S izumom debljine od samo pet mikrometara, što je tanje od ljudske dlake, i mase od samo 50 grama po kvadratnom metru, Mercedes-Benz želi revolucionirati elektromobilnost.
Riječ je o inovativnoj solarnoj boji koja se neprimjetno nanosi na karoseriju poput fine paste, između metala karoserije i klasičnog laka automobila.
Prema Mercedesu, ove solarne ćelije u laku automobila postižu učinkovitost od 20 posto. Površina od jedanaest četvornih metara, što je otprilike površina SUV-a srednje veličine, trebala bi moći generirati dovoljno sunčeve energije za vožnju do 12.000 kilometara godišnje pod optimalnim uvjetima.
Koliko se energije zapravo može proizvesti ovisi o sunčevom zračenju, zasjenjenosti i geografskim čimbenicima.
Potencijal je golem. Uz ovaj izum Prosječan njemački vozač trebao bi moći prijeći oko 62 posto svojih godišnjih kilometara koristeći samo solarnu energiju. U regijama okupanim suncem poput Los Angelesa, bilo bi u teoriji moguće čak 100 posto vremena voziti na solarnu energiju. također, višak energije mogao bi se unijeti u kućnu mrežu pomoću dvosmjernog punjenja.
Nova solarna boja bi trebala biti učinkovita, ali i održiva. Ne sadrži rijetke zemlje ili silicij, temelji se na netoksičnim, lako dostupnim materijalima i Mercedes tvrdi da se može u potpunosti reciklirati. Osim toga, proizvodnja je navodno znatno jeftinija od proizvodnje konvencionalnih solarnih modula.
Mercedes-Benz naporno radi na tome da ovaj lak učini upotrebljivim na svim vanjskim površinama vozila. Ako uspije, ova bi inovacija mogla revolucionirati svijet električnih automobila i značajno smanjiti potrebu za stanicama za punjenje.