Još do nedavno se to činilo kao potpuno nemoguće, no već sada postaje stvarnost. Tvornice automobila u Europi postaju tvornice oružja. U nizozemskom Bornu već je donesena odluka o prenamijeni nekada velike tvornice automobila, a čini se da bi istim putem mogla krenuti i tvornica Audija u Bruxellesu, ali i neke tvornice VW-a u Njemačkoj.
Europska automobilska industrija trenutačno prolazi kroz ogromnu krizu. Njena prodaja u Kini se urušila, Trump je uveo uvozne carine od 25 posto na sve modele koji se ne proizvode u SAD-u, a europski kupci slabo prihvaćaju skupe električne aute. Zbog svega toga, europska automobilska industrija bi vrlo skoro mogla imati velik višak kapaciteta, a posljedica će biti masovna zatvaranja tvornica i otpuštanja radnika koja su već počela.
Prošla godina bila je katastrofalna za europske proizvođače automobila, a sasvim je izgledno da ni 2025. neće biti puno bolja. Sasvim je logično da se ovi problemi jasno očituju u godišnjim izvješćima proizvođača. Gotovo svi europski proizvođači imali su relativno lošu godinu, ali nijedan tako lošu kao Audi. Promet premium branda pao je za 8 posto, broj prodanih automobila za 12 posto, a neto dobit za trećinu. Operativna profitna marža, ili referentna vrijednost za premium marke, pala je na 4,6 posto, što je prilično loše. Time se nekoć profitabilni stroj koncerna Volkswagen sveo na problematično dijete, koje će morati otpustiti još 7500 ljudi u Njemačkoj kako bi održalo situaciju pod kontrolom. U taj broj nije uračunato 3000 zaposlenika koji su ove godine ostali bez posla zbog zatvaranja tvornice Audija u Bruxellesu koja bi sada mogla slijediti nizozemski primjer.
Naime, prije otprilike godinu dana, posljednji su automobili sišli s proizvodne trake u tvornici VDL Nedcar u Nizozemskom mjestu Born. Tijekom zlatnih dana ove tvornice tamo je radilo 9 000 ljudi, a godišnje se proizvodilo više od 200 000 automobila. Proizvodili su se modeli Volva, Mitsubishija, Smarta, a posljednjih desetak godina Mini i BMW. Nedavno je odlučeno da tvornica u Bornu nakon gotovo 60 godina više neće proizvoditi automobile, već oružje za nizozemsku vojsku. Lokacija se djelomično pretvara u tvornicu oružja koju će koristiti nekoliko tvrtki za izradu vojnih vozila i dronova. Prema riječima nizozemskog ministra obrane Rubena Brekelmansa, “ulaganje u europsku i nacionalnu obrambenu industriju sada je ključno”.
Belgijski ministar obrane Theo Francken nada se sličnom scenariju za Audi Brussels. Tvornica je prestala s radom krajem veljače ove godine, a kupac za nju još nije pronađen. Kineski Nio je neko vrijeme bio u igri, ali to se pokazalo kao slijepa ulica jer Belgija je Kinezima preskupa zbog visoke cijene radne snage. Od tada se svašta sugeriralo, od aktivnosti vezanih uz automobilsku industriju do projekata s nekretninama, ali od 18. ožujka u igri je i belgijski obrambeni sektor. Francken je doveo izaslanstvo vojne industrije u tvornicu i nakon toga opisao posjet kao “izvrstan obilazak s velikim interesom naše obrambene industrije”. Za tvornicu se također razmatra proizvodnja slična onoj u nizozemskom Bornu.
Sličnim putem mogle bi krenuti i tvornice u Njemačkoj dok se Europa planira naoružati zbog prijetnji iz Rusije, neizvjesne budućnosti NATO saveza i sve više neprijateljskih poruka Donalda Trumpa s druge strane Atlantika. “Volkswagenova tvornica u njemačkom gradu Osnabruecku bila bi pogodna za pretvaranje u vojnu proizvodnju”, izjavio je prije dva tjedna izvršni direktor velikog njemačkog proizvođača oružja Rheinmetall i tako bacio “bubu u uho” Volkswagenu koji ionako ne zna što bi s tom tvornicom. U ovoj tvornici su se u prošlosti proizvodili VW Golf Cabrio, Tiguan i Arteon, Porsche Boxster, Cayman i Cayenne, Škoda Fabia i Karoq, a ubuduće bi iz nje mogli izlaziti tenkovi. To je tužna istina europske automobilske industrije i trenutačne geopolitičke situacije koja je na rubu novog “hladnog rata”.