Alkohol otežava vozačevu percepciju i reakciju i zbog toga je jasno, ako ste bili alkohol ne biste trebali voziti. No ako ste popili “samo čašicu” (ili nekoliko njih) i uporno inzistirate na vožnji trebali biste biti svjesni posljedica koje zbog toga možete imati. Zakon je ovdje vrlo strog, a više alkohola u krvi znači i veće kazne. U nastavku donosimo sve granice koje biste morali imati na umu, i čije prelaženje može biti vrlo skupo, ali i izuzetno opasno.
0,0 promila
Vozači vozila kategorija C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D, DE i H (razne vrste kamiona i autobusa te tramvaj), kao i instruktori vožnje, mladi vozači (do 24 godina starosti), kao i vozači vozila B kategorije kada upravljaju vozilom u profesionalne svrhe (taksisti, vozači hitne pomoći, vozači u tvrtkama i tijelima državne vlasti itd.) ne smiju upravljati vozilom pod bilo kakvim utjecajem alkohola, čak i kada su razine alkohola vrlo male. Kazna za ovaj prekršaj, pod uvjetom da je razina alkohola ispod 0,5 promila iznosi 90 eura.
0,5 promila
Vozači vozila kategorije A1, A2, A, B, BE, F, G i AM (mopedi, motocikli, automobili i radni strojevi) ne smiju upravljati vozilom ako su pod utjecajem alkohola iznad 0,50 promila. Ako je koncentracija alkohola između 0,5 i 1,0 promila prijeti im kazna između 390 i 690 eura. Osim toga, vozaču će se izreći zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od najmanje tri mjeseca, ako je prekršaj počinjen drugi put i najmanje šest mjeseci, ako je prekršaj počinjen treći, odnosno svaki sljedeći put. Vozač za ovaj prekršaj dobiva i tri negativna boda.
1,0 promil
Ako su prekoračili ovu granicu, svim vozačima prijete izuzetno oštre kazne. Ako je koncentracija alkohola između 1,0 i 1,5 promila prijeti im kazna između 690 i 1990 eura. Vozaču s tolikom koncentracijom alkohola izreći će se zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od najmanje šest mjeseci, ako je prekršaj počinjen drugi put i najmanje devet mjeseci, ako je prekršaj počinjen treći odnosno svaki sljedeći put. Za ovaj prekršaj se dobiva i četiri negativna boda.
1,5 promila
Ovo je najviša granica koja se spominje u našem Zakonu o sigurnosti prometa na cestama, a svi koji budu uhvaćeni s više od 1,5 promila alkohola u krvi u ozbiljnim su problemima. Propisana kazna za ovaj prekršaj je 1320 do 2650 eura, no vozačima prijeti i kazna zatvora u trajanju do 60 dana. Ista kazna prijeti i onima koji voze pod utjecajem droga ili lijekova. Svima njima izreći će se zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od najmanje šest mjeseci, ako je prekršaj počinjen drugi put ili najmanje 12 mjeseci, ako je prekršaj počinjen treći odnosno svaki sljedeći put. Uz sve ovo vozač dobiva i šest kaznenih bodova.
Što je s biciklistima i vozačima romobila?
Prema njima je zakon osjetno blaži. Granica je također 0,5 promila, a svi vozači bicikla, osobnog prijevoznog sredstva (romobil i slično), vozači zaprežnog vozila, pa čak i jahači morat će platiti 60 eura ako ih se uhvati u prekršaju. Ovo je i maksimalna moguća kazna za sve njih, bez obzira koliko alkohola, droge ili lijekova imali u krvi.
Na kraju valja napomenuti da policija smatra da je vozač počeo upravljati vozilom ako ga je pokrenuo vozilo s mjesta. Dakle, pod utjecajem alkohola smije se sjediti u vozilu koje je upaljeno, no ako se pomaknete samo centimetar, u prekršaju ste.
Dakle, kazne su izuzetno stroge te vam zbog njih, ali i zbog sigurnosti u prometu toplo preporučujemo da, ako ste pili, ne pomišljate o sjedanju za volan. Alternativa uvijek postoji. Možete pozvati taksi, odabrati javni prijevoz, zamoliti nekog drugog da vas preveze ili za volan pustiti osobu koja nije pila. Sretna vam nova godina, bez alkohola za volanom.