Na semaforu je zeleno svjetlo, gužva je, puno je automobila ispred vašeg i sigurni ste da ćete ostati u raskrižju kad se upali crveno svjetlo, no bez obzira mnogi vozači svejedno odlučuju krenuti u raskrižje.
Tada se uključi crveno svjetlo, automobili ostaju u križanju i nastaje zastoj. Vozači kojima je zeleno tada ne mogu dalje pa trube, raste nervoza, smanjuje se protočnost prometa… Dakle, zastoj nastaje kada automobili blokiraju raskrižje, onemogućujući kretanje prometa u drugom smjeru.
To je vrlo loša navika, a primjerice u Londonu su taj problem odavno riješili iscrtavanjem kompletnih križanja žutim “rešetkama” (tzv. Yellow Box Junction) pa tko ostane unutar tog prostora nakon gašenja zelenog svjetla dobiva automatski kaznu od 70 do 130 funti.
Slično je napravljeno i u Moskvi i u još nekim velikim gradovima, a u Kaliforniji primjerice, nema posebnih oznaka na asfaltu, konkretno u Santa Monici, ali iznad križanja visi ploča na kojoj doslovno piše – “tko ostane u križanju nakon paljenja crvenog svjetla plaća kaznu od 561 dolara”. Jako dobra prevencija. Međutim, kako piše Revija HAK, kod nas kazna za to postoji, ali iznosi tek 17 eura (nekadašnjih 130 kuna).
Dakle, što morate učiniti kao vozač ako procijenite da neće proći raskrižje?
Zakon o sigurnosti prometa na cestama je jasan i navodi da vozač ne smije vozilom ući u raskrižje ako je gustoća prometa takva da se očito mora zaustaviti u raskrižju ili na obilježenom pješačkom prijelazu i tako ometati ili onemogućiti promet vozila koja dolaze s bočnih kolnika ili promet pješaka.
Novčanom kaznom u iznosu od 130 kuna (17 eura) kaznit će se za prekršaj vozač ako postupi suprotno stavku 1. ovoga članka. Dakle, sve je jasno ili bi trebalo biti jasno. Mnogi vozači nisu voljni čitati zakone, policija to rijetko kažnjava, pa ćemo i dalje imati kaos na cestama, posebno u velikim gradovima gdje su česte prometne gužve.