Hibridni automobili često se smatraju idealnom odskočnom daskom između konvencionalnog benzinskog ili dizelskog modela i električnog vozila, a kupci ih dosta cijene jer su na glasu kao vrlo pouzdana vozila.
Unatoč složene pogonske kombinacije motora s unutarnjim izgaranjem (gotovo uvijek benzinskog), male baterije i električnog motora, hibridi su daleko najrobusnija vrsta pogona, prema najnovijem istraživanju pouzdanosti britanskog magazina “What Car?”.
Samo 19 posto vlasnika hibridnih i plug-in hibridnih automobila prijavilo je barem jedan kvar na autu u posljednje dvije godine. Za, usporedbu, taj postotak kod benzinaca je bio 22 posto, kod električnih vozila 27 posto, a kod dizelaša 32 posto.
Istraživanje je provedeno u 2024. na 29.967 automobila, čiji su vlasnici odgovarali na pitanja o kvarovima koje su njihovi automobili imali u prethodna 24 mjeseca. Osim vrste kvara, oni su morali navesti i koliko je auto zbog toga boravio u servisu i koliko je popravak koštao.
Ti su podaci zatim korišteni za izračun ocjene pouzdanosti. Ukupno je rangirano 199 različitih modela iz 31 marke. Ocjenjivani su samo automobili stari do pet godina.
U nastavku donosimo popis deset hibridnih automobila koji su dobili najbolje ocjene pouzdanosti u What car istraživanju, ali i tri modela koji su dobili najgore ocjene.
10. Volvo XC60 -PHEV (2016.-danas)
Ocjena pouzdanosti: 96,5 %
Otprilike 15 posto vlasnika Volva XC60 PHEV reklo je da je imalo problema s pouzdanošću u posljednja 24 mjeseca. Volvo ih je sve popravio pod jamstvom, iako je trećini trebalo više od tjedan dana da se poprave. Većina ovih glavobolja bila je uzrokovana problemima s karoserijom i električnim problemima koji nisu povezani s pogonskim sklopom. Svaki peti od njih nije se mogao voziti zbog problema.
9. Toyota C-HR (2016-2023)
Ocjena pouzdanosti: 96,8 %
Samo 14 posto vlasnika izjavilo je za” What Car?” da su naišli na probleme u posljednje dvije godine. Većina se odnosila na 12-voltnu bateriju. Međutim, bilo je i nekih izvješća o drugim električnim problemima. Popravak C-HR-a i povratak na cestu bio je uglavnom brz proces: 83 posto bilo je u radionicama kraće od jednog dana, a ostali su sanirani unutar tjedan dana. Ipak, 73 posto vlasnika moralo je platiti za popravak, većina njih više od 120 eura. Neki su prijavili račune servisa veće od 600 eura.
8. Volvo XC40 PHEV (2017.-danas)
Ocjena pouzdanosti: 97,0 %
Samo 10 posto vozača plug-in hibridnog XC40 reklo je da da ovi su njihovi automobili imali problema. Nasuprot tome, drugi tipovi pogona u istom autu imali su otprilike dvostruko više problema. Kvarovi plug-in hibridnog XC40 kretali su se od relativno manjih problema kao što su 12-voltna baterija do ozbiljnijih problema s klima uređajem, i paketom baterija, pri čemu su potonji kvarovi rezultirali nemogućnošću vožnje dvije trećine automobila. Ipak, svaki kvar je popravljen besplatno pod jamstvom. Jedna od pritužbi bila je da je samo petina popravljena u jednom danu, za ostale je trebalo tjedan dana ili duže.
7. Lexus NX (2021.-danas)
Ocjena pouzdanosti: 97,6 %
Lexus je na glasu kao pouzdana marka, a NX je još jedan dokaz za to. Oko 13 posto vozača ovog automobila prijavilo je neku vrstu greške u posljednja 24 mjeseca. Većina njih je bila prilično minorna, i većinom se odnosila na karoseriju. Velika većina NX-ova je bila pokrivena jamstvom proizvođača, a jedan od deset vlasnika je imao troškove između 360 i 600 eura u servisu. Oko 80 posto auta je popravljeno u jednom danu, a ostali su bili u radionicama manje od tjedan dana.
6. Mercedes A-klase (2018.-danas)
Ocjena pouzdanosti: 98,7 %
I kod Mercedesa su se hibridi pokazali pouzdanijima od benzinaca, a samo jedan od deset vozača A-klase s plug-in hibridnim pogonom je doživio kvar svog auta u posljednja 24 mjeseca. Kod benzinskih, A -klasa je taj postotak bio dvostruko veći. A jedini uzrok problema s hibridima bio je vezan za unutrašnje obloge, a svi ti problemi riješeni su besplatno pod jamstvom. Nažalost, neki su vozači morali biti strpljivi prije nego što su dobili svoje automobile iz radionica, jer samo četvrtina auta je popravljeno u za manje od 24 sata. Dvije petine bile su u servisima više od tjedan dana.
4. Lexus RX (2016.-2022.)
Ocjena pouzdanosti: 98,8 %
S ocjenom pouzdanosti od 98,8 posto RX je najbolje ocijenjeni luksuzni automobil u najnovijem “What Car?” izvješću. Tek 3 posto vlasnika ove generacije RX-a reklo je da su se suočili s problemima u posljednje dvije godine. Problemi su bili ograničeni na električne sustave koji nisu povezani s pogonom, klima uređaj i karoseriju. Svaki auto je popravljen u jednom danu i pod garancijom.
4. Toyota RAV4 Hybrid/PHEV (2019.-danas)
Ocjena pouzdanosti: 98,8 %
Ovo je najbolje rangirana Toyota na ovom popisu, ali i drugi najbolji obiteljski SUV u cijelom istraživanju. Samo 3 posto vlasnika imalo je problema sa svojim automobilima u posljednje dvije godine. Kvarovi su bili ograničeni samo na 12-voltnu bateriju i probleme s hibridnom baterijom. Većina auta je ostala u voznom stanju, trećina je popravljena u roku od 24 sata, a ostali u roku od sedam dana. Dok je Toyota pokrila troškove 83 posto popravaka, ostali su morali platiti 120 do 240 eura u servisu.
3. Hyundai Kona hibrid (2019.-danas)
Ocjena pouzdanosti: 99,0 %
Samo 7 posto vozača hibridne Kone moralo se boriti s kvarovima u prethodna 24 mjeseca, a to je mnogo manji udio nego kod Kone Electric, kod kojih je četvrtina njih imalo probleme. Za hibridne modele, probleme su uglavnom uzrokovali navigacija i infotainment sustav. Budući da je većina problema bila manja, svi neispravni automobili i dalje su se mogli voziti i svi su popravljeni u roku od tjedan dana, polovica u manje od 24 sata. Nitko nije morao platiti popravak.
2. Lexus ES (2018.-danas)
Ocjena pouzdanosti: 99,3 %
Limuzina Lexus ES osvojila je drugo mjesto s kombiniranom ocjenom pouzdanosti od 99,3 posto. To je zato što se samo osam posto vlasnika požalilo da je u posljednja 24 mjeseca imalo kvar. Svi kvarovi su se odnosili na satelitsku navigaciju/infotainment sustav i svi su riješeni u manje od tjedan dana, bez ikakvih troškova za kupce.
1. Lexus NX (2014.-2021.)
Ocjena pouzdanosti: 100 %
Od svih vlasnika ovog modela koji su dali povratne informacije o ovom automobilu za “What Car?,” niti jedan nije naveo nikakvu grešku u posljednje dvije godine. Kao rezultat toga, auto je dobio dobio ocjenu pouzdanosti od 100 posto.
Najmanje pouzdani automobili po “What car?”
3. Toyota Yaris Cross (2021.-danas)
Ocjena pouzdanosti: 93,1 %
Vidjeti Toyotu među najgorima na ovom popisu veliko je iznenađenje, no ocjena pouzdanosti od 93,1 posto daleko je od loše kada se usporedi sa svim drugim autima u istraživanju. Četvrtina vlasnika izjavila je da je njihov automobil imao problema u posljednja 24 mjeseca, uglavnom izazvan akumulatorom od 12 volti.
Više od tri četvrtine (77 posto) bilo je pokriveno jamstvom, iako su preostali vozači morali platiti između 120 i 600 eura za popravak. Dvije trećine auta su se vratile na cestu unutar jednog dana, ali 15 posto je bilo u radionicama više od tjedan dana.
2. BMW 330e (2016.-danas)
Ocjena pouzdanosti: 92,0 %
Kao i kod Toyote Yaris Cross, hibridni BMW serije 3, daleko je od nepouzdanog, s rezultatom od 92,0 posto. Međutim, zbog odličnih rezultata ostalih hibrida ta je ocjena dovoljno niska za ulazak među tri najlošija hibrida. Otprilike 16 posto vlasnika susrelo se s problemima, a mnogi od njih bili su povezani s motorom/elektronikom motora i hibridnim paketom baterija. Kao takvi, popravci su se pokazali skupim i dugotrajnima.
Nešto više od polovice neispravnih automobila bilo u servisu dulje od tjedan dana, a više od petine vozača moralo je nadoknaditi troškove servisa veće od 1800 eura.
1. Ford Kuga Hybrid/PHEV (2021.-danas)
Ocjena pouzdanosti: 89,6 %
Opet, prvo moramo ponoviti da je ocjena pouzdanosti od 89,6 posto daleko od toga da sugerira da je Ford Kuga automobil prožet problemima pouzdanosti, ali rezultat je još uvijek niži od bilo kojeg drugog hibridnog modela. Trećina vlasnika hibrida izjavila je da je njihov automobil pretrpio kvarove i da ih je obično uzrokovala baterija od 12 volti.
Polovica tih problematičnih primjeraka zbog toga se nije mogla voziti, a 40 posto proveli su više od tjedan dana izvan ceste na popravku. Srećom, gotovo svi su bili pokriveni jamstvom, iako je 3 posto vlasnika moralo platiti račune od 240 do 360 eura.