Bilo da se radi o Volkswagenu, Mercedesu, BMW-u ili Audiju, najčešća riječ koja nam dolazi iz njemačkih tvrtki u posljednje vrijeme je – štednja. Audi je već zatvorio jednu tvornicu, VW će se riješiti desetaka tisuća radnika, ukidaju se bonusi, smanjuju plače…
Sve ovo jasno daje do znanja da je njemačka automobilska industrija u krizi, možda i najvećoj u svojoj povijesti. Jedan od razloga za to je Kina, precizno kinesko tržište na kojoj su Njemački proizvođači izgubili svoj oslonac i ogromnu bazu kupaca pod naletom nemilosrdne kineske konkurencije. Njemački proizvođači su se jako uzdali u Kinu kao motor svog rasta, a sada ih ta ovisnost može skupo koštati, piše Tagesschau.
Kupci traže pristupačne električne automobile, Nijemci ih nemaju
Kako električni auti uzimaju sve veći dio tržišta u Kini, uspjeh njemačke autoindustrije u budućnosti će uvelike ovisiti o tome hoće li i kada će njemački proizvođači automobila moći ponuditi električne automobile konkurentnih cijena. Kupci velike platežne moći zainteresirani za električne aute već su ih uglavnom kupili i sada taj segment slabi, veliki, skupi automobili trenutačno su manje traženi. U fokusu su sada mali i jeftini električni automobili, a tu Nijemci trenutačno nemaju ništa za ponuditi, za razliku od Kineske, ali i europske konkurencije koja polako ulazi u taj segment.
Razlog zašto su Nijemci do sada izbjegavali taj segment, a uz to odustali i od segmenta jeftinih auta s motorima na izgaranje je jurnjava za zaradom. Na manjim i jeftinijim automobilima se malo zarađuje, a Nijemci tu nisu tako kompetitivni kao Kina i neki drugi konkurenti pa su se, tijekom korona krize, kada su cijene podivljale, odlučili prodavati manje količine automobila za veći novac. Ispočetka je to dobro funkcioniralo, no sada ta “pohlepa” dolazi na naplatu.
Električni auti mijenjaju odnos snaga na tržištu
Nijemci su bili neuhvatljivi kada je riječ o motorima s unutarnjim izgaranjem, no u kategoriji električnih auta koji će u budućnosti imati sve veći udio u prodaji oni su osjetno zaostali. Također, kupci njihove električne automobile ne cijene ni približno toliko kao ranije tradicionalne modele. Globalno je kupcima mjerilo u ovoj “klasi” Tesla, a u Kini su to kineski automobili. Njemačke marke nemaju ni približno toliku popularnost i ugled. Također, Tesla i Kina imaju veliku tehnološku prednost. Kinezi su o puno jači, pogotovo kada je u pitanju proizvodnja baterijskih ćelija, a napreduju i u pogledu softvera, koji se Nijemcima posljednjih godina pokazao kao vrlo problematična stavka. Također, Kinezi mnogo brže razvijaju nove modele. Nijemcima je za to potrebno pet do šest godina, tipičnom kineskom proizvođaču samo tri. Ali može se primijetiti određeni zamah. VW grupa, BMW grupa i Mercedes-Benz grupa, na primjer, ulažu milijarde eura u moderne električne pogone, autonomnu vožnju, vlastitu baterijsku tehnologiju i proizvodnju baterija, kao i u digitalna rješenja. Također namjeravaju znatno skratiti vrijeme potrebno za razvoj automobila. Pitanje je samo, je li sada za to već prekasno?
Što Nijemci čine kako bi uhvatili korak s vremenom?
Mjere štednje nisu dovoljne da bi spasile Njemačku auto industriju. Mora se puno ulagati, kako bi se išlo u korak s vremenom i ispunilo želje novih kupaca koji su se masovno okrenuli konkurenciji. Iako tradicionalisti smatraju da sustavi poput digitalne zabave, autonomne vožnje, pa čak i električni pogon nemaju što tražiti u automobilima, činjenica je da sve više mlađih kupaca to najviše zanima u automobilima. Tesla je uz pomoć toga postala najjači svjetski proizvođač električnih automobila, a sada se i Nijemci konačno sve više okreću ovim rješenjima.
Mercedes kao predvodnik autonomne vožnje
Mercedes-Benz želi napraviti sljedeći korak u visokoautomatiziranoj vožnji s razinom 3 autonomije. S novim Mercedesima vozači u Njemačkoj će se već od iduće godine moći opustiti tijekom vožnje dok se vozilo kreće u desnoj traci brzinom do 95 km/h. Morat će biti pripremni intervenirati samo kada se to od njih zatraži. Mercedes tvrdi da je njemačka Savezna uprava za motorni promet dala odobrenje za ovaj sustav i prema tvrtki, oni su za sada jedini proizvođač s takvim odobrenjem za serijska vozila u Njemačkoj. Prethodno se ovaj oblik automatizirane vožnje smio koristiti samo u prometnim gužvama i pri brzinama do 60 kilometara na sat.
BMW ulaže u baterije
BMW Grupa proširuje svoju proizvodnju baterija. “Gradimo pet lokacija na tri kontinenta za šestu generaciju naših visokonaponskih baterija”, pohvalili su se iz BMW-a. Tvornice bi trebale biti izgrađene u Njemačkoj, Mađarskoj, Kini, Meksiku i SAD-u. BMW se nada da će ovaj pristup osigurati stabilnu proizvodnju čak i u slučaju nepredviđenih geopolitičkih i gospodarskih događaja.
Volkswagen ulazi na tržište jeftinih električnih modela
Kao proizvođač koji je drugi na svijetu po broju proizvedenih automobila, VW grupa je shvatila da se ponovo mora koncentrirati na aute koji će se masovno proizvoditi, pogotovo u segmentu električnih voila. VW grupa zbog toga želi 2026. godine na tržište dovesti električne automobile koji će koštati manje od 25.000 eura, a 2027. i električne automobile za manje od 20.000 eura. Jeftiniji električni modeli trebali bi potaknuti prodaju