Europa još uvijek namjerava zabraniti nove benzinske i dizel automobile od 2035. godine, no Velika Britanija je upravo potvrdila da to namjerava učiniti još ranije, odnosno 2030. godine, javlja njemački portal Motor1. Danas je premijer Keir Starmer potvrdio da se ova odluka neće povući.
Proizvođači i prodavatelji automobila, zabrinuti zbog pada potražnje za električnim automobilima u Europi tražili su više vremena za implementaciju ove zabrane, a ranije je vlada Rishija Sunaka ovu odluku dovela pod pitanje. Odluka je donesena još 2020. pod vladom Borisa Johnsona, a od tada se vladajuća garnitura u Britaniji nekoliko puta mijenjala što je dovodilo i do spekulacija o ukidanju zabrane i lobiranja u tom smjeru. Starmer, međutim, ima izravan pristup i ne želi odustati od ove odluke.
Električni automobili u Velikoj Britaniji ove godine bilježe vrlo dobru prodaju, a glavni razlog za to je takozvani ZEV mandat, kojim Velika Britanija zahtijeva od proizvođača automobila da ove godine električni auti čine 22 posto udjela u njihovoj ukupnoj prodaji. Kako bi ostvarili te rezultate proizvođači su bili prisiljeni ponuditi popuste za koje tvrde da su “neodrživi”, a u listopadu je udio električnih automobila među svim novim automobilima u Britaniji dosegao 21 posto, prema podacima SMMT-a.
ZEV Mandat predviđa da će se udio novih automobila prodanih s električnim pogonom nastaviti povećavati i trebao bi dosegnuti 100 posto 2030. godine. A oni koji se neće pridržavati plaćat će velike kazne.
U Ujedinjenom Kraljevstvu proizvođači automobila koji ne ispune ciljeve ZEV mandata moraju platiti do 15.000 funti po svakom “neelektričnom” vozilu viška. Zbog toga je automobilska industrija pozvala vladu da ponovno uvede poticaje za kupnju električnih automobila, koje je ukinula vlada Sunaka.