeti, ali ćemo im uvijek biti zahvalni, pojavio se i kao kabriolet.
Mercedes-AMG 300 E 6.0
Počasno mjesto pripada i drugom modelu AMG-a, koji je nastao i prije nego što je odjel kupio Mercedes: legendarnom AMG Hammeru. Ako niste upoznati s ovim automobilom, bila je to vrlo modificirana verzija Mercedesa W124 – preteče današnje E-klase – koja je već imala svoju top izvedbu u vidu modela 500 E. Najsnažnija verzija imala je atmosferski 6,0-litreni V8 motom s 385 konjskih snaga – više nego dovoljno za luksuznu limuzinu kasnih 1980-ih. Dolazio je kao sedan ili kupe, a napravljen je i jedan karavan. Sve izvedbe stizale su u prijetećoj crnoj boji s višedijelnim kotačima u boji karoserije.
Mercedes-Benz C 63 AMG Black Series
Hardcore automobili Black Series uvijek su bili među AMG-ovim najhvaljenijim kreacijama, a pretpostavljamo da je linija dosegla svoj vrhunac s C63. Ponovno je zvijezda bio atmosferski osmerocilindrični M156 motor, koji je u ovom slučaju proizvodio 517 konja uz nezaboravan zvuk. Dopunjen je brojnim promjenama karoserije, uključujući potpuno podesivi KW ovjes, diferencijal s ograničenim proklizavanjem i trostupanjski sustav kontrole stabilnosti. I povrh svega, imali ste ultimativni trik Black Series: dotjeranu, blago proširenu karoseriju koja je činila da C 63 AMG izgleda kao superauto.
Mercedes-AMG One
Automobil zbog kojeg je više nego jednom Mercedesovom inženjeru pala pokoja vlas s glave i koji je izazvao mnoge neprospavane noći. Ideja je bila zanimljiva – izraditi cestovni automobil s motorom iz Formule 1. Danas već znamo da je to moguće. Samo nekoliko odabranih novinara imalo je priliku sjesti u ovaj hiperautomobil, ali ipak mirne savjesti možemo reći da se radi o potpunom inženjerskom čudu. Samo zahvaljujući činjenici da je Mercedes ovaj automobil uspješno dovršio i izveo na trkaću stazu, zaslužuje priznanje i mjesto na ovoj ljestvici.
Kao dodatak: anti-AMG
Ovaj notorni AMG model vrlo je zanimljiv zbog male serije i činjenice kako je riječ o jednovolumenu – Mercedes R-klasa 63 AMG 4MATIC (W251). Općenito, mercedesova R-klasa, jednovolumen stvorena uglavnom za Amerikance na platformi i s tehnikom ML-a drugdje nije bila pretjerano popularan model. Iako je praktičan, ovaj monovolumen nije oduševio ljubitelje AMG modela.
Tako je model koji se proizvodio od 2006. do 2013. godine danas prava rijetkost na cesti posebno u izvedbi R63 AMG sa 6,2-litrenim V8 motorom snage 510 KS u 630 Nm okretnog momenta i pogonom na sve kotače koji se proizvodio samo 2006. godine i to u samo 200 primjeraka. Ujedno riječ je o najrjeđem AMG modelu uopće…