Budimpeštu sam posjetio već više puta, no u taj monumentalni grad na Dunavu, tako pun povijesti i raznih zanimljivosti koje kriju njegove ulice i raskošne avenije, uvijek mi je drago posjetiti. Tim više jer nije daleko od Zagreba – do Budimpešte je tek 350 kilometara ili samo 3,5 sati ležerne vožnje, pa je onima sa sjevera Lijepe naše mađarska prijestolnica zbilja idealno odredište za vikend putovanje, posebice u vrijeme Adventa kad vas gradske ulice i trgovi dočekuju uz tisuće lampica i ostale blagdanske dekoracije te specifičnom gastro ponudom u brojnim većim i manjim kućicama iz kojih dobiru mirisi koji bude apetit.
Metropola je to u kojem se u svako doba godina može uživati u otmjenim mjestima kakva redovito pohode oni vrlo dubokog džepa ili filmske zvijezde, ali je i mjesto gdje se i prosječni turist može dobro zabaviti za normalan novac. I sam sam se u to mogao uvjeriti – Budimpešta je, naime, po svemu kudikamo povoljnija od Praga, a posebno od Beča.
Niti sam put iz Zagreba nije skup, posebno kad poput mene na njega krenete štedljivim hibridnim Renault Clijom 1.6 E-Tech. Kako se hibridni pogon od 143 KS zadovoljava s prosječnih 4,5 litre i nudi doseg s jednim spremnikom od 800 kilometara, na putu nisam niti jednom posjetio benzinsku postaju. Čak niti da kupim vinjetu – onu 10-dnevnu, po cijeni od 5500 forinti ili 14 eura. Kupio sam ju u digitalnom izdanju još u Zagrebu. Jedina lošija strana je dosada na putu – cijelo vrijeme vozi se uglavnom ravno uz jezero Balaton, tako da sam prvi put navigaciju na raskošnoj multimediji R-Link pogledao tek pred Budimpeštom.
Vozeći se prema hotelu u Aveniji Rákóczi, jednoj od najprometnijih gradskih arterija u središtu Pešte, već sam u glavi imao plan što sve posjetiti od mase atrakcija i sadržaja koje nudi, uz Beč, drugo povijesno središte nekadašnjeg Austro-Ugarskog Carstva, od 1873. jedinstveni grad nastao spajanjem Budima i Pešte.
Aristokratskom šarmu grada na Dunavu i njegovim prelijepim mostovima teško je odoljeti. Svakako treba vidjeti veličanstvenu zgradu Parlamenta, Trg heroja, ljekovito kupalište Széchenyi, Mađarsku državnu operu, a na popisu svjetske baštine našla su se i mjesta poput Budimskog dvorca i Andrašijeve avenije, te čuvene Milenijske podzemne željeznice, jedne od najstarijih u Europi.
Prvu večer odmah sam se uputio u noću najživlji do grada. Nekadašnja židovska četvrt, smještena odmah preko puta mog hotela i Avenije Rákóczie, ima bezbroj kafića, barova i restorana. Tu je zabava zajamčena. Posjet jednom od njih je unikatno iskustvo koje vas u tili čas može potpuno napuniti pozitivnom energijom.
Od Drugog svjetskog rata ovaj dio grada dugo su činile napuštene zgrade židovskog geta, sve dok jednoj ekipi poduzetničkog duha početkom 2000-ih godina nije palo na pamet polako unijeti život u napuštene, oronule zgrade. Tako je ovaj dugo vremena zapušten dio grada postao vrlo popularno mjesto za izlaske, a najpoznatija adresa za one željne zabave svakako je klub Szimpla Kert.
Nakon večere u španjolskom lokalu Vicky Barcelona u kojemu sam trpao tapase, njihao bokovima s veselim društvom u ritmu salse i nazdravljao Tokajcem, uputio sam se u nedaleku ulicu Kertész. Ondje me, međutim, dočekao dugačak red. Barem 80 što mlađih, što starijih partijanera strpljivo je čekalo na ulazak u Szimpla Kert i dobro se zabavljalo slušajući glazbu iz okolnih lokala. Ekipe je bilo iz cijelog svijeta, od Australije, Sjedinjenih Država do Francuske i Argentine.
Meni se ipak nije dalo čekati na ulazak u najpopularniji klub u gradu, pa sam se uputio u Gozsdu Udvar, još jedno sjajno mjesto za zabavu. To je, zapravo, jedan pasaž s trgom u sredini, krcat restoranima, barovima, karaoka klubovima… Tu je također vrlo živo i veselo, pa tko voli čari noćnog života neće pogriješiti s odlaskom na ovu adresu. Jednako kao i s odlaskom u staru židovsku četvrt, jedan od dinamičnih kvartova koji godišnje posjeti milijun ljudi.
Idućeg dana obišao sam lokacije koje bi svatko tko je prvi put u Budimpešti trebao obići, poput žile kucavice grada, čuvene ulice Vaci, koja se proteže od trga Vörösmarty na sjeveru i završava na jugu kod Nagy Vásárcsarnok, ili središnje gradske tržnice na trgu Fővám. Ovdje možete obaviti savršen šoping ili ručati u nekom od tradicionalnih restorana, no ja sam se, po ne znam koji put, došao diviti zgradi gradske tržnice, izgrađene 1897. u blizini Mosta slobode.
Jedno je to od najljepših djela ciglene arhitekture mađarskog historicizma – ulazna kamena vrata izrađena su u neogotičkom stilu, a krov prekriven šarenom građevinskom keramikom. Ujedno je to i najveća natkrivena tržnica u Europi. Ovdje možete pronaći lokalne proizvode i suvenire te pojesti tradicionalna mađarska jela. Nisam uživao samo u arhitekturi – nakrcao sam se kobasicama, začinima od paprike i suvenirima, pa krenuo potražiti gulaš negdje u ulici Vaci.
U Budimpešti, uvjerio sam se opet, ne možete pojesti loš gulaš, samo je pitanje je li ljut, ili jako ljut. Tu sam sreo i Amerikanke iz Arizone na proputovanju Europom, već prilično nacvrcane Tokajcem u rano poslijepodne. Zanimljivo, istu ekipu sam nešto kasnije potpuno slučajno susreo i na brodu s restoranom, kakvih na Dunavu ima na desetke i uvijek su lijepo popunjeni. Na jednom od njih sam za pristojnih 35 eura dogovorio krstarenje s uključenom večerom i pogledom na Budimpeštu i njene veličanstvene mostove. Ovo je ujedno i najbolji način za razgledavanje grada, posebno ako niste u posebnoj hodačkoj formi.
Pokazalo se da na tom krstarenju može biti i jako veselo. Za dobru atmosferu bili su zaslužni glazbenici, koji su krenuli prilično pitomo s „Na lijepom plavom Dunavu“, da bi njihov opus završio s ciganskim raspašojem, plesom i pjesmom. Večer sam završio koktelom na jednom od popularnih gradskih barova s pogledom na grad. I to u 360 Baru, s pogledom na grad od 360 stupnjeva. Cijene koktela neće vas izuti iz cipela – stoje od 10 do 12 eura, a oni ‘signature’ do 15 eura.
Lijepo sam se proveo i u nedjelju – prvo sam otišao na kavu u glasovitu kavanu New York Café, koja je do danas sačuvala staro renesansno blještavilo, luksuz i sofisticiranost prohujalih carskih vremena. Danas se, međutim, ovdje više ne okupljaju slikari i pisci, već su gosti u pravilu turisti, koji strpljivo stoje u redovima kako bi se našli u unutrašnjosti najimpresivnije kavane koju sam ikad vidio.
Popiti kavu ovdje je iskljustvo koje se ne propušta. Na “gablec” sam se potom uputio na jedno potpuno drugačije mjesto, u Twentysix Budapest, restoran i bar koji je prava mala urbana džungla u velikom natkrivenom dvorištu. Ovaj restoran u staroj židovskoj četvrti osvaja nesvakidašnjim konceptom i odmah po ulasku mi je bilo jasno zašto je jedno od „in“ mjesta u gradu.
Za kraj mojeg druženja s nevjerojatno zanimljivom Budimpeštom ostavio sam posjet Trgu heroja i obližnjem dvorcu Vajdahunyad, kojega okružuje veliki park, u kojem možete šetati satima u hladu krošnji drveća, a potom sam se uputio u Budimski dio na zapadnoj obali, u stari grad. U povijesnoj gradskoj četvrti valja posjetiti impresivni Budimski dvorac i kompleks palača koje zadivljuju svojim izgledom.
Dvorac na vrhu brdašca nudi impresivan panoramski pogled na Peštu, mostove, zgradu Parlamenta i Dunav, a u sklopu njega se nalaze Nacionalna knjižnica Széchényi, Povijesni muzej Budimpešte i Mađarska nacionalna galerija. Nedaleko je čuveni Ribarski bastion i vrijedilo je prošetati njegovim 140 metara dugim pročeljem te uživati u panorami Pešte. Do idućeg posjeta…
Ukratko
Ako u Budimpeštu dođete uživati u gastronomiji nećete pogriješili posebno u vrijeme Adventa kad je središtu grada od ulice Vaci preko Elizabetina trga do Bazilike sv. Stjepana odiše blagdanskom atmosferom, a grad je sjajan i za noćne izlaske. Poznat je i po kupalištima, a Széchenyi je najveća ljekovita kupelj u Europi
Naš Renault Clio E-Tech Hybrid doveo nas je i do Muzeja lijepih umjetnosti. Ulaznica stoji 14 eura, a može se uživati u djelima Picassa, Rembrandta…
Monumentalnost Budimpešte najbolje oslikava zgrada parlamenta, možda i najljepša, a svakako najposjećenija gradska atrakcija. Jedan je od fantastičnih primjera gotičke i renesansne arhitekture u svijetu
Trgom heroja dominira Ezeréves emlékmű (Tisućljetni spomenik), stup visok 36 metara na čijem je vrhu pozlaćeni anđeo Gabrijel, a kako i Hrvati i Mađari slave Nikolu Šubića Zrinskog kao narodnog heroja, pa je tako svoj spomenik dobio i u aveniji Andrassy
Jedna od većih gradskih atrakcija je Ribarski bastion u blizini trga Szentháromság i crkve Svetog Mateja. Važan je to dio gradskog pejsaža, od 1987. na popisu Svjetske baštine
Jedna od najljepših tržnica na svijetu uvijek oduševljava svojom arhitekturom. Na dvije etaže prodaju razna lokalna jela, a ne propustite probati langoš, prženo tijesto koje se nadjeva vrhnjem i ljutom papričicom
Uz Elizabetin, najpoznatiji budimpeštanski most je Széchenyijev Lančani most ispred zgrade parlamenta. Ime je dobio po graditelju, grofu Istvánu Széchenyiu i 1849. prvi je povezao Budim i Peštu
Slavna uspinjača vodi do povijesne četvrti, impresivnog Budimskog dvorca i kompleksa palača. Tu su smješteni Nacionalna knjižnica i Mađarska nacionalna galerija
Generalno, monumentalne građevine i čak devet mostova od kojih svaki ima neku svoju priču, Budimpeštu čine jednim od najzanimljivijih gradova Europe